İngiltere'de Ders Ağırlıklı Yüksek Lisans Dereceleri
(MA, MSc, MBA, MEd, MLitt, MEng, LLM):

Bu tür master programları genelde 12 ay sürmektedir. Öğrenciler Ekim ayından başlamak üzere 9 ay boyunca eğitim gördükten sonra, yaz aylarında tez çalışmalarını tamamlar ve mezun olurlar. İngiltere’de yüksek lisans diploması, sınavlar ve teziniz değerlendirildikten sonra alınır.

İngiltere'de Araştırma Ağırlıklı Yüksek Lisans Dereceleri
(MPhil, MRes):

Türkiye’de tam karşılığı olmayan yüksek lisans dereceleridir. Genelde iki yıl süreli MPhil, genellikle doktoraya geçiş olarak kullanılmaktadır. Öğrenci bu tür bir masterdan sonra doktoraya devam ederse doktorasının bir kısmını önceden tamamlamış kabul edilmektedir. Bu programlar araştırma ve proje odaklıdır. MRes ise genellikle 1 yıl sürmekte olup derse katılmaktan ziyade araştırma ve araştırma tezi önceliktir. İngiltere’de MRes programlarında eğitim programının 2/3’ü araştırma çalışmaları üzerine yoğunlaşır;  MA/MSc gibi ders ağırlıklı master eğitimlerinde ise bu oran yaklaşık 1/3’dür.

İngiltere'de Lisansüstü Sertifikası/Diploması
(Pg Cert, Pg Dip):

Derslerden, seminerlerden oluşan diploma veya sertifika programlarıdır. Bazı diploma programları eğer başarılı bir şekilde tamamlanabilirse, bu yüksek lisans programına geçiş sağlar. Genellikle diploma programları 9 ay sürmektedir ve tez yazılmaz. Master programlarında ise öğrencilerin genelde 15000-20000 kelime arasında tez yazmaları gerekmektedir.

İngiltere'de Yüksek Lisans için Kabul Şartları:

Mezun olduğunuz bölümden aldığınız derslerin yüksek lisans programına uygunluğu üniversitelere göre değişir. Çok az sayıda program son başvuru tarihi belirttiğinden dolayı, üniversitelerin başlangıç süresinden en az 6 ay önce başvuru yapmanız gerekir; Eylül/Ekim programları için en geç Nisan ayında, Ocak/Şubat programları için en geç Ekim ayında başvurunuzu gerçekleştirmeniz akıllıca olur.
Popüler programlar erken tarihlerde dolabilir, bu yüzden mümkün olduğu kadar başvurular erken yapılmalıdır. İngiltere’de master için ne kadar erken başvuru yaparsanız o kadar kabul edilme şansınız artacaktır.

İngiltere'de Yüksek Lisans Başvurusunda Gerekli Olan Belgeler:

Mezun olduğunuz üniversiteden alacağınız not belgesi (transkript) (genelde 3/4 GPA veya bölümdeki başarı yüzdesi)/diploma veya geçici mezuniyet belgesi
İngilizce yeterlilik sınavı sonucu (IELTS)
Üniversiteler genelde IELTS’den minimum 6.5 ister.
Akademik referans (2 tane). Akademik referanslar okulun antetli kağıdına yazılmış mektup olmalı veya elektronik posta yoluyla da gönderilmesi istenebilir.
İş tecrübesi. MBA derecesi için üniversitelerin çoğu en az 2 senelik bir iş tecrübesi aramaktadır.
Bazı kurumlar standart bir sınava girmenizi ister. (BMAT, UKCAT gibi)
Varsa yayınlanmış eserleriniz
Niyet mektubu/personal statement (Akademik geçmiş, kariyer hedefleriniz, okumak istediğiniz üniversite ve bölümü neden istediğinizi güçlü bir şekilde anlatmalısınız) MRes ve MPhil başvurularında niyet mektubunun yanında ‘research proposal’ da gerekir. Bu yazıda araştırma yapılacak konu içeriği, araştırma yöntemleri, planlanan çalışma takvimi, konu ile ilişkili literatür taramaları ve hedeflenen sonuçla ilgili kapsamlı ve detaylı bilgi istenir.
Akademik CV (iş deneyimi, stajlarınız, akademik geçmişiniz, başarılarınız belirtilmelidir)
Portfolyo (Özellikle sanat ve dizayn bölümleri başvurularında) ve bazı durumlarda okul mülakat yapmak isteyebilir

Başvurunuz okula ulaştıktan sonra genellikle dört ile altı hafta içinde cevap gönderilir. Başvurduğunuz okuldan ya şartlı kabul ya da şartsız kabul alırsınız.

İngiltere’de master eğitiminin ortalama maliyeti şöyledir:
Sanat ve Sosyal Bilimler : £10.000 ile 14.000 GBP arası
Fen ve Teknik Bilimler : £12.000 ile 20.000 GBP arası

İngiltere'de Doktora
(MPhil, PHd, DPhil, New Route PHd):

Türkiye’de tam karşılığı olmayan bir yüksek lisans derecesidir. İki yıl süren MPhil, genellikle doktoraya geçiş olarak kullanılmaktadır. Öğrenci bu masterdan sonra doktoraya devam ederse doktorasının bir kısmını önceden tamamlamış olur. Bu programlar araştırma ve proje ağırlıklı olmaktadır. Doktora programına başvuran öğrencilerin bir kısmı ilk önce bu programa katılır ve 1. sınıf bittikten sonra gösterdikleri başarıya göre programlarını doktora öğrencisi olarak devam edebilirler.

PHd,DPHil, New Route PHD:

İngiltere’de doktora(PHd) genellikle 3 veya 4 yılda tamamlanır ve araştırmaya yoğunlaşır. Ülkemizdeki doktora programlarından farklı olarak sınıf içi ders yoktur.Yakın geçmişte geliştirilmiş New Route PHd ise 4-5 yıl sürmekte olup sınıf içi ders+araştırma içerir.
İngiltere’de doktora yapmak isteyen öğrencilerin başvuruları için ‘proposal’ yapmaları gerekir ve Doktora öğrencileri ‘regular’ veya ‘irregular’ programlara katılabilmektedir. Doktora eğitimine başlamak için belirli bir tarih yoktur.
Başvurulara cevaplar olumlu veya olumsuz genelde başvurunun 4-6. haftasında gelir. Doktora programlarında önemli olan öğrencinin yapmayı istediği araştırmanın üniversitede var olması ve en az iki “superviser”ında bu araştırmayı yürütmek için müsait olmasıdır.
Doktora programlarında yazılması gereken tezler genelde 60.000-100.00 kelime arasında olup programa göre değişir.

İngiltere'de Doktora eğitimi için gerekli belgeler:

• Proposal
• Lisans Diploması /varsa Yüksek lisans diploması
• 2 adet akademik referans mektubu
• Transcript
• Niyet mektubu
• CV
• IELTS veya TOEFL belgesi (varsa)
• Extra alınmış sertifika, diploma vs (varsa)
• Yayınlanmış makale (varsa)