Kanada Üniversite Eğitimi

Kanada’daki üniversiteler, yüksek eğitim kalitesi ile ün salmış olup dünyanın birçok yerinden gelen öğrencilerin de ilk tercihlerindendir. Refah seviyesi, yaşam standartları ve Toronto, Montreal, Vancouver gibi büyük şehirleri ile Kanada; İngiltere ve Amerika’dan sonra en çok tercih edilen ülkelerden biridir.

Kanada Eğitim Sistemi

13 Eyaletten oluşan Kanada’da yüksek öğretim öncesi eğitim Quebec eyaleti hariç 12 yıl sürmektedir. Lise eğitiminin 11 yıl sürdüğü Quebec’te yüksek öğretime devam edecek öğrencilerin öncelikle 2 yıllık kolej eğitimini yani DCS  (Diploma of College Studies) bitirmesi gerekir.

Yüksek öğretim, ağırlığı devlet olmak üzere 100 ün üzerinde üniversitede ve yine aynı şekilde devlet ve özel olarak 2’ye ayrılan kolejlerde verilmektedir.

Çoğu yüksek öğretim kurumunda eğitim yılı Eylül – Aralık ve Ocak – Nisan arası sürecek şekilde 2 döneme ayrılır.

Kolej Sistemi

University of Toronto

Kolejlerlerde eğitim süresi 1 ile 4 yıl arasında değişmektedir. Genellikle teknik ve mesleki eğitim için tercih edilen kolejlerde aldığınız eğitim süresine göre mezuniyet  sonrası sertifika, diploma, ön lisans diploması alınmaktadır. Ayrıca bazı kolejlerden 4 yıllık lisans diploması ve hatta nadiren yüksek lisans diploması da almak mümkündür. Aldığınız bu eğitimlerin ardından kolejlerin anlaşmalı olduğu üniversitelere yatay geçiş yaparak ilgili bölümlerin 2. veya 3. sınıflarından devam etme hakkınız da vardır. Geçiş için ayrıca bir sınava gerek kalmadan, aldığınız dersler ve notlar göz önünde bulundurulur.

Kabul için lise diploması, transkript ve İngilizce yeterliliğinizi gösteren TOEFL veya IELTS belgesi yeterlidir ayrıca bir giriş sınavı yoktur. Üniversitelere göre daha düşük not ortalaması ve İngilizce seviyesi ile kabul almak mümkündür. Kolejler üniversitelere göre daha uygun fiyatlıdır. Örneğin George Brown College Lisans eğitimi iki dönemlik 16.500 CAD ve Centenial College’da sertifika programı 14.080 CAD olarak hesaplanmıştır.

Üniversiteler

Üniversite eğitimi genellikle 4 yıl sürmektedir ancak bu süre okuduğunuz eyalete ve bölüme göre değişiklik gösterebilir. Örneğin, Quebec eyaletinde üniversite öncesi 2 yıllık kolej eğitimi mecbur olduğu için lisans eğitimi 3 yıldır. Lise sonrasında Quebec eyaletinde 2 yıllık kolej eğitimini tamamlayan öğrencilerin diğer eyaletlerde ise 2. sınıftan başlaması mümkün olmaktadır.

Üniversite başvuruları için lise diploması, transkripti ve İngilizce yeterliliğinizi gösteren TOEFL veya IELTS belgesi yeterli olacaktır. Kabul edilme aşamasında lise notlarınız çok büyük önem taşımaktadır. İstenilen IELTS skoru genelde 6.5 ve TOEFL için ise 90’dır. Bazı üniversiteler İngilizcesi yeterli olmayan öğrenciler için kendi bünyelerinde İngilizce eğitimi de verebilmektedir. Eğitim dili yüksek oranda İngilizce olmakla beraber Fransızca dilinde hatta Alberta, Ottawa ve York gibi bazı üniversitelerde hem İngilizce hem Fransızca olarak eğitim almak da mümkündür. Fransız Lisesi çıkışlı öğrenciler hem İngilizce hem Fransızca eğitim alabilmektedirler.

SAT zorunlu değildir ancak yine de sonucunuz varsa bunu okulla paylaşabilirsiniz.

Türkiye’deki birçok öğrencinin sorusu ise üniversite sınavlarına girmeye gerek olup olmadığıdır; Kanada’da böyle bir mecburiyet bulunmamaktadır.

Yüksek Lisans

McGill University

Genellikle 2 yıl sürmektedir ancak 1,5 yılda hatta 1 yılda tamamlanabilen programlar da vardır. Kanada’da yüksek lisansa başvurmak isteyen öğrencilerin mezuniyet not ortalamalarının minimum 4.00 üzerinden 3.00 olması tavsiye edilir. Ayrıca referans mektupları ve motivasyon mektubu da gereklidir. Bölüme göre de TOEFL, IELTS, GRE ve GMAT sonuçlarınızı almalısınızdır.

Araştırma tesisleri, modern kampüsleri ve başarılı akademisyenleri sayesinde dikkat çeken Kanada üniversitelerinde yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler kariyerlerini nasıl sürdüreceklerine karar verip ya tezli ya tezsiz yüksek lisans tercih edebilirler. İş odaklı kariyer amacı güden öğrenciler tezsiz programları seçebilir, tezli programlar daha çok akademik başarı elde etmek isteyen öğrencilere önerilmektedir.

Yüksek lisans başvuruları genel olarak Mayıs itibariyle biter ancak okullar başvuruların Ocak ile birlikte gönderilmesini talep ederler. Tezli masterlarda ise her bölüm ve her okula göre son başvuru tarihi değişir.

Kanada üniversitelerindeki yüksek lisans bölümlerinden mezun olan öğrenciler sonrasında 1 ile 3 yıl arasında çalışma izni kalıp ikametlerini sürdürebilirler.

Kanada’da Çalışma Olanakları

Kanada’da devlet okulunda eğitim alan öğrenciler haftada 20 saatlik çalışma hakkına sahiptirler. Resmi tatillerde ise full-time çalışabilmektedirler. Minimum iki senelik bir sertifika, lisans ya da yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler 3 yıl çalışma iznine sahip olmaktadırlar. Bu durumda en önemli koşul ise devlet kurumlarından birinden mezun olmak ve kendi bölümünüzle ilgili bir işte çalışmaya başlayacak olmanızdır. Community College ve diğer devlet üniversitelerinden mezun olmanız gerekmelidir. Career College ve dil okulunda eğitim almış öğrenciler bu haktan yararlanamazlar.

 Kanada Üniversite ve Yaşam Masrafları

Kanada’da eğitim masrafları eğitim alacağınız üniversiteye, bölüme ve şehire göre farlılık göstermektedir. Ortalama Kanada yüksek öğretim ücretleri yıllık 10.000 CAD ile başlar, 50.000 CAD civarına kadar çıkabilmektedir.

University of Toronto, Victoria University, Queens University gibi üniversiteler ortalamanın üstünde iken, Memorial University of Newfoundland, Concordia University of Edmonton, Athabasca University ve Saint-Paul University gibi üniversiteler uygun fiyatlı okullar arasındadır.

Yıllık yaşam maliyetleri ise yaklaşık 10.000 CAD civarında olacaktır. Yaşam masrafları kıyaslandığında Kanada, İngiltere ve Amerika’ya göre daha uygundur.

Kanada’da konaklama masrafları ise ortalama aylık 500 CAD ile 1000 CAD arasında olacaktır.

University of Toronto, McGill University, University of Alberta, Fanshawe College ve Saskatchewan Polytechnic gibi üniversiteler dünya sıralamasında ilk 50’de yer alan Kanada üniversitelerine başvuru yapmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.