Neden İngiltere dil okulları ?

İngiltere dil okulları her sene dünyanın her köşesinden yaklaşık 500.000 öğrenciyi ağırlamaktadır. İngilizce öğrenmek için tercih edilen ve yüksek eğitim kalitesi ile ön plana çıkan yüzlerce dil okuluna ev sahipliği yapar. İngilizcenin ana vatanı olan İngiltere’de dil okuluna gitmenin geleceğinize, kariyerinize ve dünya görüşünüze sayısız katkısı olacaktır. Eğitim aldığınız dil okulunun dışında, günlük hayatınızın her alanında o dili etkin bir şekilde kullanarak bol bol pratik yapacağınız bir ülkede yaşayacaksınız. Hem sürekli İngilizceyi duyarak, okuyarak ve konuşarak öğrenme süreciniz hızlanacak hem de İngilizceyi anadili İngilizce olan insanlardan öğreneceğiniz için bu dili çok daha doğru şekilde konuşuyor olacaksınız. Emin olabilirsiniz ki İngiltere’deki dil okulları size eğitim kalitesi olarak dünyanın en üst standartlarını garanti edecektir.

Globalleşen dünyamızda İngilizce öğrenmenin faydaları ve geleceğimizi kurmamızdaki etkisi yadsınamaz; bu yüzden İngiltere’de İngilizce öğrenmek daha iyi iş olanaklarının kapısını açmada ve iş başvurularınızda sizi bir adım öne çıkarmada önemli bir katkı sağlayacaktır.

İngiltere’de yaşamaya başladığınız andan itibaren İngiliz kültürünü deneyimlemenin yanı sıra İngilizce öğrenirken birçok milletten arkadaşınız olacak, bu sayede sadece İngiliz kültürü değil başka kültürler hakkında da birçok yeni bilgi edinmiş olacaksınız. Dünya görüşünüzü olumlu yönde değiştirecek olan bu deneyim ile birlikte İngiltere’de dil öğrenimi hayatınızda unutamayacağınız çok güzel anılar bırakacak ve daha özgüvenli, olgun bireyler olmanızı sağlayacaktır.

İngiltere’de yaşam: 

İngiltere kendine özgü kültür ve nüfus dokusuna sahip birçok şehre ev sahipliği yapmaktadır. İskoçya’nın özel viskilerinden Londra üretimi özel cin içkilere, devasa muhteşem parklardan göz alıcı tarihi müzelere, yerel küçük dükkanlardan dünya markalarının şatafatlı mağazalarına, Harry Potter’ı yerinde yaşamayı hissettiren, toplu taşımayı sevdiren, bilinenin aksine sıcakkanlı insanlardan oluşan bir ülkedir İngiltere. Bugün dünyanın her köşesinden binlerce öğrenci üstün akademik standartlara sahip İngiliz üniversitelerinde hem İngiltere lisans ve yüksek lisans eğitimi için hem de İngiltere’deki en iyi dil okulları ile İngilizce’yi öğrenmek için bu ülkeyi tercih etmektedir. İngiltere’nin başkenti olan Londra’nın yanı sıra futbol takımlarıyla ün yapmış Manchester, Liverpool ve Southampton ve sahil şehirleri olan Brighton, Eastbourne ve Bournemouth binlerce öğrencinin eğitim almak için favori yerleridir.

Genel olarak İngiltere’de dil okulları dünyanın en kozmopolit şehri olan Londra’da ve diğer öğrenci merkezli şehirlerde konumlandırılmıştır. Bu şehirlerdeki konaklama, ulaşım, restoranlar, etkinlikler, gece hayatı ve diğer yaşam koşulları genellikle öğrencilere uygun olarak dizayn edilmiştir.

