İngiltere MEB Bursu Yüksek Lisans/Master/Doktora

Burs başvuruları her yıl Kasım – Aralık aylarında yapılmaktadır. Kesin tarihler MEB Bakanlığı’nın sitesinden duyurulmaktadır.

Yurtdışında yüksek lisans yapmak, birde bunu burslu yapabilmek aslında bütün akademik kariyer hedefleyen adayların elde etmek istediği bir hak olmasına karşın, yurtdışı burs imkanları çok da geniş değildir. Bunlardan en prestijlisi ve avantajlı olanı Milli Eğitim Bakanlığı’nın verdiği MEB Bursu’dur.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 1416 sayılı kanunla Türkiye’de ki üniversitelere öğretim elemanı ve farklı kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu alanlarda nitelikli bireyler yetiştirmek amacıyla her sene resmi burslu statüsünde yüksek lisans ve doktora yapmak üzere yurtdışına öğrenci göndermektedir. Bu burslar başta İngiltere, Amerika ve Avrupa olmak üzere yurtdışında ki üniversitelerin ülkemizle karşılıklı anlaşmaları sonucu gerekli şartları sağlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen lisansüstü, doktora ve dil burslarıdır.

Burs kapsamında adayların okul ücret ve sağlık sigorta ücretlerinin tamamı, gidiş dönüş bir defaya mahsus yol masrafı, en fazla 4 dil sınav ücreti, yaşam giderleri için gittiği ülkeye göre değişkenlik gösteren belli bir miktarda, örneğin İngiltere için 1000 paund luk burs verilmektedir. Genel olarak eğitim süresince yaşam masrafları, ulaşım, vize, pasaport masrafları dahil kalış süresince bütün masrafları karşılanmaktadır.

MEB Bursundan yararlanabilmek için adaylardan aşağıdaki şartları sağlamış olması beklenmektedir.
1) Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) vatandaşı olmak,
2 ) Başvuru tarihi bitimine kadar ilgili lisans alanlarından mezun olmak,(en az 4 yıllık fakülte/ yüksekokul)
3) Son dört yıl içinde ALES’te, tercih edilebilecek programın kabul ettiği puan türünden en az 70 puan almış olmak
4) 30 yaşından gün almamış olmak,
5) Lisans öğrenimi ile ilgili genel akademik not ortalaması“4 üzerinden 2.50”, “100 üzerinden 65,00″ veya daha yukarı olmak,
6) Yüksek öğrenimi sırasında ağır bir disiplin cezası almamış olmak,
7) Yurtdışında eğitim görmeye sağlığının uygun olması (adaylardan okul yerleştirilmeleri sırasında sağlık raporu istenecektir.)
8) Erkek adayların askerlikle ilişiğinin bulunmaması (askerlikten muafiyet, gitmiş olmak veya erteleyebilecek durumda olmak)

ÖSYM tarafından ilan edilen kontenjanın üç katı kadar aday, ALES puan yüksekliğine göre sözlü sınava çağrılmaya hak kazanacaktır. Bakanlık tarafından yapılacak sözlü sınavdan sonra, ALES puanının ve sözlü sınav puanının %40’ı ile mezuniyet ortalamasının %20’si dikkate alınarak yapılan hesaplama sonucunda puanı 70 ve üzeri olan adaylar, ÖSYM sistemi üzerinden öğrenim görecekleri kurum tercihlerini yapabilmektedirler.

Burs başvuruları her yıl Kasım – Aralık aylarında yapılmaktadır. Kesin tarihler MEB Bakanlığı’nın sitesinden duyurulmaktadır. Burslara başvuru için ilk aşamada dil şartı istenmemekte ancak bursa hak kazanıldıktan sonra öğrencilerden Bakanlığın düzenleyeceği dil kurslarına katılmaları istenmektedir. Bursu kazanan adaylar önce Türkiye’de sonrasında yurtdışında dil eğitimi bursu verilmektedir.

İngiltere’de MEB burslu öğrencilerin gidebilecekleri bazı üniversiteler; Aston University, Bangor University, Brunel University, Cardiff University, Durham University, Goldsmiths, London School of Economics and Political Science, Loughborough University, Newcastle University, Queen Marry, Queen’s University of Belfast, Swansea University, University of Aberdeen, University of Bath, University of Birmingham, University of Bradford, University of Bristol, University of Dundee, University of East Anglia, University of Edinburgh, University of Essex, University of Exeter, University of Glasgow, University of Lancaster, University of Leeds, University of Leicester, University of Liverpool, University of Manchester, University of Nottingham, University of Reading, University of Sheffield, University of Southampton, University of St Andrews, University of Strathclyde, University of Surrey, University of Sussex, University of Warwick, University of York.

MEB burslu öğrencilerin de bu burs kapsamında tüm başvurularında Soho UK Education olarak ücretsiz danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Serap Tuna – İngiltere Eğitim Danışmanı

ingiltere MEB Bursu

Bir Cevap Yazın