Oxford ve Cambridge Üniversitelerine Başvuru

Cambridge Üniversitesi'ne kabul almak

Cambridge Üniversitesi'ne kabul almak için başvurular aynı Oxford'da olduğu gibi  UCAS sisteminden yapılır. Bununla birlikte diğer üniversitelerden farkı son başvuru tarihinin 15 Ekim olmasıdır.

Cambridge Üniversitesi'ne kabul almak

Cambridge Üniversitesi'ne kabul almak, diğer birçok üniversiteden farklı olarak kolej sistemine sahiptir. Bu kolejlerin sayısı Oxford için 38, Cambridge için ise 29 dur. Bu üniversitelere başvuru yaparken ya direkt bir kolej seçilir ve başvuru o koleje yapılmaktadır. Ya da open admission sistemi ile genel başvuru yapılmaktadır. Ardından üniversite sizi durumunuza göre uygun olan koleje yerleştirme yapar. Oxford üniversitesi her yıl on binlerce öğrenciden başvuru alır. Başvurulardan bir liste (shortlist) oluşturur. Bu listeden sadece 10.000 kişiye sözlü mülakat talebi gönderilir. Bu listedeki 10.000 kişiden sadece 3500 kişi kabul almaktadır.

Cambridge Üniversitesi'ne kabul almak ve Oxford'da lisans eğitimi alabilmek için genellikle A-Level veya IB eğitimi almış olmak gerekmektedir, ve öğrencinin çok yüksek bir akademik başarıya sahip olması zorunludur. A Level öğrencilerinden A*A*A ve AAA notları, IB öğrencilerinden ise High Level skorları 6/7 olmak üzere 38-40 skorları istenmektedir. İstenilen İngilizce seviyesi ise IELTS sınavından genellikle 7.0 skorudur. Başvuru aşamasında çok güçlü bir niyet mektubu, akademik referans ve okul dışında yaptığınız sosyal aktiviteleri belirtmeniz gerekmektedir. Oxford ve Cambridge üniversitelerine başvuru için Soho UK olarak her zaman yanınızdayız ve tüm işlemleri sizin adınıza eksiksiz yapmaktayız.

Cambridge Üniversitesi

Cambridge Üniversitesi'ne kabul almak için hangi genel not ortalamasına ihtiyacınız var?

Cambridge Üniversitesi'ne kabul almak için gereken genel not ortalaması (GPA), program, lisans veya yüksek lisans seviyesi ve başvuru yaptığınız disiplin veya bölüme göre değişebilmektedir. Her program için belirli akademik gereksinimler ve kabul kriterleri belirler. Bu nedenle, başvurduğunuz programın spesifik gereksinimlerini öğrenmek önemlidir.

Genel olarak, Cambridge Üniversitesi'ne kabul almak için yüksek akademik başarıya ihtiyaç vardır. Başvurulan programın gereksinimlerini karşılayabilmek ve rekabetçi bir başvuru sunabilmek için en azından iyi bir not ortalamasına (GPA) sahip olmak önemlidir. Ancak kabul kriterleri programdan programa değişebilir ve özellikle lisansüstü programlar için daha spesifik gereksinimler olabilmektedir.

Cambridge Üniversitesi'nde burslu okuma şartları

Cambridge Üniversitesi'nde burslu okuma şartları, öğrencilere maddi destek sağlamak amacıyla çeşitli burs ve finansal yardım programları tarafından belirlenmektedir. Ancak, burslu okuma şartları programdan programa ve burs türünden burs türüne değişmektedir. Bu nedenle, öğrencilerin başvurmayı düşündükleri belirli programın veya bursun şartlarını doğrulamak için üniversitenin resmi web sitesini ziyaret etmeleri önemlidir.

Genel olarak, Cambridge Üniversitesi'nde burslu okuma için göz önünde bulundurulan bazı yaygın kriterler şunlardır:

 1. Akademik Başarı: Burs başvurularında genellikle öğrencinin akademik başarısı dikkate alınır. Yüksek not ortalamaları ve önceki eğitim seviyelerindeki başarılar, burs alma şansını artırmaktadır.
 2. Maddi Durum: Burslar genellikle maddi yardıma ihtiyaç duyan öğrencilere yöneliktir. Başvuru sahiplerinin ve ailelerinin maddi durumu, burs komitesi tarafından değerlendirilmektedir.
 3. Özel Yetenekler ve Başarılar: Öğrencilerin sportif, sanatsal veya diğer özel yeteneklere sahip olmaları da bazı burslarda göz önünde bulundurulan kriterler arasında yer almaktadır.
 4. Liderlik ve Katılım: Öğrencilerin topluluk içindeki liderlik potansiyeli ve sosyal aktivitelere katılımı, burs başvurularında değerlendirilmektedir.
 5. Rekabetçi Program Şartları: Bazı burslar, belirli programlara veya alanlara yöneliktir ve bu programların gereksinimlerini karşılamak gerekmektedir.

 

Cambridge Üniversitesi'ne Kabul almak ve Oxford için Mülakat Soru Örnekleri

Oxford Üniversitesi’nde mülakatta çıkan sorulardan örnekler:

 • Why do some habitats support higher biodiversity than others? (Biological Sciences)
 • Is it easier for organisms to live in the sea or on land? (Biological Sciences)
 • Ladybirds are red. So are strawberries. Why? (Biological Sciences)
 • Would it matter if tigers became extinct? (Biological Sciences)
 • Why is sugar in your urine a good indicator that you might have diabetes? (Biomedical Sciences)
 • Do bankers deserve the pay they receive? And should government do something to limit how much they get? (Economics and Management)
 • How would you design a gravity dam for holding back water? (Engineering)
 • If I were to visit the area where you live, what would I be interested in? (Geography)
 • Is violence always political?  Does ‘political’ mean something different in different contexts? (History)
 • Which person (or sort of person) in the past would you most like to interview, and why? (History)
 • If the punishment for parking on double yellow lines were death, and therefore nobody did it, would that be a just and effective law? (Law)
 • Why does your heart rate increase when you exercise? (Medicine)
 • Should poetry be difficult to understand? (Modern Languages)
 • What makes a short story different from a novel? (Modern Languages)
 • If you could invent a new musical instrument, what kind of sound would it make? (Music)
 • Why is income per head between 50 and 100 times larger in the United States than in countries such as Burundi and Malawi? (Philosophy, Politics and Economics)
 • A large study appears to show that older siblings consistently score higher than younger siblings on IQ tests. Why would this be? (Psychology)
 • What is ‘normal’ for humans? (Psychology)

Bir cevap yazın