İngiltere Lisans eğitimi: 

İngiltere lisans eğitimi genellikle 3 yıl sürer, fakat mimarlık 3 veya 4 yıl, diş hekimliği 5 yıl, tıp ise 5 veya 6 yılda tamamlanmaktadır. Bazı 4 yıllık lisans eğitimleri ise ya master uzantılı ya da“study abroad” uzantılı olarak Avrupa, Amerika veya Kanada’da anlaşmalı üniversitelerde 1 yıllık alınan eğitimi içerir. 1 yıllık “placement” olarak adlandırılan yıl ise ortalama 40 haftalık çalışma olanağı sağlamaktadır. Türk ve İngiliz eğitim sistemi farklılıklarından dolayı Türk lise diploması, İngiltere’deki 3 yıl olan üniversite eğitiminin ilk yılına kabul için genellikle yeterli görülmemektedir; bu durumda öğrencinin Hazırlık (Foundation) okuması beklenir. Bazı durumlarda ise Türkiye’de iyi bir liseden yüksek not ortalaması ile mezun olan öğrenci, üniversitenin ilk yılına direkt kabul edilebilmektedir.  İngiliz yüksek öğrenim kurumlarından birinde bir yıllık hazırlık eğitimini (Foundation) tamamlayan öğrenci 1. sınıftan lisans eğitimine direkt başlayabilir; bu hazırlık yılı eğitimleri ya üniversitelerin kendi bünyesinde ya da işbirliği içinde oldukları kolejler veya diğer eğitim kurumları tarafından verilmektedir. Foundation eğitiminde alınan dersler, ağırlıklı olarak üniversitede okutulacak konulardan oluşur ve öğrencinin İngilizcesinin gelişimine de destek sağlanır. İngiltere’de üniversite lisans eğitim programları her sene Eylül ayında ya da Ekim ayının ilk haftası başlamaktadır; Ocak ayında başlayan lisans programları ise bazı üniversitelerde mevcuttur.

Foundation:

İngiltere’de lisans eğitimi almak isterseniz Foundation Year olarak adlandırılan Hazırlık Yılı programını bitirmeniz gerekebilir. Bu programda, ağırlıklı olarak (%70) lisans alanında okunacak bölümle ilgili derslere hazırlık, diğer kısmında ise (%30) Academic English ve Study Skills olarak adlandırılan Çalışma Becerileri ve Akademik İngilizce dersleri verilmektedir. Eylül veya Ocak aylarında başlayabileceğiniz bu hazırlık programının toplam süresi genelde 1 akademik yıldır, bazı okulların Foundation eğitimleri ise Mayıs ayında da başlayabilmektedir. Eylül veya Ocak ayında bu eğitime başlayan bir öğrenci her iki durumda da Eylül/Ekim ayında üniversitede lisans eğitimine başlayabilir.

İngiltere üniversite eğitim sisteminin uluslararası öğrenciler için önemli bir kısmı olan Foundation  eğitimini sağlayan bağımsız kurumlar arasında INTO, KAPLAN, Study Group, NAVITAS ve CEG oldukça başarılı olanlarıdır. Eğer sadece okumak istediğiniz üniversitenin kendi Foundation eğitimini alırsanız başarılı olduğunuz takdirde üniversite size 1. sınıf için yerinizi ayırır ve bu durumda bu üniversitede okumanız beklenir. Eğer öğrenci gideceği üniversiteye tam olarak karar verememişse çok sayıda üniversiteye geçiş sağlayan Foundation programına gitmesi daha mantıklı olabilir, bu durumda öğrenci Foundation okurken hangi üniversitede okuyacağına karar verebilir. Foundation eğitiminin diğer bir faydası da genel olarak bu eğitimler üniversitelerin kampüsünde verilir ve böylece öğrenci üniversite hayatına ve İngiliz kültürüne kendini kolayca adapte edebilir ve bölümüne başlamadan önce akademik eksikliklerini de kapatma fırsatı bulur. Aynı zamanda öğrenci üniversitenin tüm olanaklarından eşit bir şekilde faydalanma hakkına da sahip olur.

International Year One:

Bu program genelde 1. sınıf için gerekli akademik becerileri ve İngilizcesi zayıf, fakat Foundation için akademik bilgisi iyi olan öğrenciler için uygundur. Üniversitenin 1. yılı eğitimi gibi düşünülebilir; bu diploma programını tamamladığınızda üniversitenin 2. yılına direkt geçebilir ve üniversitedeki eğitiminize devam edebilirsiniz. Bu program 1. sınıf dersleri + İngilizce destek + çalışma becerileri eğitimlerinden oluşmaktadır. Diploma in Marketing ve Diploma in Business Management programları daha popüler ve yaygın olanlarıdır ancak her bölüm için International Year One eğitimi yoktur.

