İngiltere Diploma Programı

Bu program genelde 1. sınıf için gerekli akademik becerileri zayıf fakat foundation içinde akademik olarak iyi olan öğrenciler için uygundur. Üniversitenin 1. yılı eğitimi gibi düşünülebilir. Bu diploma programını tamamladığınızda üniversitenin 2. yılına direk geçebilir ve üniversitedeki eğitiminize devam edebilirsiniz. Bu program 1. sınıf dersleri + İngilizce destek + çalışma becerileri eğitimlerinden oluşmaktadır.

Diploma in Marketing ve Diploma in Business Management programları daha popüler ve yaygın olanlarıdır.

İngiltere Lisans Hazırlık (Foundation)

İngiltere’de bir üniversitede lisans eğitimi almak isterseniz University Foundation denilen hazırlık yılı programını bitirmeniz gerekmektedir. Bu programda, ağırlık olarak (%70) lisans alanında okunacak bölümle ilgili derslere hazırlık, diğer kısmında ise (%30) İngilizce ve Study Skills olarak adlandırılan Çalışma Becerileri dersleri verilmektedir. Eylül ve Ocak aylarında başlayabileceğiniz bu hazırlık programının toplam süresi çoğunlukla 1 yıldır. Az sayıda Foundation eğitimleri Mayıs ayında da verilebilmektedir. Eylül veya Ocak ayında bu eğitime başlayan bir öğrenci her iki durumda da Ekim ayında üniversitede lisans eğitimine başlar.
Foundation eğitimlerini alabileceğiniz yerler okumak istediğiniz üniversitenin kampüsünde olabildiği gibi aynı zamanda bu eğitimi sağlayan bağımsız kurumlarda mevcuttur. Eğer okuyacağınız üniversitenin foundation eğitimini alırsanız başarılı olduğunuz takdirde üniversite size 1. sınıf için yerinizi ayırır.

İsterseniz farklı bir üniversiteye de geçiş yapabilirsiniz ama doğal olarak okumak istediğiniz üniversitenin Foundation eğitimini bitirmek en garantili geçiş yoludur. Bu eğitimin diğer bir faydası da, genel olarak bu eğitimler üniversitelerin kampüsünde verilir ve böylece öğrenci üniversite hayatına ve yeni bir kültüre kendini kolayca adapte edebilir ve bölümüne başlamadan önce akademik eksikliklerini de kapatma fırsatı bulur. Aynı zamanda öğrenci üniversitenin tüm olanaklarından eşit bir şekilde faydalanma hakkına sahip olur.

İngiltere Pre-Master’s

Graduate Diploma ( Pre-Master’s), İngiltere’de yüksek lisans yapmak isteyen ancak gerekli koşulları sağlayamayan öğrenciler için olan bir hazırlık programıdır. Pre-Master’s programı GPA’i 4 üzerinden 2,5’un altında olan öğrencilerin yüksek sıralamalı üniversitelerde master yapmasının bir anahtarıdır. Bu programda İngilizce destek ve okuyacağınız bölüm ile ilgili akademik ders takviyesi verilir. Ayrıca sunum, not alma ve araştırma teknikleri gibi akademik çalışma becerileri de öğrenciye kazandırılır.
Pre- Masters eğitimleri genelde Eylül, Ocak ve Haziran aylarında başlar ve toplam süresi öğrencinin İngilizce yeterliğine göre 3, 6 veya 9 ay olabilmektedir. Çok yüksek sıralamalı bazı yüksek eğitim kurumları ise sadece 9 aylık eğitim şartı koyabilir. Akademik başarı ve IELTS sınavından minimum 5,5 almak bu programa katılmak için istenen şartlardır.

Pre-Sessional English

Pre-Sessional English, İngilizce seviyesi yeterli olmayan yüksek lisans eğitimlerine başlayacak öğrenciler için hazırlanmış ve üniversitenin kampüsünde yaz aylarında verilen özel İngilizce takviye programıdır. Bu eğitimi başarılı bir şekilde bitirdiğinizde yüksek lisans eğitiminize direk başlama fırsatı kazanırsınız. Bu eğitimin kampüste verilmesi şehire, okula ve yeni bir kültüre adapte olmanızı kolaylaştıracaktır. Bu eğitime katılabilmek için okumak istediğiniz üniversiteden İngilizce koşullu kabul (conditional offer) almanız gerekmektedir. Tamamlayacağınız Pre-Sessional eğitimi sadece o üniversitede geçerli olmaktadır, başka üniversiteler bu eğitimi kabul etmez; bu yüzden Pre-Sessional eğitimi aldığınız üniversiteden farklı bir üniversitede okumak isterseniz dışarıdan IELTS veya diğer kabul edilen sınavları vermeniz gerekmektedir.

Genelde, 6,5 isteyen üniversiteler, IELTS notu 5.5  olan öğrencilerin 10-12 haftalık Pre-Sessional kursuna katılmasını; IELTS notu 6.0 olan öğrencilerin ise 5-6 haftalık bir Pre-Sessional programına katılmalarını şart koyar. Pre-Sessional eğitimini başarıyla tamamlayan öğrencilerin IELTS sınavına girmelerine gerek yoktur.