Amerika’da Üniversite Eğitimi

Community College’ler ile birlikte 5000’den fazla üniversitenin olduğu Amerika’da eğitim ücretleri büyük değişkenlik göstermektedir.

Amerika eğitim sistemi gerek yüksek kalitesi gerekse geçerlilik açısından tüm dünyada kabul edildiğinden her yıl binlerce öğrenci lisans ve yüksek lisans eğitimi için Amerika’da eğitim almayı tercih etmektedir.

12 yıllık zorunlu eğitim sonrası, teknik personel yetiştirmek amacıyla ön lisans eğitimi veren Community Colleges veya 4 yıllık lisans derecesi veren üniversiteler gelmektedir.

2 Yıllık Okullar (Community College): Ön Lisans diploması sunmaktadır. 2 yılın sonun da 4 yıllık kolej ve üniversitelere not ortalaması ile geçiş yapılabilmektedir.

Devlet Koleji ve Üniversiteler: Merkezi eyalet tarafından desteklendikleri için fiyatları genellikle daha düşüktür; ama bu kalitelerinin düşük olduğunu göstermez. Devlet üniversiteleri eyalet içindeki öğrencilere öncelik tanırken, son yıllarda yabancı öğrencilerin sayısı da gittikçe artmaktadır.

Özel Koleji ve Üniversiteler: Sayıları oldukça fazladır. Ücretleri devlet okullarına kıyasla daha fazladır. Bu okullarda dikkat edilmesi gereken husus bazı bölümlerin Türkiye’de YÖK tarafından tanınıp tanınmadığına dikkat edilmesidir; bu askerlik tecili işlemleri için önemlidir.

Özetle Amerika’da lisans eğitimi almanın 2 yolu vardır.

Doğrudan 4 yıllık bir üniversiteye kayıt yaptırmak.

2 yıllık Yüksek Okul (Community College) kaydı yaptırmak. Bu iki yıl eğitim tamamlandıktan sonra 3. ve 4. yılları 4 yıllık bir üniversitede tamamlayarak lisans diploması almak.

2 Yıllık Ön Lisans Okulları (Community College):

Yerel yönetimlere bağlı devlet okullarıdır. Amerika’da yüksek öğrenim için en çok tercih edilen yol Community College sistemidir. Bu okulların ana kuruluş amacı bulundukları eyalette eğitim ve işverenlerin uzman ihtiyacını gidermektir. Bu okullarda okumanın birçok avantajı vardır. Örneğin;  kayıt şartları ve kabul 4 yıllık bir üniversiteye göre daha kolaydır ve eğitim ücretleri çok daha düşüktür (yıllık 5500 dolardan başlayan fiyatlarla).

Kabul Kriterleri:

TOEFL sınavından 56 ve üstü

Lise diploması ve alınan ders ve notları gösteren transkript (minimum %60 başarı)

4 Yıllık Üniversite Lisans Eğitimi:

ABD’de lisans eğitimi 4 yıl sürmektedir. Girişte merkezi bir seçme ve yerleştirme yoktur. Giriş koşulları okuldan okula ve bölümden bölüme değişmektedir. Her bir okul ve bölüm öğrencinin akademik yeterlilik ve özelliğini dikkatlice inceler.

Kabul Kriterleri:

TOEFL (Test of English as a Foreign Language) sınavından 79 ve üstü

Lise diploması ve alınan ders ve notları gösteren transkript (minimum %70 başarı)

SAT  veya ACT sınav sonuçları

Öğrencinin akademik ve ders dışı etkinlikleri, özel ilgi alan ve hobilerinin özeti olan motivasyon mektubu (Statement of Purpose)

Referans mektubu

Master /Yüksek Lisans :

Yüksek Lisans derecesi, yani M.A (Master of Arts), M.S.( Master of Science) ve M.B.A ( Master of Business Administration) programları, genellikle 2 yıl sürmektedir. 1,5 yılda hatta 1 yılda tamamlanabilen programlar da vardır.

Kabul Kriterleri:

Lisans eğitimi boyunca alınan ders ve notları gösteren transkript (4,00 üzerinden 3,00 üzerindeki not ortalaması) ve lisans diploması

TOEFL/IELTS, GRE (Graduate Record Examinations), GMAT (Graduate Management Admission Test) sınav sonuçları

Referans mektupları

Motivasyon Mektubu (Statement of Purpose)

Üniversite Kabul Tipleri:

Şartlı Kabul (Conditional Acceptance):

Genel akademik durumu, üniversiteye girmek için yeterli olup, ancak İngilizce dil testlerine henüz girmemiş veya yeterli puanı almamış öğrenciler için bazı üniversiteler tarafından şartlı kabul verilir. Şartlı kabul edilen öğrenci, eğitim yılı başlamadan şartlı kabul edildiği üniversiteye gerekli TOEFL/IELTS ve SAT/GMAT/GRE sınav skorunu ulaştırmalıdır. Bazı üniversiteler kendi bünyelerinde bu sınavlara hazırlık programları sunmaktadır.

