Neden İngiltere Dil Okulları ?

Her sene dünyanın her köşesinden yaklaşık 500.000 kişinin dil öğrenmek için tercih ettiği, yüksek eğitim kalitesi ile ön plana çıkan yüzlerce dil okuluna ev sahipliği yapan ve İngilizcenin ana vatanı olan İngiltere’de dil eğitimi almanın geleceğinize, kariyerinize ve dünya görüşünüze sayısız katkısı olacaktır. Eğitim aldığınız dil okulunun dışında, günlük hayatınızın her alanında o dili etkin bir şekilde kullanarak bol bol pratik yapacağınız bir ülkede yaşayacaksınız. Hem sürekli İngilizceyi duyarak, okuyarak ve konuşarak öğrenme süreniz hızlanacak hem de İngilizceyi anadili İngilizce olan insanlardan öğreneceğiniz için bu dili çok daha doğru şekilde konuşuyor olacaksınız. Emin olabilirsiniz ki İngiltere dil okulları size eğitim kalitesi olarak dünyanın en üst standartlarını garanti edecektir.

Globalleşen dünyamızda İngilizce öğrenmenin faydaları ve geleceğimizi kurmamızdaki etkisi yadsınamaz; bu yüzden İngiltere’de İngilizce öğrenmek daha iyi iş olanaklarının kapısını açmada ve iş başvurularınızda sizi bir adım öne çıkarmada önemli bir katkı sağlayacaktır.

İngiltere’de yaşamaya başladığınız andan itibaren İngiliz kültürünü deneyimlemenin yanı sıra İngilizce öğrenirken birçok milletten arkadaşınız olacak, bu sayede sadece İngiliz kültürü değil başka kültürler hakkında da birçok yeni bilgi edinmiş olacaksınız. Dünya görüşünüzü olumlu yönde değiştirecek olan bu deneyim ile birlikte İngiltere’de dil öğrenimi hayatınızda unutamayacağınız çok güzel anılar bırakacak ve daha özgüvenli, olgun bireyler olmanızı sağlayacaktır.

İngiltere’de Yaşam ve Konaklama

İngiltere kendine özgü kültür ve nüfus dokusuna sahip birçok şehre ev sahipliği yapmaktadır. İskoçya’nın özel viskilerinden Londra üretimi özel cin içkilere, devasa muhteşem parklardan tarihi müzelere, yerel küçük dükkanlardan dünya markalarının şatafatlı mağazalarına, Harry Potter’ı yerinde yaşamayı hissettiren, toplu taşımayı sevdiren, bilinenin aksine sıcakkanlı insanlardan oluşan bir ülkedir İngiltere. Bugün dünyanın her köşesinden binlerce öğrenci üstün akademik standartlara sahip İngiliz üniversitelerinde hem lisans ve yüksek lisans eğitimi için hem de kaliteli dil okullarında İngilizceyi öğrenmek için bu ülkeyi tercih etmektedir. İngiltere’nin başkenti olan Londra’nın yanı sıra futbol takımlarıyla ün yapmış Manchester, Liverpool ve Southampton ve  sahil şehirleri olan Brighton, Eastbourne ve Bournemouth binlerce öğrenci tarafından eğitim almak için tercih edilmektedir.

Genel olarak İngiltere dil okulları dünyanın en kozmopolit şehri olan Londra’da ve diğer öğrenci merkezli şehirlerde konumlandırılmıştır ve bu şehirlerdeki konaklama, ulaşım, restoranlar, etkinlikler, gece hayatı ve diğer yaşam koşulları genellikle öğrencilere uygun olarak dizayn edilmiştir.

Küresel bir eğitim merkezi olan Londra,  Avrupa’da yüksek eğitim kurumlarının en yoğun olduğu şehirlerden biri olup her yıl 110.000 uluslararası üniversite öğrencisinin yanı sıra birçok ulustan on binlerce öğrencinin de dil öğrenmek için seçtiği şehirlerin başında gelmektedir. Avrupa’nın en büyük finans merkezlerinden biri olan Londra aynı zamanda ülkedeki turist yoğunluğuyla birlikte Avrupa’nın en yoğun havaalanına sahiptir. İlk üç ayınızı turist gibi geçirebileceğiniz Londra’da görülecek birçok müze, katılacak yüzlerce etkinlik ve ziyaret edilecek sayısız pub vardır. Üçüncü ayınızdan itibaren hayatınızın rutine dönüşmesiyle artık orada bir yerli gibi yaşamaya başlar, turistik yerlere daha az uğrar olur ve altıncı aydan sonra bir Londoner olursunuz. Londoner(s) yerli olup olmadığına bakılmaksızın Londra’da yaşayan bir İngiliz’den farksız, oranın dilini konuşup kendi çevresini edinmiş ve hayatının bir bölümünde orada yaşamış insanlara verilen bir terimdir. Artık turist değilsinizdir ve sizin de belirli bir çevreniz, belirli bir mücadeleniz, hep gittiğiniz bir pubınız, yurt veya ev arkadaşlarınız, sürekli kullandığınız bir metro istasyonunuz ve bir rutininiz vardır.

