İngiltere Yaz Okulları

İngiltere’de her sene birçok üniversite, dil okulu ve eğitim kurumu çocuklarla, gençlere kaliteli İngilizce eğitimi verebilmek için ülkenin çeşitli noktalarına yaz okulları açmaktadır. Ayrıca bu eğitimi zengin aktivitelerle kombine etmektedir.

İngiltere'deki yaz okulları, dil okullarından farklı olarak eğitim ve aynı zamanda tatil amaçlı düzenlenmektedir. Bunlar sadece İngilizce eğitimiyle kalmayan, öğrencinin kendi bireysel gelişimini de ilerletmesini amaçlamaktadır. Küçük yaşta katılacakları aktivitelerle öz güvenlerini arttırmaya dayalı profesyonel, sertifikalı akademisyenlerle çalışan köklü kurumlardır. Futbol ve sanat eğitimi gibi farklı dallarda da eğitim vermektedirler. İngiltere yaz okulları öğrencilerin sosyal alanlarda da aldıkları dil eğitiminin pratiğini yapmaları için birçok aktivite ve gezi de düzenlemektedirler.

Bu geziler genelde İngiltere’nin tanınan, tarihi şehirlerine veya müzeler, eğlence parkları gibi öğrencinin bilgi birikimine ve tecrübesine katkıda bulunacak yerlere düzenlenir. Gezi programlarının yanı sıra düzenlenen aktiviteler genellikle hafta içi ders eğitiminden sonra yüzme, futbol, basketbol, voleybol, tenis gibi çeşitli spor aktiviteleri olmasıyla birlikte eğlenceli yarışmalar, oyunlar, yetenek şovları ve film geceleri de düzenlenmektedir.

İngiltere Yaz Okulu Ders Saatleri

Ders saatleri genellikle haftalık 15 – 20 saat olan İngiltere'deki yaz okulları, çocuklara sıkı bir İngilizce eğitimi yerine daha aktif bir İngilizce eğitimi vermeyi hedefler. Bu yüzden öğrencilerin sınıfta öğrenecekleri İngilizce dışında, okulun düzenlediği aktivitelere katılmaları büyük önem taşır. Yapacakları ders dışı pratikler öğrencilerin işledikleri konularla bağlantılı olacağından öğrendikleri bilgileri hemen kullanma fırsatı ve bunları nerelerde, nasıl kullanacaklarına dair deneyim edinmeleri bütün yaz okullarının başlıca vizyonudur.

İngiltere Yaz Okulu Konaklama

İngiltere’de konaklama, yaz okullarında eğitim ücretleriyle birlikte paket halinde sunulmaktadır. Okuldan okula değişiklik göstermekle birlikte iki tür konaklama mevcuttur. Bunlar aile yanı veya öğrenci yurdu konaklamalarıdır. Öğrenciler okulların sürekli çalıştığı güvenilir ve sertifikalı İngiliz ailelerin yanında eğitim süreleri boyunca konaklarken aynı zamanda ailenin ve okul yetkililerinin gözetimindedir. Öte yandan öğrenci yurtlarında konaklayan öğrenciler tek kişilik veya çift kişilik odalarda konaklayabilirler. Öğrenciler sabah uyanışlarından akşam yatışlarına kadar zengin sosyal ve sportif aktivitelerden faydalanma imkanına sahiptir.