Londra’lı olmak:

Brick Lane

Küresel eğitim merkezi olan Londra, Avrupa’da yüksek eğitim kurumlarının en yoğun olduğu şehirlerden biridir. Her yıl 110.000 uluslararası üniversite öğrencisinin yanında birçok ulustan on binlerce öğrencinin de dil öğrenmek için seçtiği şehirlerin başında gelmektedir. Avrupa’nın en büyük finans merkezlerinden biri olan Londra aynı zamanda ülkedeki turist yoğunluğuyla birlikte Avrupa’nın en yoğun havaalanına sahiptir. İlk üç ayınızı turist gibi geçirebileceğiniz Londra’da görülecek birçok müze, katılacak yüzlerce etkinlik ve ziyaret edilecek sayısız pub vardır. Üçüncü ayınızdan itibaren hayatınızın rutine dönüşmesiyle artık bir yerli gibi yaşamaya başlar, turistik yerlere daha az uğrar olur ve altıncı aydan sonra bir Londoner olursunuz. Londoner(s) yerli olup olmadığına bakılmaksızın Londra’da yaşayan bir İngiliz’den farksız, oranın dilini konuşup kendi çevresini edinmiş ve hayatının bir bölümünde orada yaşamış insanlara verilen bir terimdir. Artık turist değilsinizdir. Belirli bir çevreniz, belirli bir mücadeleniz, hep gittiğiniz bir pubınız, yurt veya ev arkadaşlarınız, sürekli kullandığınız metro istasyonunuz veya bisikletiniz ve bir rutininiz vardır.

Bahsettiğimiz Londra dışındaki diğer popüler olan şehirlerde ise durum pek farklı değildir. Sadece oranın yerlisi gibi olma hissini daha çabuk hissetmeniz mümkün olan diğer şehirlerde belli bir süreden sonra herkesi tanır ve yine rutininizi yakalarsınız. Küçük şehirler olmasından dolayı bir akşam dışarı çıktığınızda gittiğiniz restoranda veya pubda dil okulunuzdan birçok kişiyi görme ihtimaliniz yüksektir. Bu tarz küçük yerleşim yerlerinde Londra’nın aksine diğer tüm dil okullarındaki öğrencilerle tanışıp tek bir çevreyle sınırlı kalmazsınız. Bu da küçük şehirde yaşamanın avantajlarının başında gelir ki dil gelişiminde bu tarz şehirler bu küçük sebeplerden dolayı büyük önem taşır.

İngiltere Dil Okulu Fiyatları

İngiltere’deki dil okullarının fiyatları genelde şehirlere göre farklılık göstermektedir. Bazı butik okulların dışında genelde İngiltere dil okullarının fiyatları birbirlerine yakındır. Ayrıca konaklama masrafları da dil okulu gibi öğrencinin okul seçerken göz önüne alması gereken bir unsurdur. Konaklama fiyatları da yine okulun bulunduğu şehre ve okulun butik olup olmamasına göre değişkenlik göstermektedir. Bunlarla ilgili daha detaylı bilgilere yer verdiğimiz İngiltere Dil Okulları Fiyatları yazımızda okuyabilir, okul fiyatlarıyla ilgili detaylı bilgi içinde fiyat listemize göz atabilirsiniz.

İngiltere’de konaklama:

Londra’da ve diğer öğrenci merkezli şehirlerde konaklama için birçok seçenek bulunur. Bunlar dil okulları için genellikle aile yanında konaklama ya da yurt seçeneğidir.

Bu konaklama türleri hangi durumlarda kullanmak en uygunudur?

1- Aile yanı konaklama:

Aile yanı konaklama, yurt dışına ilk defa çıkmış İngiltere’de dil okuluna gidecek öğrenciler için en uygunudur. Yurt dışına ilk defa çıktıysanız size yol gösterecek birileri olması ve adaptasyon süreci boyunca belirli bir aile olmasi yardımcı olacaktir. Yemek pişirme, çarşaf alma gibi işlerle uğraşmadan, önce şehri tanımaya vaktinizi ayırabilmeniz sizin için en iyisi olacaktır. Eğer kısa dönemli gidecekseniz o kısa zamanınızda bunlarla uğraşmadan daha çok dil kursuna yoğunlaşarak hayatın stresini sizin için bir nebze de olsa azaltacak tarzdan bir konaklama seçeneğidir. Ayrıca İngiliz bir aile ile yaşayacağınız için İngiliz kültürünü de deneyimlemiş olacaksınız. İngiliz ailelerin yeme-içme alışkanlıklarına ve yaşam tarzına da aşina olup aile içi dinamiklerini öğreneceksiniz.

