İngiltere’ye giden öğrencilerin dikkat etmesi gereken bazı bilgiler

İngiltere’ye giden öğrencilerin dikkat etmesi gereken bazı bilgiler vermek istiyoruz:

1. İngiltere’ye her ne eğitimi olursa olsun 6 ay ve üzeri eğitim için gittiğinizde mutlaka bölgenizdeki yabancılar şubesine 7 gün içinde polis kaydı yapmanız gerekmektedir. Kayıt için gerekli belgeler; okul kayıt belgesi, resim, kaldığınız yerin adresi ve 40 GBP civarında bir ödeme.

2.NHS (National Health Service) İngiltere’deki tüm sağlık hizmetlerini sağlayan kurumdur. 6 aydan kısa bir süreliğine kalacak öğrenciler için, acil bir durum söz konusu olması halinde NHS’ler ücretsiz tedavi hizmeti verebilirler. 6 ay ve üzeri eğitim için giden öğrenciler konakladıkları yere yakın sağlık ocağına öğrenci belgesi ve konaklama belgelerini vererek mevcut doktorlardan birini seçip hastalanma durumlarında bu doktordan randevu alarak tedavi olabilmektedir. Her durumda 6 aydan az veya yukarı bir eğitime gidilse de sağlık sigortası yapmanızı öneriyoruz. (herhangi bir zorunluluk olmamasına rağmen)

3. İngiltere’de UK Border Agency’nin belirlediği aylık yaşam giderleri Londra için 1265 GBP ve Londra dışı için 1015 GBP civarındadır.

4.Dil okuluna giden öğrencilerin çalışma izni yoktur. Lisans ve yüksek lisans öğrencileri haftada 20 saat çalışabilir, tatillerde ise haftada 40 saat çalışma iznine sahiptir. Bu çalışma izni foundation okuyanlar için yukarıda belirtilen saatlerin yarısıdır.

5. Dünyanın en eski yer altı ulaşımı olan Londra metrosu, uzunluğuyla da dünyada 2. sıradadır ve tüm Londra’yı gelişmiş bir ağ ile bağlar, dolayısıyla Londra’nın tüm bölgelerine rahat bir şekilde ulaşımınız her zaman mevcuttur.

 

Ayrıca İngiltere Öğrenci Vizesi hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz

Bir Cevap Yazın