İngiltere Lise Eğitimi

İngiltere, üniversite eğitiminde olduğu gibi lise eğitiminde de en çok tercih edilen ülkelerin başında gelmekte. Soho UK Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak birçok öğrencimizi TASIS, Queen Ethelburga’s, Doverbroeck’s Oxford, Concord College gibi İngiltere’deki en iyi liselere yerleştiriyoruz. Öğrencilerimizin okula kayıt, başvuru, konaklama ve İngiltere vize işlemleri ile ilgilenmekte ve daha sonraki aşamada öğrencilerimizi mezun olana kadar geçen süreçte yakından takip ederek tüm ihtiyaçlarında ve sorunlarında gereken desteği vermekteyiz. İngiltere lise eğitimi konusundaki uzmanlığımızla her zaman yanınızdayız.

 

Neden İngiltere’de Lise Eğitimi?

 • Yabancı dil küçük yaşlarda çok daha hızlı ve etkili öğrenildiğinden lise eğitimi için İngiltere’ye giden öğrenciler ana dil seviyesinde İngilizce öğrenme fırsatı bulurlar.
 • İngiliz lise diploması tüm dünyada saygın bir geçerliliğe sahiptir. Öğrenci isterse İngiltere dışında başka bir ülkede üniversite eğitimi alabilir.
 • Öğrenciler Oxford, CambridgeImperial CollegeKing’s College gibi dünyanın en iyi üniversitelerinde okuma fırsatı elde ederler.
 • Öğrencinin dil seviyesi düşükse İngiltere liseleri öğrenciye destek olur ve öğrencinin eksiklerini kapatır.
 • Öğrenci başka bir ülkede yaşayarak vizyonu daha geniş, olgun ve farklı kültür ve fikirlere açık bir dünya vatandaşı olur.
 • İngiltere’de lise okuyan öğrencinin hem akademik hem sosyal gelişimi İngiliz liseleri tarafından yakından takip edilir ve raporlar hem bize hem de aileye iletilerek raporlama sağlanır.
 • Üç dönem sistemi ile öğrenciler daha sık tatiller yapabilir ve 3.5 saat yolculukla Türkiye’ye gelebilir.
 • İngiliz liselerine giriş süreci kompleks değildir. Soho UK olarak kabul süreci, konaklama, vize, sağlık sigortası, hava alanı karşılama gibi tüm işlemleri sizin adınıza eksiksiz ve titizlikle yapmaktayız.
 • İngiltere liseleri yurt dışından gelen farklı kültür, din ve akademik geçmişi olan öğrencilere özel destek ve ilgi göstermektedir. Bu sayede öğrenciler hızlı bir şekilde İngiltere’de yaşamaya ve eğitim almaya uyumlu olurlar.

Başvuru için Hangi Belgeler Gerekli?

 • Ders not dökümü (transkript) (İngilizce)
 • İngilizce akademik referans mektubu (bazı okullar istemekte)
 • Essay veya motivation letter dediğimiz öğrencinin neden İngiltere’de lise eğitimi almak istediğini, şu ana kadar yaptıklarını ve gelecek ile ilgili planlarını anlatan yazı (bazı okullar istemekte)
 • Öğrencinin İngilizce dil düzeyini gösteren belge ( okulundan alacağı belge, IELTS sınav sonuç belgesi veya diğer tanınan bir sınav sonucu) (bazı durumlarda ise İngiliz liseleri öğrencinin İngilizce seviyesini belirlemek için ofisimize sınavı gönderir ve öğrenci ofisimizde bu sınavı alır, ve öğrencinin aldığı sonuca göre bu yeterli olabilir)

İngiltere Lise Türleri:

İngiltere’de Özel Lise / Hazırlık Okulları: Preparatory/Prep Schools olarak da bilinen bu okullar özel lise eğitimi almak isteyen, 8-13 yaş arası öğrencilere uygulanan eğitim programlarını sunar. Yerli ve yabancı tüm öğrencilere açıktır.  Bu okullar İngiliz Hükümeti tarafından düzenli olarak denetlenmekte ve eğitim kalitesinin üst seviyelerde tutulması sağlanmaktadır. Bu okullar yatılı olabildikleri gibi karma ya da sadece kız veya erkek okulları olarak da faaliyet göstermektedir.