2- Öğrenci yurdu:

Öğrenci yurtları aile yani konaklamaya nazaran biraz daha pahalı olmasına karşın, aile yanında konaklamadan yaşam odaklı olarak daha rahattır. Başınızda bir ev sahibinin olmasının yukarıda bahsettiğim artıları yanında eksileri de vardır. Eve her zaman arkadaş getirememek, belirli bir saatte herkesin uyuması ve ses konusunda fazla hassas olunulması gibi. Öğrenci yurtları kişiye özel veya paylaşımlı olacağından, yurdun birçok imkanından faydalanabilir, istediğiniz saatte mutfağa inip yemek yapabilir, çalışma odalarında diğer öğrencilerle birlikte ders çalışabilir, bahçeye inebilir veya sinema odasına gidip film izleyebilirsiniz.

Konaklama türleriyle ilgili detaylı bilgi için blog sayfamızdaki “İngiltere’de Konaklama” yazımıza göz atabilirsiniz.

Kurs Seçenekleri:

İngiltere dil okulları Genel İngilizce eğitimi dışında birçok farklı dil kursu programı için de eğitim vermektedir. Hukuk İngilizcesi, İş İngilizcesi, IELTS ve TOEFL hazırlık kursları, Tıp İngilizcesi, 50 yaş üstü yetişkinlere özel kurslar bulunur. Çocuklara özel yaz okulları, birebir İngilizce ve öğretmenler için mesleki İngilizce gibi isteğinize ve ihtiyacınıza uygun şekilde dil eğitimi alabilirsiniz.

1- Standart Genel İngilizce:

Sadece dil bilgisine odaklanmayan, günlük konuşma dilini öğrenebileceğiniz ve yoğun ders saatleri olmadığı için bulunduğunuz şehri keşfedebileceğiniz bir kurs biçimidir. İngiltere’de standart Genel İngilizce kursları sayesinde konuşma, dinleme, yazma ve okuma yeteneklerinizi geliştirecek ve kalan boş zamanlarınızda da öğrendiklerinizi pekiştirebileceğiniz birçok aktiviteye katılabileceksiniz. Haftada 15 ya da 20 ders saat seçenekleri bulunur.

2- Yoğun Genel İngilizce:

Haftada 25 – 30 – 35 ders saati seçenekleri ile İngilizce dil becerinizi daha hızlı bir şekilde geliştirebileceksiniz. Genel İngilizce yeteneğinizi ilerletirken bir yandan da bu kurs tipini IELTS Hazırlık, İş İngilizcesi ya da Hukuk İngilizcesi gibi diğer kurslarla kombine edebilirsiniz. Hedefinize daha emin adımlarla ve hızlı bir şekilde ilerlerken aynı zamanda dil kursunun düzenlemiş olduğu akşam etkinliklerine katılarak hem öğrencilerle sosyalleşip hem de konuşma becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

3- IELTS Hazırlık:

Birleşik Krallık, İrlanda, Avustralya, Kanada ve Avrupa ülkelerinde üniversite eğitimine başvuru yapmadan önce üniversiteler dil becerinizi IELTS ile kanıtlamanızı isterler. İngiltere dil okulları’nda IELTS kurslarına katılarak hem dil yeteneğinizi geliştirebilir hem de sınav teknik ve taktiklerini öğrenebilirsiniz. IELTS kursları ile soru tiplerine aşina olacaksınız ve bu eğitimi İngiltere’de alacağınız için öğrendiğiniz yeni bilgileri derslerden sonra da günlük yaşamınızda pratik edebileceksiniz. Tercihinize bağlı olarak İngiltere’de IELTS kurslarınızı yoğun da alabilirsiniz.

