İngiltere’de lisans eğitimi genelde 3 yıl sürer fakat mimarlık master ile birlikte 5 yıl, diş hekimliği 4 yıl ve tıp 5 yıl sürmektedir. 4 yıllık lisans eğitimleri ise ya master uzantılı veya “study abroad” uzantılı olarak Avrupa, Amerika veya Kanada’da anlaşmalı üniversitelerde 1 yıllık alınan eğitimlerle veya “work” olarak ortalama 40 haftalık çalışma olanaklı olarak değerlendirilir. Türk ve İngiliz eğitim sistemlerinin farklılıklarından dolayı Türk lise diploması, İngiltere’deki 3 yıl olan üniversite eğitiminin ilk yılına kabul için genellikle yeterli görülmemektedir. Bazı durumlarda Türkiye’de yabancı dilde eğitim veren iyi bir liseden iyi not ortalamalı bir diploma, üniversitenin ilk yılına başlamak için kabul edilebilmektedir. İskoçya’da bulunan üniversitelerde ise lisans eğitimi dört yıl sürmektedir. İngiliz yüksek öğrenim kurumlarından birinde bir yıllık hazırlık kursunu (foundation) tamamlayanlar lisans derecesine kabul edilir. Bu hazırlık yılı eğitimleri, üniversiteler bünyesinde ya da işbirliği içinde oldukları kolejler tarafından verillmektedir. Bu eğitimde alınan dersler, ağırlıklı olarak üniversitede okutulacak konulardan oluşur ve İngilizcenin gelişimine destek sağlanır. İngiltere’de üniversite eğitim programları her sene Eylül ayının sonu ya da Ekim ayının ilk haftası gibi başlamaktadır. Ocak, Şubat ve hatta yılda 3-4 farklı başlama tarihine sahip üniversitelerde vardır.

Foundation

İngiltere’de bir üniversitede lisans eğitimi almak isterseniz University Foundation denilen hazırlık yılı programını bitirmeniz gerekmektedir. Bu programda, ağırlık olarak (%70) lisans alanında okunacak bölümle ilgili derslere hazırlık, diğer kısmında ise (%30) İngilizce ve Study Skills olarak adlandırılan Çalışma Becerileri dersleri verilmektedir. Eylül ve Ocak aylarında başlayabileceğiniz bu hazırlık programının toplam süresi çoğunlukla 1 yıldır. Az sayıda Foundation eğitimleri Mayıs ayında da verilebilmektedir. Eylül veya Ocak ayında bu eğitime başlayan bir öğrenci her iki durumda da Ekim ayında üniversitede lisans eğitimine başlar.
Foundation eğitimlerini alabileceğiniz yerler okumak istediğiniz üniversitenin kampüsünde olabildiği gibi aynı zamanda bu eğitimi sağlayan bağımsız kurumlarda mevcuttur. Eğer okuyacağınız üniversitenin foundation eğitimini alırsanız başarılı olduğunuz takdirde üniversite size 1. sınıf için yerinizi ayırır.

İsterseniz farklı bir üniversiteye de geçiş yapabilirsiniz ama doğal olarak okumak istediğiniz üniversitenin Foundation eğitimini bitirmek en garantili geçiş yoludur. Bu eğitimin diğer bir faydası da, genel olarak bu eğitimler üniversitelerin kampüsünde verilir ve böylece öğrenci üniversite hayatına ve yeni bir kültüre kendini kolayca adapte edebilir ve bölümüne başlamadan önce akademik eksikliklerini de kapatma fırsatı bulur. Aynı zamanda öğrenci üniversitenin tüm olanaklarından eşit bir şekilde faydalanma hakkına sahip olur.

International Year One

Bu program genelde 1. sınıf için gerekli akademik becerileri zayıf fakat foundation içinde akademik olarak iyi olan öğrenciler için uygundur. Üniversitenin 1. yılı eğitimi gibi düşünülebilir. Bu diploma programını tamamladığınızda üniversitenin 2. yılına direk geçebilir ve üniversitedeki eğitiminize devam edebilirsiniz. Bu program 1. sınıf dersleri + İngilizce destek + çalışma becerileri eğitimlerinden oluşmaktadır.

