.

İngiltere Lise

İngiltere lise eğitiminde de en çok tercih edilen ülkelerin başında gelmekte. Soho UK Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak birçok öğrencimizi İngiltere’deki en iyi liselere yerleştiriyoruz. İngiltere'de lise okumak isteyen öğrencilerimizin okula kayıt, başvuru, konaklama ve İngiltere vize işlemleri ile ilgilenmekteyiz. Daha sonraki aşamada öğrencilerimizi, mezun olana kadar yakından takip ederek gereken desteği vermekteyiz. İngiltere lise eğitimi konusundaki uzmanlığımızla her zaman yanınızdayız.

İngiltere'de Lise

İngiltere'de Lise Okumak

 • Yabancı dil küçük yaşlarda çok daha hızlı ve etkili öğrenilmektedir. Lise eğitimi için İngiltere’ye giden öğrenciler ana dil seviyesinde İngilizce öğrenme fırsatı bulurlar.
 • İngiltere lise diploması tüm dünyada saygın bir geçerliliğe sahiptir. Öğrenci isterse İngiltere dışında başka bir ülkede üniversite eğitimi alabilmektedir.
 • Öğrenciler Oxford, CambridgeImperial CollegeKing’s College gibi dünyanın en iyi üniversitelerinde okuma fırsatı elde ederler.
 • Öğrencinin dil seviyesi düşükse İngiltere liseleri öğrenciye destek olur ve öğrencinin eksiklerini kapatır.
 • Öğrenci, başka bir ülkede yaşar. Bu sayede vizyonu daha geniş, olgun, farklı kültür ve fikirlere açık bir dünya vatandaşı olur.
 • İngiltere’de lise okumak,öğrencinin hem akademik hem sosyal gelişimi İngiliz liseleri tarafından yakından takip edilir ve raporlar hem bize hem de aileye iletilerek raporlama sağlanır.
 • Üç dönem sistemi ile öğrenciler daha sık tatiller yapabilir ve 3.5 saat yolculukla Türkiye’ye gelebilir.
 • İngiliz liselerine giriş süreci kompleks değildir. Soho UK olarak kabul süreci, konaklama, vize, sağlık sigortası, hava alanı karşılama gibi tüm işlemleri sizin adınıza eksiksiz ve titizlikle yapmaktayız.
 • İngiltere liseleri, farklı kültür, din ve akademik geçmişi olan öğrencilere özel destek ve ilgi göstermektedir. Bu sayede öğrenciler hızlı bir şekilde İngiltere’de yaşamaya ve eğitim almaya uyumlu olurlar.

İngiltere Lise Başvurusu İçin Hangi Belgeler Gerekli?

 • Ders not dökümü (transkript) (İngilizce)
 • İngilizce akademik referans mektubu (bazı okullar istemekte)
 • Essay veya motivation letter. Öğrencinin neden İngiltere’de lise eğitimi almak istediğini, bugüne kadar yaptıklarını ve gelecek planlarını anlatan yazı. (bazı okullar istemekte)
 • Öğrencinin İngilizce dil düzeyini gösteren belge ( okulundan alacağı belge, IELTS sınav sonuç belgesi veya diğer tanınan bir sınav sonucu) (bazı durumlarda ise İngiliz liseleri öğrencinin İngilizce seviyesini belirlemek için ofisimize sınavı gönderir ve öğrenci ofisimizde bu sınavı alır, ve öğrencinin aldığı sonuca göre bu yeterli olabilir)

İngiltere Lise Türleri:

İngiltere Lise

İngiltere’de Özel Lise / Hazırlık Okulları: Preparatory/Prep Schools olarak da bilinen bu okullar özel lise eğitimi almak isteyen, 8-13 yaş arası öğrencilere uygulanan eğitim programlarını sunar. Yerli ve yabancı tüm öğrencilere açıktır.  Bu okullar İngiliz Hükümeti tarafından düzenli olarak denetlenmekte ve eğitim kalitesinin üst seviyelerde tutulması sağlanmaktadır. Bu okullar yatılı olabilirler. Bununla birlikte karma ya da sadece kız veya erkek okulları olarak da faaliyet göstermektedirler.

İngiltere’ de Devlet Gündüz Liseleri ve Yatılı Devlet Liseleri:

Gündüz okulları aile yanında konaklama şansı verir. Yatılı devlet liseleri, İngiltere’deki diğer okullara göre daha ucuz olmakla birlikte kaliteli eğitim verirler. Sadece Avrupa Birliği üyesi ülkelerden yabancı öğrenci kabul etmektedirler. Dolayısıyla Türk vatandaşı öğrenciler bu okullarda eğitim alamamaktadır. Bu okullar mali olarak tamamen devlet tarafından desteklenirler.

İngiltere’de Devlet Kolejleri:

Sixth Form Colleges olarak da bilinen Devlet Kolejleri, İngiliz hükümeti tarafından desteklenmektedir. Sadece çok başarılı 16-19 yaş arası öğrencileri kabul eder. Bu okullar yüksek üniversite kabul oranları ile bilinmektedir.

Özel gündüz Liseleri ve Özel Yatılı Liseleri:

Genellikle ‘Independent School’ olarak bilinen bu özel okullar devletten mali destek almazlar. Bağımsız Okullar Birliği ve İngiliz Hükümeti tarafından düzenli olarak denetlenirler. Küçük sınıf mevcutları ve zengin müfredatı ile yabancı öğrencilerine kaliteli eğitim sunarlar ve yüksek sıralamalı İngiliz üniversitelerine geçiş başarıları  oldukça yüksektir.

