İngiltere master / İngiltere yüksek lisans

İngiltere, üniversite eğitimi alanında dünyaca isim yapmış köklü üniversiteleri ve yüzlerce yıllık akademik mükemmeliyetçilik geleneği ile lider ülkelerden biridir. Her yıl dünyanın dört bir yanından on binlerce öğrenci İngiltere’de lisans veya yüksek lisans eğitimi alabilmek için başvuru yapmaktadır. İngiliz üniversiteleri toplam 91 Nobel ödülü almıştır ve bu da İngiliz yüksek öğretim kurumlarının dünyadaki gücünü göstermede önemli bir örnektir. İngiltere master ve yüksek lisans eğitimi açısından dünyada en değerli marka ülke haline gelmiştir.

İngiltere master kabul koşulları:

Mezun olduğunuz bölümden aldığınız derslerin İngiltere’de bir master programına uygunluğu üniversitelere göre değişir. Çok az sayıda program son başvuru tarihi belirttiğinden dolayı, üniversitelerin başlangıç tarihinden en az 6 ay önce başvuru yapmanız önerilir; Eylül/Ekim programları için en geç Nisan ayında, Ocak/Şubat programları için en geç Ekim ayında İngiliz üniversitelerine başvurunuzu gerçekleştirmeniz mantıklı olacaktır. Genellikle minimum 2.5 GPA diploma notu kabul almak için gereklidir; şayet not ortalamanız 2.5 in altında ise kabul için bazı farklı çözümler de mevcuttur.
Popüler programlar erken tarihlerde dolabilir, bu yüzden mümkün olduğu kadar başvurular erken yapılmalıdır, İngiltere’de master yapmak için ne kadar erken başvuru yaparsanız o kadar kabul edilme şansınız artacaktır. İngiltere’de master eğitimi genellikle 1 yıl sürmektedir.

 

İngiltere master ve yüksek lisans başvurusunda gerekli olan belgeler:

  • Üniversiteden alacağınız lisans eğitimi not dökümü (transkript) / mezunsanız diploma veya geçici mezuniyet belgesi
  • Varsa İngilizce yeterlilik sınavı sonucu (IELTS); üniversiteler genelde IELTS’den minimum 6.5 ister.
  • 2 tane akademik referans;  akademik referanslar okulun antetli kağıdına yazılmış mektup olmalı veya elektronik posta yoluyla İngiltere’deki üniversiteye referans verecek kişi tarafından gönderilmesi istenebilir.
  • İş tecrübesi; MBA derecesi için İngiliz üniversitelerinin çoğu en az 2 veya 3 senelik bir iş tecrübesi aramaktadır.
  • Niyet mektubu / personal statement; akademik geçmiş, kariyer hedefleriniz, okumak istediğiniz üniversite ve bölümü neden istediğinizi güçlü bir şekilde anlatmalısınız, bu konuda Soho UK olarak titizlikle öğrenciye bu belgenin hazırlanmasında destek olmaktayız. MRes ve MPhil başvurularında ise niyet mektubunun yanında ‘research proposal’ da gerekir. Bu yazıda, araştırma yapılacak konu içeriği, araştırma yöntemleri, planlanan çalışma takvimi, konu ile ilişkili literatür taramaları ve hedeflenen sonuçla ilgili kapsamlı ve detaylı bilgi istenir.
  • Akademik CV; iş deneyimi, stajlar, akademik geçmiş belirtilmelidir.
  • Portfolyo; özellikle sanat ve dizayn bölümleri başvurularında istenir. Bunun yanı sıra bazı durumlarda okul mülakat yapmak isteyebilir.

Başvurunuz okula ulaştıktan sonra genellikle iki ile altı hafta içinde cevap gönderilir. Başvurduğunuz okuldan şartlı ya da şartsız kabul alırsınız.

İngiltere yüksek lisans eğitiminin ortalama yıllık eğitim ücreti şöyledir:
Sanat ve Sosyal Bilimler : £10.000 ile 17.000 GBP arası
Fen ve Teknik Bilimler : £12.000 ile 19.000 GBP arası

İngiltere yüksek lisans dereceleri:

İngiltere’de ders ağırlıklı yüksek lisans dereceleri:

(MA, MSc, MBA, MEd, MLitt, MEng, LLM):
Bu tür master programları genelde 12 ay sürmektedir. Öğrenciler Eylül/Ekim ayından başlamak üzere 9 ay boyunca eğitim gördükten sonra, yaz aylarında tez çalışmalarını tamamlar ve mezun olurlar. İngiltere yüksek lisans diploması, sınavlar ve teziniz değerlendirildikten sonra alınır.

İngiltere’de araştırma ağırlıklı yüksek lisans dereceleri:

(MPhil, MRes):
Türkiye’de tam karşılığı olmayan İngiltere yüksek lisans dereceleridir. İki yıl süreli MPhil, genellikle doktoraya geçiş olarak kullanılabilmektedir; öğrenci bu tür bir masterdan sonra doktoraya devam ederse doktorasının bir kısmını önceden tamamlamış kabul edilmektedir. Bu programlar daha çok tamamen bağımsız araştırma ve proje odaklıdır. MRes ise genellikle 1 yıl sürmekte olup bazı dersler almanız yanında yapacağınız araştırmalar ve yazacağınız araştırma tezi önceliklidir. İngiltere’de MRes eğitim programının 2/3’ü araştırma çalışmaları üzerine yoğunlaşır lakin  MA/MSc gibi ders ağırlıklı master eğitimlerinde ise bu oran yaklaşık 1/3’dür.