Bahsettiğimiz Londra dışındaki diğer popüler olan şehirlerde ise durum pek farklı değildir. Sadece oranın yerlisi gibi olma hissini daha çabuk hissetmeniz mümkün olan diğer şehirlerde belli bir süreden sonra herkesi tanır ve yine rutininizi yakalarsınız. Küçük şehirler olmasından dolayı bir akşam dışarı çıktığınızda gittiğiniz restoranda veya pubda dil okulunuzdan birçok kişiyi görme ihtimaliniz yüksektir. Bu tarz küçük yerleşim yerlerinde Londra’nın aksine diğer tüm dil okullarındaki öğrencilerle tanışıp tek bir çevreyle sınırlı kalmazsınız. Bu da küçük şehirde yaşamanın avantajlarının başında gelir ki dil gelişiminde bu tarz şehirler bu küçük sebeplerden dolayı büyük önem taşır.

Londra’da ve diğer öğrenci merkezli şehirlerde konaklama için birçok seçenek bulunur. Bunlar başlıca; aile yanında konaklama, yurt, paylaşımlı oda kiralama veya tek başına ev ya da oda kiralama olabilir.  Öğrencilerin konaklama seçimleri genel olarak bazı kriterlerle oluşur. Bu kriterlerin başında ne kadar uzun süre orada kalacağınız ve maddi durumunuz başı çekse de ev/oda arkadaşı bulmak, istediğiniz yerde yurt bulmak veya iyi bir emlakçı bulmak gibi kriterler de yine göz önüne alınır.

Kurs Seçenekleri

İngiltere dil okulları Genel İngilizce eğitimi dışında birçok farklı dil kursu programı için de eğitim vermektedir. Hukuk İngilizcesi, İş İngilizcesi, IELTS ve TOEFL hazırlık kursları, Tıp İngilizcesi, 50 yaş üstü yetişkinlere özel kurslar, çocuklara özel yaz okulları, birebir İngilizce ve öğretmenler için mesleki İngilizce gibi isteğinize ve ihtiyacınıza uygun şekilde dil eğitimi alabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Şehirler

İngiltere dil okulları denilince herkesin aklına elbette Londra geliyor. Londra’nın dünyanın en kozmopolit şehirlerinden biri olması, her milletten insana ev sahipliği yapıyor olması, köklü bir geçmişe sahip olması bu şehri ilgi çekici yapan ana sebeplerden sayılabilir. Ekonomi, siyaset ve modanın başkenti olan Londra, sadece İngiltere’nin değil aynı zamanda dünyanın da merkezi olup tarihi yapısıyla büyüleyen ve birçok farklı kültürü barındıran bir şehirdir.

Londra’da neler yapabilirsiniz?

Portobello ve Camden Town’da bulunan açık pazarlarında keyifli bir alışveriş yapabilir, Hyde Park’ta huzurlu uzun bir yürüyüş yapabilir, London Eye’da 45 dakika boyunca tüm Londra’yı ayaklarınızın altına serebilir ve gece ise Soho’da dünyaca ünlü eğlence mekanlarında sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenebilirsiniz. Oxford Street’de yürürken Londra’nın modaya yön verdiğine ve gerçek bir kozmopolit şehir olduğuna tanıklık edebilirsiniz. Parlamento binası, nöbet tutan askerleriyle ünlü Londra Kulesi, yılbaşı kutlamalarının ortak adresi Trafalgar meydanı, Atatürk dahil dünya tarihinde önemli yere sahip liderlerin ve ünlülerin canlandırma heykellerinin bulunduğu Madame Tussauds Müzesi ve daha birçok ünlü müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

İngiltere üniversitelerinin  ve dil okullarının başlıca tercihi olan Londra’nın yanı sıra Brighton, Bournemouth, Oxford, Cambridge, Edinburgh ve Manchester gibi ünlü şehirler de binlerce öğrenci tarafından tercih edilmektedir.