Diploma in Marketing ve Diploma in Business Management programları daha popüler ve yaygın olanlarıdır.

Lisans Eğitim Dereceleri

Bachelor of Science (BSc): Fen konularında lisans derecesi

Bachelor of Law (LLB): Hukuk konusunda lisans derecesi

Bachelor of Medicine (MB): Tıp konusunda lisans derecesi

Bachelor of Education (BEd): Eğitim konusunda lisans derecesi

Bachelor of Arts (BA): Sosyal konularda lisans derecesi

Bachelor of Architecture (BArch): Mimarlık konusunda lisans derecesi

Bachelor of Engineering (BEng): Mühendislik konusunda lisans derecesi

Kabul Şartları

Öğrenci kabul şartları her üniversite için farklıdır ve hatta aynı üniversitedeki farklı bölümler içinde de farklılık gösterebilmektedir. Üniversiteler, değerlendirme yaparken İngilizce yeterlilik ve Lise notlarının (transkript) yanı sıra, öğrencilerin öğretmenlerinden almış oldukları referans mektupları ve “UCAS” formunda yazmış oldukları niyet mektubu da önemli rol oynamaktadır. Bütün üniversitelerde genel olarak “A” Level sınav dereceleri temel alınır. “A” Level’a eş değer kabul edilen SAT, Abitur ve IB gibi eğitim sistemlerinin sonuçları da kabul edilmektedir. Lisans programlarına başvurular ya direk okumayı düşünülen üniversiteye yapılmakta veya UCAS online başvuru sistemi üzerinden tarafımızca öğrenci veya velisiyle birlikte yapılmaktadır.

İngiltere’deki üniversiteler, öğrencilerin kabul için IELTS’den genel olarak 6.0-6,5 sınav sonucu almalarını istemektedir. İngiltere’deki yüksek öğretim kurumları ve kolejler öğrencilerin hazırlık (Foundation) bölümlerine kabulü için ise en az IELTS 4.5, 5.0 veya 5.5 istemektedir.

İngiliz üniversitelerine başvurular bir yıl öncesinden başlar ve bu başvurular 1 Eylül – 30 Haziran tarihleri arasında yapılır. Geciken başvurular, Ağustos ayı içinde açılan “clearing”lerde de yapılır ama bu durumda istediğiniz yere girme veya yer bulma şansınız çok az olur. İngilizler için son müracaat tarihi olan 15 Ocak tarihine kadar başvuruların yapılması en ideal olanıdır. Oxford-Cambridge ve Tıp bölümü müracaatları ise 15 Ekim’de sona erer.

Başvurudan sonra öğrenci iki farklı kabul alabilmektedir:

Şartsız Kabul (Unconditional Offer)

Öğrencilerin akademik ve İngilizce bilgisi yeterli görüldüğünde bu kabul verilir.

Şartlı Kabul (Conditional Offer)

Öğrencilerin akademik ve İngilizce yeterliliğinin net olmadığı durumlarda (halen eğitimini sürdürüyor olmak, İngilizce dil yeterlilik sınavı sonucunu henüz almamış olmak gibi) şartlı kabul verilir.

Öğrenim Ücretleri

Öğretim ücreti ve yaşam masrafları üniversiteye ve bölgelere göre farklılık göstermektedir fakat ortalama olarak yıllık öğretim ücretleri şöyledir:

Sanat ve Sosyal Bilimler : £9.000-14.000
Fen ve Teknik Bilimler : £10.000-18.000
Tıp, Diş Hekimliği ve Veterinerlik : £17.000-30.000

İngiltere’de üniversite okuyan bir öğrencinin yaşamını sürdürebilmesi için (konaklama, yeme-içme, ulaşım vs) Home Office’in standart olarak belirlediği masraf tutarı, Londra için aylık 1265 GBP ve Londra dışı için aylık 1015 GBP’dir.

Siz de İngiltere’de üniversite eğitimi almak ve işlemlerinizin eksiksiz yapılmasını istiyorsanız SOHO UK Education’a danışın…