İngiltere’ de Devlet Gündüz Liseleri ve Yatılı Devlet Liseleri: Gündüz okulları aile yanında konaklama şansı verir. Yatılı devlet liseleri, İngiltere’deki diğer okullara göre daha ucuz olmakla birlikte kaliteli eğitim verirler. Sadece Avrupa Birliği üyesi ülkelerden yabancı öğrenci kabul etmektedirler, dolayısıyla Türk vatandaşı öğrenciler bu okullarda eğitim alamamaktadır. Bu okullar mali olarak tamamen devlet tarafından desteklenirler.

İngiltere’de Devlet Kolejleri: Sixth Form Colleges olarak da bilinen Devlet Kolejleri, İngiliz hükümeti tarafından desteklenir ve sadece çok başarılı 16-19 yaş arası öğrencileri kabul eder, bu okullar yüksek üniversite kabul oranları ile bilinir.

Özel gündüz Liseleri ve Özel Yatılı Liseleri: Genellikle ‘Independent School’ olarak bilinen bu özel okullar devletten mali destek almazlar. Bağımsız Okullar Birliği ve İngiliz Hükümeti tarafından düzenli olarak denetlenirler. Küçük sınıf mevcutları ve zengin müfredatı ile yabancı öğrencilerine kaliteli eğitim sunarlar ve yüksek sıralamalı İngiliz üniversitelerine geçiş başarıları  oldukça yüksektir.

GCSE Eğitimi:

Öğrenciler 14 yaşından itibaren İngiltere lise eğitim sisteminin ilk aşaması olan Graduation Certificate of Secondary Education (GCSE) programına başlarlar. İngiltere’deki zorunlu eğitimde en önemli aşamadır ve öğrenciler üniversite eğitimlerine yön verecek şekilde derslerini seçerler. GCSE süresince İngilizce, Matematik ve Fen derslerini almak zorunludur; Tarih, Coğrafya, Sanat, Fotoğrafçılık, Dizayn ve Teknoloji, Medya, Fransızca, İspanyolca ve Almanca gibi dersler ise seçmeli olarak alınır.

16 yaşına gelindiğinde öğrenciler son sınavlarına girerek İngiltere’deki zorunlu 11 senelik eğitimi tamamlamış olur, üniversiteye gitmek isteyen öğrenciler bir üst seviye olan A-Level eğitimine devam eder.

 

A Level Eğitimi:

Tüm dersler daha akademik bir şekilde işlenir ve bu yüzden GCSE’ye kıyasla derslerin işlenişi ve içeriği daha ağırdır. A-Level iki yıl sürer ve bu iki yıl boyunca öğrenciler toplamda üç veya bazen dört ders alırlar. Türkiye’deki liselerde öğrenciler üçüncü sınıfa geçince üniversitede okuyacağı bölüme göre eşit ağırlık, sayısal, sözel ve dil olmak üzere farklı sınıflara dağılmaktadırlar. İngiltere’de de buna benzer bir durum söz konusudur. A-Level aşamasına geçildiğinde üniversitede okuyacağınız bölümle alakalı dersler alırsınız. A-Level dersleri özenle seçilmelidir, çünkü üniversitede okunacak bölüme bu derslerle başvurulacaktır. Tüm üniversiteler bölümlere alım yaparken hangi A-Level sonuçlarını istediklerini listeler. Mesela hukuk okumak isteyen bir öğrenci A- Level’da Ekonomi, Tarih ve Politika ya da Matematik, Ekonomi ve Sosyoloji derslerini tercih edebilir. Tıp, Veterinerlik ya da Diş Hekimliği okumak isteyen bir öğrenci ise üniversiteye kabul şansını artırmak adına dört ders alabilir. Örneğin Matematik, Biyoloji ve Kimya derslerinin yanında Fizik A Level’ı da alabilir. İstisnai olarak Tıp, Veterinerlik ya da Diş Hekimliği için üniversiteler A-Level sonuçları dışında BMAT ile UKCAT sınav sonuçlarını da talep etmektedirler.

