İrlanda Üniversite Eğitimi

Uluslararası öğrencilerin yüksek eğitim kalitesi sebebi ile lisans ve yüksek lisans (master) eğitimlerinde çokça tercih ettiği ülkelerden biri olan İrlanda, İngiltere üniversiteleri gibi dünyaca ünlü olan 7 üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır. Bu üniversiteler:

Trinity College Dublin, University College Dublin, National University of Ireland Galway, University College Cork, Dublin City University, Maynooth University ve University of Limerick’dir.

Bu üniversitelerin dışında İrlanda’daki kolej ve enstitüler de aynı şekilde dünya sıralamalarındadır. Bunlardan en ünlüleri olan Royal College of Surgeons in Ireland, Griffith College ve Dublin Institute of Technology; İrlanda’nın başkenti ve en büyük şehri Dublin’de eğitim vermektedir. Ayrıca Birleşik Krallık ve İrlanda’da bulunan yedi antik üniversiteden biri de 1592’de kurulan Trinity College Dublin diğer adıyla University of Dublin’dir.
160 ülkeden gelen 35.000’den fazla uluslararası öğrencinin İrlanda’daki bu üniversitelerde eğitim almayı seçmesinin en önemli sebeplerinden biri İrlanda’nın İrlandacadan sonra ikinci resmi dilinin İngilizce olmasıdır. İrlandacaya kıyasla ülkede İngilizce daha çok kullanılır ve üniversiteler İngilizce eğitim verirler.
Kültürel zenginliğin olduğu ve aynı zamanda doğal güzelliklerini koruyan bir ülke olan İrlanda, lisans eğitimi alan uluslararası öğrencilerine mezun olduktan sonra orada kalıp çalışmaya başlayabilme fırsatı sunar. Ayrıca öğrenciler eğitimleri boyunca haftalık 20 saat part-time, resmi tatillerde ise 40 saat full-time çalışma iznine sahiplerdir.

İrlanda Lisans Eğitimi

Parliament Square, Trinity College

A-Level, Uluslararası Bakalorya ya da SAT sonuçlu Amerika Lise Diploması olmayan uluslararası öğrencilerin İrlanda Üniversite eğitimine başlaması için öncelikle bir yıl süren Uluslararası Foundation Programı’na katılmaları ve yeterliliklerini ispat etmeleri beklenir. Foundation Programı, öğrencilerin üniversite ortamına ve eğitimine hazırlık amacıyla tasarlanmıştır.

Öğrenciler bir yıl boyunca hem İngilizce yeteneklerini hem de eleştirel düşünme yeteneklerini geliştirdikleri gibi, başvurdukları lisans programına dair de dersler alırlar. Foundation programına başvurmak için öğrencilerin IELTS sonucunun genellikle en az 5.0 olması gerekir. Hukuk, Eczacılık ve Psikoloji Foundation Programlari için başvuran öğrencilerden ise genellikle minimum 6.0 IELTS sonucu istenir. Türk öğrencilerin lise bitirme ortalamasının en az 3.5 GPA olması ya da % 65 başarı oranıyla mezun olması gerekmektedir. Bu puanlar her üniversiteye ve üniversitenin kendi bölümlerine göre değişmektedir. Bu koşulları sağlayan öğrenciler genellikle transkriptleri, IELTS sonuçları ve referans mektupları ile Foundation programına başvuru yapabilirler. Ancak istenen belgeler her okula ve bölüme göre yine değişmektedir.
International Foundation Programlarına okulların kendi bünyelerinde girebileceğiniz gibi bağımsız okullar ve kurslarda bu eğitimi tamamlayıp sonrasında istediğiniz okula başvuru yapabilirsiniz.

International Foundation Programını başarıyla bitirenler İrlanda Üniversite programına başlamaya hak kazanırlar.
İrlanda Üniversite'lerindeki lisans programlarının ücretleri yıllık 9.000 Euro ile 12.000 Euro arasında değişmektedir. Ayrıca öğrenciler bahsettiğimiz çalışma imkanları ile yaşam masraflarını da kolayca karşılayabilirler.