Brighton, coğrafi olarak güneyde bulunduğundan, diğer İngiliz şehirleri ile kıyaslandığında daha ılıman ve güneşli bir iklime sahiptir. Şehirde öğrenci nüfusunun yoğun olması gece hayatı ve sosyal aktivitelerin zengin olmasına olanak sağlamaktadır. Güneşli havalarda kitabınızı ya da kahvenizi alarak plajda bulunan meşhur Brighton Pier’e gidip günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Bournemouth da Brighton gibi kumsalı olan bir şehirdir. Kumsal şeridi boyunca yürüyüş yapabilir veya güneşlenebilir, lezzetli deniz ürünlerini tadabilirsiniz. Yakında bulunan Dorset’i ziyaret edebilir, büyüleyici kalelerini ve tarihi binalarını gezebilirsiniz. Deniz kenarında gerçekleştirilen festivallere katılabilir, New Forest Ulusal Park’ı ziyaret edebilir ve Bournemouth’un sörf okulunda sörf yapmayı öğrenme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Dünyanın en ünlü üniversitelerinden biri olan Cambridge Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan Cambridge’te, Cam nehrinde kayığa binebilir veya çevresinde yürüyüş yapabilir ve bisikletinizle çevre şehirlere günü birlik gezi yapabilirsiniz. Chilford Hall üzüm bağını görmek için tura katılabilir ve sanat, teknoloji ve bilim müzelerini gezebilirsin.

Oxford’da ise Oxford Üniversitesi’nin ünlü kolejlerini gezebilirsiniz ve pek çok ünlü edebiyatçıya ilham kaynağı olan şehri keşfedip sonra trene atlayıp günübirlik olarak Londra’ya gidebilirsiniz. Shakespeare’in doğum yeri olan Stratford-Upon-Avon’u ziyaret edebilir, Cherwell nehrinde kayığa binebilir ve panoramik manzaralar için St. Mary Church kalesine çıkabilirsiniz. Christ kilisesinin etrafında piknik yapabilir ve kapalı pazarda merak içinde alışverişe doyabilirsiniz. 12. yüzyılda kurulan Oxford Üniversitesine ev sahipliği yapan şehir, turistlerin İngiltere’deki en favori yerlerinden biridir.

İskoçya’nın başkenti olan Edinburgh, aynı zamanda Avrupa’nın en güzel şehri olarak da ün yapmıştır. Şehir özellikle sunduğu zengin kültürel aktiviteleri ve festivalleri ile isim yapmıştır. Yaz aylarında yapılan Edinburgh Fringe Festivali dünyadaki en büyük sanat festivalidir. UNESCO’nun ilk edebiyat şehri olan Edinburgh ayrıca şehrin “Old Town” ve “New Town” bölgeleri ile UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunur.

Manchester, yakın çevresindeki büyüleyici kırsal kasabalar ve köylerin yanı sıra ziyaretçilerine eşsiz alışveriş, yemek ve gece hayatı fırsatları da sunuyor. Manchester doksanın üzerinde müze ve sanat galerisine sahiptir ve aynı zamanda Manchester United ve Manchester City gibi dünya çapında ün yapmış iki futbol takımına ev sahipliği yapıyor. Manchester, Avrupa’daki en büyük üniversite kampüslerinden birine sahiptir. Dört üniversitesinde bulunan 100,000’in üzerinde öğrenci şehrin ileri görüşlü, yaratıcı ve hareketli havasını korumasına yardımcı olmaktadır.

İngiltere’nin kuzeyinde ise tarihi mimarisi bozulmamış, turist etkisinde çok kalmamış, İngiliz kültürünün daha baskın olduğu York, Leeds, Liverpool, Sheffield ve Newcastle gibi şehirlerde de İngilizce eğitimi alma olanağınız vardır. Büyük şehirlerin kalabalığından uzakta, daha samimi bir ortamda, yerel halkla iç içe ve hakiki İngiliz kültürünü daha da çok benimseyerek İngilizce öğrenmek isteyen öğrencilerimiz İngiltere’nin kuzeyini tercih etmektedir. Bu şehirlerde ki İngiltere dil okulları yine aynı şekilde yüksek eğitim kalitesi ile isim yapmıştır. English UK North’un düzenlediği dil okulları gezimizde danışmanımızın ziyaret ettiği kuzey şehirleri hakkında daha detaylı bilgi almak için İngiltere Dil Okulları blog yazımıza göz atmanızı öneriyoruz.