Eğer öğrenci üniversitede hangi bölümü seçeceğine karar vermemişse ve emin değilse üniversitelerin genellikle çoğu bölüm için istediği ortak derslerden alarak birçok bölüm için şanslarını artırabilirler. Biyoloji, Kimya, İngilizce, Coğrafya, Tarih, Matematik, Fizik, Modern ve Klasik diller bu genel geçer derslerden bazılarıdır. Tabi ki Sanat okumak isteyen bir öğrencinin hiç sanat dersi almadan Sanat Tarihi gibi bir bölüm okuması da çok yaygın değildir. Ancak üniversiteler sanat okuyacak öğrencinin de tüm seçtiği derslerin sanatla ilgili olmasını da çok tercih etmemektedirler. Değişik alanlardan ders seçmelerini daha faydalı bulmaktadırlar. Örneğin; Ekonomi okumak isteyen bir öğrencinin Ekonomi ve İşletme derslerini birlikte alması çok büyük bir avantaj sağlamayacaktır. Çünkü İngiltere’deki üniversiteler A-Level seviyesindeki İşletme, Medya gibi dersleri çok da ağır bulmamaktadır. Ekonomi okumak isteyen bir öğrenci örnek olarak Ekonomi, Matematik, Politika veya Sosyoloji derslerini alabilir.

A-Level eğitim Independent School olarak bilinen özel liselerde, devlet liselerinde ve Sixth Form College denilen devlet kolejlerinde alınabilir. Örneğin, Türk öğrenciler İngiltere’de lise eğitimine eş olarak GCSE için 14, A-Level için 16 yaşlarında olmalı, iyi bir İngilizce seviyesine ve iyi bir not ortalamasına sahip olmalıdır. İngilizce dil seviyesi yeterli olmayan öğrenciler bir senelik İngilizce hazırlık programından sonra eğitimlerine başlayabilirler. Her okulun kabul koşulları birbirinden farklıdır. Örneğin, Sixth Form Colleges tipindeki devlet okulları hem yüksek bir not ortalamasını hem de çok iyi bir İngilizce seviyesini şart koşmaktadırlar.

 

IB Eğitimi:

Uluslararası Bakalorya Eğitimi iki sene sürer ve öğrenciler sonunda girdikleri sınavlardan aldıkları sonuca göre üniversitelere başvuru yaparlar.

A-Level’ın bir muadili Türkiye’de yokken Uluslararası Bakalorya Diploması Türkiye’de bazı liselerden alınabilmektedir. Türkiye’de Uluslararası Bakalorya Diploması veren ilk lise Koç Lisesi’dir. Daha başka birçok lise de bu diplomayı vermektedir. Aynı diplomayı İngiltere’de de IB müfredatı uygulayan liselerde almak mümkündür. Bu diplomayla Türk öğrencilerin yurt dışında üniversite okumaları çok daha kolaylaşmıştır. Bu programın dersleri Fransızca, İspanyolca ve İngilizce olmak üzere üç dilde alınır. Türkiye’de 11. ve 12. Sınıfta alınmaya başlanan bu eğitim sonucunda dünya çapında birçok üniversitenin kapısı açılmaktadır. Uluslararası Bakalorya Diplomasını almak için öğrenciler altı gruptan ders alır. Birinci grup derslerde öğrencinin ana dilinde edebiyat dersleri, ikinci grupta yabancı dil, üçüncü grupta sosyal bilimler, dördüncü grupta Fen ve Bilim dersleri, beşinci grupta matematik, altıncı grupta ise sanat dersleri alınır. Bu altıgen modeli başarıyla bitiren öğrenci  Türkiye ve İngiltere’deki birçok üniversiteden burs alma şansına da sahip olur.

İngiltere’de lise eğitimi konusunda uzman danışmanlarımızdan bilgi almak ve çocuğunuzun Türkiye’de RESMİ temsilcisi olduğumuz en iyi İngiliz liselerinde okumasını istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İngiltere’deki en iyi liseler için tıklayınız.