İrlanda Yüksek Lisans (Master) Eğitimi

The Old Library, Trinity College Dublin

İngiltere’de olduğu gibi İrlanda’da da master eğitimi bir yıl sürmektedir. İrlanda’da MBA, Teknoloji, Mühendislik, Ekonomi, Havacılık, Hukuk, Psikoloji ve Tıp gibi birçok alanda master programına başvurabilirsiniz. İrlanda’da bulunan köklü üniversiteler aynı zamanda öğrencilere burs imkanı da sağlamaktadır.
İrlanda’da master programına başvuru yapmak için her üniversitenin belirlediği bir lisans mezuniyet ortalaması ve IELTS skoru vardır. Ayrıca bu koşullar üniversitelerin her bölümüne göre de değişiklik göstermektedir.
Mezun olduğunuz bölümden aldığınız derslerin İrlanda’da master programına uyumluluğu başvuracağınız üniversitelere göre değişir. İrlanda Üniversite master başvuruları Ocak ayından Temmuz ayına kadar sürer fakat son başvuru tarihleri üniversitelere göre de yine farklılık göstermektedir. İngiltere’de olduğu gibi çoğu master programı Eylül / Ekim aylarında başlamaktadır. Başvuru için istenen belgeler genellikle transkript, niyet mektubu, pasaport, İngilizce yeterlilik belgesi, referanslar gibi belgelerdir.

• Pre-Sessional Program

İrlanda’daki Dublin City University, University College Cork ve University College Dublin gibi üniversiteler İngilizce yeterliliği olmayan öğrencilere Pre-Sessional kursları düzenlemektedir. Bu kurslara gidecek öğrencilerin akademik başarıları yeterli olup İngilizce yeterliliği sağlayamadıklarında okuldan alacakları kabul ile birlikte genellikle 3 ay erken başlama ve okulun yapacağı İngilizce sınavını geçme koşulu ile master programına başlayabilirler. Sadece IELTS yeterliliği değil kendini akademik açıdan da geliştirerek bağımsız çalışmalar ve araştırmalarda da yüksek başarı sağlamak isteyen öğrenciler de Pre-Sessional programı tercih etmektedirler.

• Pre-Master Program

Pre-Master programı bir veya iki dönem sürmekte olup öğrencilerin alacakları eğitim için bir ön hazırlık niteliğindedir, bu sayede konu ile ilgili erken tecrübe edinmelerini sağlar. Aynı zamanda öğrenciler bu süreç içerisinde kendi bölümleri ile alakalı lisans programlarından da ders alarak başlayacakları master programları için hem akademik hem İngilizce yeteneklerini geliştirirler. Bu programlar her üniversitede ve bölümde değişik gösterebilir ancak genellikle Ekim ve Ocak aylarında başlamaktadır. Pre-Master’a kabul olan öğrenciler şartlı kabul alarak master programlarına kayıt olurlar.

Third Level Graduate Scheme

İrlanda’da 1 Ocak 2007’den sonra lisans, yüksek lisans ya da doktora programlarından mezun olan öğrenciler Third Graduate Level Scheme denilen vize tipine başvurabilirler. Bu vize tipi mezuniyetten sonra İrlanda’da kalıp iş aramanıza ve çalışmanıza olanak sağlar. Mezun olduktan sonra mezuniyet belgenizi, final sonuçlarınızı, pasaportunuzu, IRP kartınızı Yabancılar Ofisi’ne götürerek belli bir ücret karşılığında pasaportunuza lisans mezunu iseniz 12 ay boyunca yüksek lisans mezunu iseniz 24 ay boyunca İrlanda’da kalmanızı sağlayacak Stamp 1G vizesi basılır. Bu sayede haftada 40 saat çalışma iznine sahip olursunuz.
Öğrenci Vizesi olan Stamp 2’nin süresi geçmeden bu başvuruyu yapan öğrenciler ülkede kalma hakkında sahip olurlar. Bundan sonra bulacakları iş için de ekstra uzatılabilir iki yıllık çalışma vizesi alabilirler. Bu sebeple diğer ülkelere göre mezuniyetten sonra o ülkede yaşamanıza dair kolaylıklar sağlayan İrlanda, uluslararası öğrenciler tarafından çokça tercih edilmektedir.