GCSE Eğitimi:

Öğrenciler 14 yaşından itibaren İngiltere lise eğitim sisteminin ilk aşaması olan Graduation Certificate of Secondary Education (GCSE) programına başlarlar. İngiltere'deki zorunlu eğitimde en önemli aşamadır ve öğrenciler üniversite eğitimlerine yön verecek şekilde derslerini seçerler. GCSE süresince İngilizce, Matematik ve Fen derslerini almak zorunludur; Tarih, Coğrafya, Sanat, Fotoğrafçılık, Dizayn ve Teknoloji, Medya, Fransızca, İspanyolca ve Almanca gibi dersler ise seçmeli olarak alınır.

16 yaşına gelindiğinde öğrenciler son sınavlarına girerek İngiltere’deki zorunlu 11 senelik eğitimi tamamlamış olur. Üniversiteye gitmek isteyen öğrenciler bir üst seviye olan A-Level eğitimine devam eder.

A Level Eğitimi:

Tüm dersler daha akademik bir şekilde işlenir. Bu yüzden GCSE’ye kıyasla derslerin işlenişi ve içeriği daha ağırdır. A-Level iki yıl sürer. Bu iki yıl boyunca öğrenciler toplamda üç veya bazen dört ders alırlar. Türkiye’deki liselerde öğrenciler üçüncü sınıfa geçince üniversitede okuyacağı bölüme göre seçim yaparlar. Eşit ağırlık, sayısal, sözel ve dil olmak üzere farklı sınıflara dağılmaktadırlar. İngiltere’de de buna benzer bir durum söz konusudur. A-Level aşamasına geçildiğinde üniversitede okuyacağınız bölümle alakalı dersler alırsınız. A-Level dersleri özenle seçilmelidir, çünkü üniversitede okunacak bölüme bu derslerle başvurulacaktır.

Tüm üniversiteler bölümlere alım yaparken hangi A-Level sonuçlarını istediklerini listeler. Mesela hukuk okumak isteyen bir öğrenci A- Level’da Ekonomi, Tarih ve Politika ya da Matematik, Ekonomi ve Sosyoloji derslerini tercih edebilir. Tıp, Veterinerlik ya da Diş Hekimliği okumak isteyen bir öğrenci ise üniversiteye kabul şansını artırmak adına dört ders alabilir. Örneğin Matematik, Biyoloji ve Kimya derslerinin yanında Fizik A Level'ı da alabilir. İstisnai olarak Tıp, Veterinerlik ya da Diş Hekimliği için üniversiteler A-Level sonuçları dışında BMAT ile UKCAT sınav sonuçlarını da talep etmektedirler.

Eğer öğrenci üniversitede hangi bölümü seçeceğine karar vermemişse ve emin değilse üniversitelerin genellikle çoğu bölüm için istediği ortak derslerden alarak birçok bölüm için şanslarını artırabilirler. Biyoloji, Kimya, İngilizce, Coğrafya, Tarih, Matematik, Fizik, Modern ve Klasik diller bu derslerden bazılarıdır. Tabi ki Sanat okumak isteyen bir öğrencinin hiç sanat dersi almadan Sanat Tarihi gibi bir bölüm okuması da çok yaygın değildir. Ancak üniversiteler sanat okuyacak öğrencinin de tüm seçtiği derslerin sanatla ilgili olmasını da çok tercih etmemektedirler. Değişik alanlardan ders seçmelerini daha faydalı bulmaktadırlar. Örneğin; Ekonomi okumak isteyen bir öğrencinin Ekonomi ve İşletme derslerini birlikte alması çok büyük bir avantaj sağlamayacaktır. Çünkü İngiltere’deki üniversiteler A-Level seviyesindeki İşletme, Medya gibi dersleri çok da ağır bulmamaktadır.

IB Eğitimi:

Uluslararası Bakalorya Eğitimi iki sene sürer. Öğrenciler sonunda girdikleri sınavlardan aldıkları sonuca göre üniversitelere başvuru yaparlar.

A-Level’ın bir muadili Türkiye’de yokken Uluslararası Bakalorya Diploması Türkiye’de bazı liselerden alınabilmektedir. Türkiye’de Uluslararası Bakalorya Diploması veren ilk lise Koç Lisesi’dir. Daha başka birçok lise de bu diplomayı vermektedir. Aynı diplomayı İngiltere’de de IB müfredatı uygulayan liselerde almak mümkündür. Bu diplomayla Türk öğrencilerin yurt dışında üniversite okumaları çok daha kolaylaşmıştır. Bu programın dersleri Fransızca, İspanyolca ve İngilizce olmak üzere üç dilde alınır. Türkiye’de 11. ve 12. Sınıfta alınmaya başlanan bu eğitim sonucunda dünya çapında birçok üniversitenin kapısı açılmaktadır. Uluslararası Bakalorya Diplomasını almak için öğrenciler altı gruptan ders alır. Birinci grup derslerde öğrencinin ana dilinde edebiyat dersleri alınır. İkinci grupta yabancı dil, üçüncü grupta sosyal bilimler, dördüncü grupta Fen ve Bilim dersleri, beşinci grupta matematik, altıncı grupta ise sanat dersleri alınır. Bu altıgen modeli başarıyla bitiren öğrenci  Türkiye ve İngiltere’deki birçok üniversiteden burs alma şansına da sahip olur.

İngiltere'de lise okumak konusunda uzman danışmanlarımızdan bilgi almak ve çocuğunuzun Türkiye'de RESMİ temsilcisi olduğumuz en iyi İngiliz liselerinde okumasını istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İngiltere'deki en iyi liseler için tıklayınız.