4- İş İngilizcesi: 

Kariyerinize daha güçlü adımlarla başlamak ya da kariyerinizi güçlendirmek için tercih edebileceğiniz İngiltere’de İş İngilizcesi kursları; iş yerinde kullanılan cümle kalıplarını, iş ile ilgili kelime bilgisini ve yine günlük konuşma dilini öğrenmenizi sağlayacaktır. Dünyanın en önemli finans merkezlerinden olan İngiltere’de yaşayarak öğrenmiş olduğunuz bilgileri kimi zaman iş adamlarıyla pratik yaparak sağlamlaştırmış olacaksınız.

5- Yetişkinlere Özel Kurslar:

30 ile 50 yaş üstü yetişkinlere özel sınıflarda verilen İngilizce eğitimi sayesinde yaşıtlarınız ile birlikte İngilizce öğrenme şansını yakalayacaksınız. Ortak noktanızın daha çok olduğu yaşıtlarınız ile öğrendiğiniz İngilizce dil bilgisini konuşarak, dinleyerek, yazarak ve okuyarak geliştirirken ayrıca kursun düzenlediği etkinliklere katılarak da pratik yapabileceksiniz.

En çok tercih edilen şehirler:

İngiltere dil okulları denilince herkesin aklına elbette Londra geliyor. Londra’nın dünyanın en kozmopolit şehirlerinden biri olması, her milletten insana ev sahipliği yapıyor olması, köklü bir geçmişe sahip olması bu şehri ilgi çekici yapan ana sebeplerden sayılabilir. Ekonomi, siyaset ve modanın başkenti olan Londra, sadece İngiltere’nin değil aynı zamanda dünyanın da merkezi olup tarihi yapısıyla herkesi büyüleyen ve birçok farklı kültürü barındıran bir şehirdir. Londra dil okulları da bu harika şehrin en güzel bölgelerinde konumlanmıştır.

Londra’da neler yapabilirsiniz?

Portobello ve Camden Town’da bulunan açık pazarlarında keyifli bir alışveriş yapabilir, Hyde Park’ta huzurlu uzun bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. London Eye’da 45 dakika boyunca Londra’yı ayaklarınızın altına serebilir ve Soho’da dünyaca ünlü eğlence mekanlarında sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenebilirsiniz. Oxford Street’de yürürken Londra’nın modaya yön verdiğine ve gerçek bir kozmopolit şehir olduğuna tanıklık edebilirsiniz. Parlamento binası, nöbet tutan askerleriyle ünlü Londra Kulesi, yılbaşı kutlamalarının ortak adresi Trafalgar meydanı, Atatürk dahil dünya tarihinde önemli yere sahip liderlerin ve ünlülerin balmumu heykellerinin bulunduğu Madame Tussauds Müzesi ve daha birçok ünlü müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

İngiltere dil okulları ve İngiltere üniversitelerinin başlıca tercihi olan Londra’nın yanı sıra Brighton, Bournemouth, Oxford, Cambridge, Edinburgh ve Manchester gibi ünlü şehirler de binlerce öğrenci tarafından dil eğitimi için tercih edilmektedir.

Oxford’da ise Oxford Üniversitesi’nin ünlü kolejlerini gezebilirsiniz ve pek çok ünlü edebiyatçıya ilham kaynağı olan şehri keşfedip sonra trene atlayıp günübirlik olarak Londra’ya gidebilirsiniz. Shakespeare’in doğum yeri olan Stratford-Upon-Avon’u ziyaret edebilir, Cherwell nehrinde kayığa binebilir ve panoramik manzaralar için St. Mary Church kalesine çıkabilirsiniz. Christ kilisesinin etrafında piknik yapabilir ve kapalı pazarda merak içinde alışverişe doyabilirsiniz. 12. yüzyılda kurulan Oxford Üniversitesine ev sahipliği yapan şehir, turistlerin İngiltere’deki en favori yerlerinden biridir. Oxford dil okulları küçük bir şehirde kaliteli eğitim arayan öğrenciler için bire bir.