İngiltere’de lisansüstü sertifikası/diploması:

(Pg Cert, Pg Dip):
Derslerden ve seminerlerden oluşan diploma veya sertifika programlarıdır. Bazı diploma programları eğer başarılı bir şekilde bitirilirse, tezli yüksek lisans programını tamamlamaya geçiş sağlar. Genellikle diploma programları 9 ay sürmektedir ve tez yazılmaz. Master programlarında ise öğrencilerin genelde 15.000-20.000 kelime arasında tez yazmaları gerekmektedir.

Graduate Diploma ( Pre-Master):

İngiltere’de yüksek lisans yapmak isteyen ancak gerekli akademik koşulları sağlayamayan öğrenciler için geliştirilmiş bir hazırlık programıdır. İngiltere’de Pre-Master programı GPA’i 4,0 üzerinden 2,5’in altında olan öğrencilerin yüksek sıralamalı İngiliz üniversitelerinde master yapmasının bir anahtarıdır. Bu programda İngilizce destek ve okuyacağınız bölüm ile ilgili akademik ders takviyesi verilir; sunum, not alma ve araştırma teknikleri gibi akademik çalışma becerileri de öğrenciye kazandırılır.
Pre-Master eğitimleri genelde Eylül, Ocak ve Haziran aylarında başlar ve toplam süresi öğrencinin İngilizce yeterliğine göre 3, 6 veya 9 ay olabilmektedir. Çok yüksek sıralamalı bazı İngiliz üniversiteleri ise sadece 9 aylık eğitim şartı koyabilir. Akademik başarı ve IELTS sınavından genellikle minimum 5,5 almak bu programa katılmak için istenen şartlardandır.

Pre-Sessional English:

İngiltere’de Pre-Sessional, yüksek lisans eğitimlerine başlayacak İngilizce seviyesi yeterli olmayan öğrenciler için hazırlanmış ve üniversitenin kampüsünde yaz aylarında verilen özel İngilizce takviye programıdır. Bu eğitimi başarılı bir şekilde bitirdiğinizde İngiltere’de yüksek lisans eğitiminize direkt başlama fırsatı kazanırsınız. Bu programın eğitim alacağınız üniversitenin kampüsünde verilmesi, şehre ve okula ayrıca eğitim sistemine ve yeni bir kültüre adapte olmanızı kolaylaştıracaktır. Bu eğitime katılabilmek için okumak istediğiniz üniversiteden şartlı kabul (conditional offer) almanız gerekmektedir. Tamamlayacağınız Pre-Sessional eğitimi sadece o üniversitede geçerli olmaktadır ve başka üniversiteler bu eğitimi kabul etmez. Bu yüzden Pre-Sessional eğitimi aldığınız üniversiteden farklı bir üniversitede okumak isterseniz dışarıdan IELTS veya diğer kabul edilen sınavları vermeniz gerekebilir.

Genelde, 6,5 isteyen üniversiteler, IELTS notu 5.5  olan öğrencilerin 10-12 haftalık Pre-Sessional kursuna katılmasını; IELTS notu 6.0 olan öğrencilerin ise 5-8 haftalık bir Pre-Sessional programına katılmalarını şart koyar. İngiltere’de Pre-Sessional eğitimini başarıyla tamamlayan öğrencilerin IELTS sınavına tekrar girmelerine gerek yoktur ve Pre Sessional eğitimlerinde başarı oranları çok yüksektir.

 

İngiltere’de doktora (PhD)

İngiltere’de doktora (PhD) genellikle 3 veya 4 yılda tamamlanır ve araştırmaya yoğunlaşmış programlardır. Doktora öğrencisi ya kendi belirlemiş olduğu araştırma konusu üzerinde bir akademisyenin denetimi altında bağımsız olarak çalışabilir ya da üniversitede hali hazırda mevcut bir araştırma konusunun bir parçası olarak çalışır ve bu da genelde studentship olarak adlandırılır.
Başvurular 4 ile 6 hafta arasında olumlu-olumsuz şekilde sonuçlanır. Doktora programlarında önemli olan öğrencinin yapmayı istediği araştırma konusunun üniversitede var olması ve üniversitede bu alandaki ilgili “supervisor”ın da bu araştırmayı yürütmek için müsait olmasıdır.
Doktora programlarında yazılması gereken tezler genelde 60.000-100.000 kelime arasında olup programa göre değişkenlik göstermektedir.

İngiltere’de Doktora eğitimi için gerekli gelgeler:
• Proposal
• Lisans diploması / Yüksek lisans diploması
• Akademik referans mektupları
• Transkript
• Niyet mektubu (statement of purpose)
• CV
• IELTS  belgesi
• Ekstra alınmış sertifika, diploma (varsa)
• Yayınlanmış makale (varsa)

 

İngiltere master ve yüksek lisans  eğitimine dair detaylı bilgi almak ve profesyonel danışmanlığımızdan yararlanmak için bizimle iletişime geçiniz.

Oxford ve Cambridge dahil tüm İngiliz üniversitelerine yerleştirme yapmaktayız.