University of Cambridge

İngiltere üniversite eğitimi lisans dereceleri:

Bachelor of Science (BSc): Fen/Bilim alanlarında lisans derecesi

Bachelor of Law (LLB): Hukuk alanında lisans derecesi

Bachelor of Medicine (MBBS): Tıp alanında lisans derecesi

Bachelor of Education (BEd): Eğitim konusunda lisans derecesi

Bachelor of Arts (BA): Sosyal konularda lisans derecesi

Bachelor of Architecture (BArch): Mimarlık konusunda lisans derecesi

Bachelor of Engineering (BEng): Mühendislik konusunda lisans derecesi

İngiltere üniversite giriş şartları ve gerekli belgeler:

Öğrenci kabul şartları her üniversite için farklılık gösterir. Üniversiteler değerlendirme yaparken İngilizce yeterlilik ve lise notlarının (transkript) yanı sıra, öğrencilerin öğretmenlerinden almış oldukları referans mektubu ve UCAS formunda yazmış oldukları niyet mektubu (statement of purpose-sop) da büyük önem arz etmektedir. Bütün üniversitelerde genel olarak İngiliz eğitim sisteminin parçası olan A-Level sınav sonuçları temel alınır. A-Level’a denk gelebilecek SAT, ACT, AP, Abitur ve IB sonuçları da kabul sürecinde kullanılabilmektedir. Lisans programlarına başvurular ya direkt tercih edilen üniversiteye yapılmakta ya da daha çok aynı anda 5 üniversiteye başvuru yapmaya olanak sağlayan UCAS online başvuru sistemi üzerinden yapılmaktadır. Bu başvurulardan olumlu sonuç alabilmek için Soho UK danışmanları, hazırlamış olduğunuz niyet mektubu (statement of purpose) ve diğer tüm belgelerinizi detaylı bir şekilde inceler ve gerekli düzeltmeleri yaparak büyük bir titizlikle başvurularınızı oluşturur.

İngiltere’deki üniversiteler lisans eğitimi için öğrencilerden genel olarak IELTS sınavından 6.0-7.0 almalarını şart koyarlar. İngiltere’deki yüksek öğretim kurumları ve kolejler öğrencilerin Hazırlık (Foundation) eğitimine kabulü için ise en az IELTS 4.5-6.0 aralığında skor istemektedir.

İngiliz üniversitelerine başvurular bir yıl öncesinden başlar ve bu başvurular 1 Eylül – 30 Haziran tarihleri arasında yapılır. Geciken başvurular, Ağustos ayında açılan “Clearing”de de yapılır fakat bu durumda istediğiniz yere girme veya yer bulma şansınız az olur. İngilizler için son müracaat tarihi olan 15 Ocak tarihine kadar başvuruların yapılması en ideal olanıdır; Oxford-Cambridge ve Tıp bölümü lisans eğitimi UCAS başvuruları ise 15 Ekim’de sona erer.

Başvurudan sonra öğrenci iki farklı kabul alabilmektedir:

Şartsız Kabul (Unconditional Offer):

Öğrencilerin akademik ve İngilizce bilgisi yeterli görüldüğünde bu kabul verilir.

Şartlı Kabul (Conditional Offer):

Öğrencilerin akademik ve İngilizce yeterliliğinin net olmadığı durumlarda (halen eğitimini sürdürüyor olmak, İngilizce dil yeterlilik sınavı sonucunu henüz almamış olmak gibi) şartlı kabul verilir.

İngiltere üniversite ücretleri:

Öğretim ücreti ve yaşam masrafları üniversiteye ve şehirlere göre farklılık göstermektedir, fakat ortalama olarak yıllık öğretim ücretleri şöyledir:

Sanat ve Sosyal Bilimler : £10.000-16.000
Fen ve Teknik Bilimler : £11.000-18.000
Tıp, Diş Hekimliği ve Veterinerlik : £25.000-35.000

Okul ücreti dışında İngiltere’de üniversite eğitimi almak isteyen bir öğrencinin yaşamını sürdürebilmesi için (konaklama, yeme-içme, ulaşım vs) Home Office’in standart olarak belirlediği masraf tutarı ise Londra için aylık 1265 GBP ve Londra dışı için aylık 1015 GBP’dir.