İskoçya’nın başkenti olan Edinburgh, aynı zamanda Avrupa’nın en güzel şehri olarak da ün yapmıştır. Şehir özellikle sunduğu zengin kültürel aktiviteleri ve festivalleri ile isim yapmıştır. Yaz aylarında yapılan Edinburgh Fringe Festivali dünyadaki en büyük sanat festivalidir. UNESCO’nun ilk edebiyat şehri olan Edinburgh ayrıca şehrin “Old Town” ve “New Town” bölgeleri ile UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunur. Edinburgh dil okulları zengin İskoç kültürünü size her yönüyle yaşatacak.

Güney İngiltere Şehirleri

Brighton, coğrafi olarak güneyde bulunduğundan, diğer İngiliz şehirleri ile kıyaslandığında daha ılıman ve güneşli bir iklime sahiptir. Şehirde öğrenci nüfusunun yoğun olması gece hayatı ve sosyal aktivitelerin zengin olmasına olanak sağlamaktadır. Güneşli havalarda kitabınızı ya da kahvenizi alarak plajda bulunan meşhur Brighton Pier’e gidip günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Brighton’da dil okulları sosyal olarak size sayısız fırsat sunacaktır.

Bournemouth da Brighton gibi kumsalı olan bir şehirdir. Kumsal şeridi boyunca yürüyüş yapabilir veya güneşlenebilir, lezzetli deniz ürünlerini tadabilirsiniz. Yakında bulunan Dorset’i ziyaret edebilir, büyüleyici kalelerini ve tarihi binalarını gezebilirsiniz. Deniz kenarında gerçekleştirilen festivallere katılabilir, New Forest Ulusal Park’ı ziyaret edebilir ve Bournemouth’un sörf okulunda sörf yapmayı öğrenme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Dünyanın en ünlü üniversitelerinden biri olan Cambridge Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan Cambridge’te, Cam nehrinde kayığa binebilir veya çevresinde yürüyüş yapabilir ve bisikletinizle çevre şehirlere günü birlik gezi yapabilirsiniz. Chilford Hall üzüm bağını görmek için tura katılabilir ve sanat, teknoloji ve bilim müzelerini gezebilirsin. Cambridge dil okulları size dünyanın en güzel akademik atmosferini sunacaktır.

Kuzey İngiltere Şehirleri

Manchester Central Library

Manchester’daki İngiltere dil okulları, yakın çevresindeki kırsal kasabalar ve köylerin yanında ziyaretçilerine alışveriş, yemek ve gece hayatı fırsatları da sunuyor. Manchester doksanın üzerinde müze ve sanat galerisine sahiptir ve aynı zamanda iki futbol takımına ev sahipliği yapıyor. Bunlar Manchester United ve Manchester City gibi dünya çapında ün yapmış takımlar. Manchester, Avrupa’daki en büyük üniversite kampüslerinden birine sahiptir. Dört üniversitesinde bulunan 100,000’in üzerinde öğrenci şehrin ileri görüşlü, yaratıcı ve hareketli havasını korumasına yardımcı olmaktadır. Manchester dil okulları Londra gibi büyük bir şehir isteyenler için ideal bir seçenek.

İngiltere dil okulları aynı zamanda İngiltere’nin kuzeyinde de yer alır. Tarihi mimarisi bozulmamış, turist etkisinde kalmamış, İngiliz kültürünün baskın olduğu York, Leeds, Liverpool, Sheffield ve Newcastle gibi şehirlerde bunlardan bazıları. Büyük şehirlerin kalabalığından uzakta, daha samimi bir ortamda, yerel halkla iç içe ve hakiki İngiliz kültürünü daha da çok benimseyerek İngilizce öğrenmek isteyen öğrencilerimiz İngiltere’nin kuzeyini tercih etmektedir. Bu şehirlerde ki İngiltere dil okulları yine aynı şekilde yüksek eğitim kalitesi ile isim yapmıştır. English UK North’un düzenlediği dil okulları gezimizde danışmanımızın ziyaret ettiği kuzey şehirleri hakkında daha detaylı bilgi almak için İngiltere Dil Okulu blog yazımıza göz atmanızı öneriyoruz.