University of Limerick

University of Limerick

  • University of Limerick

University of Limerick

Shannon Nehri üzerinde, tarihi güzellikleri ile dikkat çeken Limerick şehrinde 1972 yılından beri öğrencilerine eğitim veren University of Limerick, 2.500 kadarı uluslararası olmak üzere 12.000’den fazla öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Dublin ve Cork’dan sonra İrlanda’nın en büyük 3. şehri Limerick, Shannon Nehri’nin geçtiği tarihi bir bölge olan King’s Island’da yer almaktadır. Shannon Havaalanına 15 dakikalık bir mesafede olan şehir, her yıl birçok turistin akın ettiği katedral, park ve müzelerin yani sıra birde King John’s Kalesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Gregorian tarzı yapılaşmış bir şehir olan Limerick 2000’li yıllarda, kültürlerini bozmadan, değişime başlayarak yeni rezidans yapımları için adım atmışlardır. Ekonomi ve teknoloji olarak geri kalmayan şehirde birçok büyük firmanın fabrikaları ve merkezleri bulunmaktadır. Yeni modern mağazaların bulunduğu şehrin en popüler alışveriş caddelerinden biri Cruises Street birçok mağazayı barındırmasının yanında bir de alışveriş merkezi de bulunmaktadır.

Shannon Nehri’nin kıyısında bulunan University of Limerick ise yaklaşık 130 hektarlık bir alana yayılan kampüste öğrencilerine birçok alanda lisans, yüksek lisans ve doktora imkanı sağlar ve bünyesinde dört fakülte bulundurur:

1. Edebiyat, Beşeri Bilimler ve Sosyal Bilimler
2. Eğitim ve Sağlık Fakültesi
3. Kemmy İşletme Okulu
4. Fen Bilimleri ve Mühendislik

Öğrencilerinin notlarını tıpkı Amerika’daki üniversite sistemi gibi değerlendirmekte olup, Grade Point Average (GPA) şeklinde sonuçlarla derecelendirir. Sanat ve Bilime özellikle önem veren bu üniversitede birçok bilimsel araştırma merkezinin yanı sıra Irish World Academy of Music and Dance ve The Irish Chamber Orchestra da yer almaktadır.

University of Limerick öğrencileri, okulun sağladığı Cooperative Education Programme’ı sayesinde yaklaşık 1600 işveren ile Cooperation Education ve Careers Division’ın sunduğu fuarda network kurma imkânına sahip olurlar. Her yıl yaklaşık 2.000 lisans öğrencisi bu sayede kariyerlerine ilk adımı atmış olurlar ve en az 8 aylık bir çalışma hayatını deneyimleme hakkına sahip olurlar. Öğrencilerin neredeyse %30’u bu program sayesinde Avrupa, Asya ve Amerika’da çalışma imkânı elde ederler. Üniversite aynı zamanda araştırmalara ve enstitülere de ev sahipliği yapmaktadır. 29 ulusal ve uluslararası partnerin katıldığı İrlanda Yazılım Araştırma Merkezi bu üniversitenin çatısıaltında kurulmuştur ve araştırmaya yatırılan miktar yaklaşık 50 milyon eurodur.

University of Limerick, Plassey, Kilmurry, Dromroe, Thomond ve Cappavillaadında 5 ‘village’ da öğrencilere konaklama hizmeti de sağlamaktadır. En-suit odalardan 2,4,6 kişilik odalara kadar geniş bir yelpaze sunan üniversitenin bu konaklamalarda 2000’den fazla öğrenci ağırlamaktadır. Ayrıcaözel işletilen bazı yurtlarla da anlaşmalar sağlayan okul, uzaktaki konaklamalara her gün düzenli olarak servisler sağlamaktadır.

 

Call Now Button