İngiltere’de Lisans Eğitimi

İngiltere’de lisans eğitimleri genellikle 3 yıl sürmektedir. 1 yıllık çalışma imkanı sağlayan ara sandwich yılı imkanı sağlayan eğitim programları da bulunmaktadır ve durumda lisans eğitimi 4 yıla çıkmaktadır.
İngiltere lisans eğitim programları her yıl Eylül ayı sonu-Ekim ayı başlarında başlamaktadır.

Bazı eğitim programlarına Ocak – Şubat aylarında  başlamayı olanak kılan üniversitelerde  mevcuttur.

Konularına göre lisans dereceleri aşağıdaki gibi gruplandırılabilir:

Bachelor of Science (BSc): Fen konularında lisans derecesi

Bachelor of Architecture (BArch): Mimarlık konusunda lisans derecesi

Bachelor of Engineering (BEng): Mühendislik konusunda lisans derecesi

Bachelor of Medicine (MB): Tıp konusunda lisans derecesi

Bachelor of Arts (BA): Sosyal konularda lisans derecesi

Bachelor of Education (BEd): Eğitim konusunda lisans derecesi

Bachelor of Law (LLB) Hukuk konusunda lisans derecesi

İngiltere’ de lisans programlarına  başvuru için gereken belgeler:

Öğrenci kabul koşulları seçeceğiniz üniversite ve bölümlere göre değişiklik  gösterebilir, ortalama olarak 3 yıllık bir lisans derecesine direk başvuracak öğrencilerin kabul belgelerini  alabilmeleri için aşağıdaki koşulların yerine getirilmiş olması gerekmektedir.

Aşağıdaki şartları yerine getiremeyen öğrenciler hem bilimsel hazırlık (foundation) hem de İngilizce hazırlık programlarına(Pre-Sessional) dahil olarak üniversitelerin beklediği düzeye sahip olabilirler:

1. Lise diploması + ders not çizelgesi(transcript): Lise mezuniyet notu başvurulacak üniversite ve bölüme göre 3.5 – 5.0/5.0 arasında istenmektedir; ya da  A Level derecelerine eşdeğer kabul edilen SAT, Abitur, Fransız ya da Uluslararası Baccalaureate’sı, Matura, Maturita gibi uluslararası sınav neticeleri  alınan puana bağlı olarak kabulde rol oynar.

2. İngilizce dil seviyesini gösteren dil sınavı: IELTS ( 6,0 – 7,5 arası ) ve diğer eşdeğer sınav sonuçları

3. Lise öğretmenlerinden alınacak bir akademik referans: başvuru yapacağı bölümle alakalı olan derslerinin öğretmenlerinden alınması avantajlıdır.

4. Niyet mektubu(statement of purpose): Öğrencinin akademik hedeflerini anlattığı, neden İngiltere’de eğitim görmek istediğinden, başarılarından varsa staj veya iş deneyimlerinden bahsettiği başvuru yazısı

İngilterede üniversite başvuruları online UCAS sistemi üzerinden lise son sınıfın başlarında yapılır ve her öğrenci ayrı ayrı  değerlendirilir. UCAS üzerinden İngiltere lisans başvuruları Eylül ayı başlarından itibaren başlamaktadır.

Başvuru için önerilen tarih özellikle önemli üniversiter için 15 Ocak olmakla beraber normalde uluslararası başvurular için belirlenmiş son başvuru tarihi 30 Haziran‘dır. Fakat en geç 15 Ocak’a kadar başvuruların yapılmasında büyük yarar vardır.

Başvurular yapıldıktan sonra öğreciler iki farklı kabul alabilir:

1. Şartlı kabul (conditional offer): Öğrencilerin akademik ve İngilizce seviyeleri yeterli değilse bu şart verilir. (öğrenci hala lisede okuyor ve tüm notları henüz bilinmediğinde veya henüz IELTS gibi bir sınavla İngilizce seviyesini kanıtlayamadığında)

2. Şartsız kabul (unconditional offer): Öğrenci hem akademik hem İngilizce seviyesi olarak yeterli görüldüğünde bu kabulü alır.

İngiltere lisans eğitimi için bizim ile iletişime geçebilirsiniz…

Bir Cevap Yazın