Doğrudan Yerleştirme (Direct Placement):

Hem Akademik hemde İngilizce dil açısından yeterli düzeye sahip olan öğrenciler başlamak istedikleri dönemden en az 1 yıl öncesi istenilen tüm belgelerle birlikte lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi için başvuru yapabilirler.

Amerika’da Ders Yılı Sistemi:

Ders yılı Ağustos ayı sonlarında veya Eylül ayının ilk yarısında başlar. Mayıs veya en geç Haziran ayı başlarında biter. Üniversitelerin dönem sistemi ve süreleri değişiklik göstermektedir.

SEMESTER:

Üniversitelerin çoğunluğunda ders yılı semester adı verilen genellikle 16-17 hafta süren iki devreye ayrılmıştır. Ayrıca yaz aylarında 4-8 haftalık yaz devresi ”Summer Session”  vardır. Bunlara katılmak öğrencinin isteğine bağlıdır. Yabancı öğrencilerin pek çoğu eğitimlerini daha kısa sürede tamamlamak için genelde yaz okullarına katılırlar.

TRIMESTER:

Ders yılı 15-16 haftalık  üç eşit devreye bölünür.

QUARTER:

Bütün bir akademik yıl her biri 11-12 hafta uzunluğunda 4 çeyreğe bölünmüştür.

Amerika’da Üniversite Eğitim Yılı Maliyeti:

Community College’ler ile birlikte 5000’den fazla üniversitenin olduğu Amerika’da eğitim ücretleri büyük değişkenlik göstermektedir. Lisans ve Yüksek Lisans öğrenimi paralıdır ve üniversiteler öğrencilerden öğrenim masrafları için tuition adı verilen eğitim ücretini ve kayıt, sağlık hizmetleri, öğrenci faaliyetleri için fee adı adı verilen tutarı almaktadır.

Üniversite için yıllık ortalama eğitim ücreti 15,000-40,000 USD arasındadır.

Ön Lisans okullarda (Community Colleges) ise bu eğitim ücreti 5,000-9,000 USD arasında olmaktadır.

Yıllık barınma ve cep harçlığı ihtiyacı ortalama 10,000-15,000 USD civarındadır.

Sonuç olarak Amerika’da 1 yıllık eğitim almanın ve yaşamanın maliyeti ortalama 35.000 USD civarındadır. Öğrenci yeterli maddi imkanı olduğunu bir banka mektubu (öğrenci veya ailesinin o banka da belirli bir miktar parası olduğunu belirten yazı) ile ya da burs belgesi ile kanıtlamalıdır.

Eğitim Süresince Çalışma ve Burs Olanakları:

Yabancı Öğrencilere yasal olarak kampüs dışında çalışma izini verilmemektedir. Kampüs içinde yurt, bilgisayar merkezi, kütüphane, kayıt kabul büroları gibi okulun tesislerinde haftalık 20 saatlik izin verilmektedir. Özel okulların çoğunda akademik yeterliliğe sahip ve ya sanat ve spor alanlarında başarı olanlara burs sunulabilmektedir.

US Premium Placement ile Yerleştirme Yaptığımız Amerika Üniversiteleri:

Harvard University

Stanford University

MIT

University of California, Berkeley

University of Chicago

Yale University

University of Pennsylvania

UCLA

Columbia University

Johns Hopkins

Duke University

Cornell University

Northwestern University

University of Michigan

Carnegie Mellon University

New York University

University of Illinois

University of California, San Diego

Brown University

University of Southern California

Boston University

Pennsylvania State University

Purdue University

Emory University

Michigan State University

Georgetown University

University of Virginia

University of Florida

Tufts University

Rutgers

University of Massachusetts

Northeastern University

University of Miami

Boston College

George Washington University

University of South Florida

Colorado State University

George Mason University

Oregon State University

Saint Louis University

University of Oregon

Washington State University

Babson College

Parsons School of Art&Design

Bentley College

Pratt Institute

University of Pittsburgh

Indiana University Bloomington

University of Minnesota

University of Alabama

Binghamton University

Stony Brook University

Bir Cevap Yazın