University of Leicester

University of Leicester

  • University of Leicester

University of Leicester

Üniversitenin kökeni 1921 yılında kurulan “Leicester, Leicestershire and Rutland University College’e” dayanmaktadır. 1927 yılında “University College Leicester” adını aldıktan sonra 1957 yılında üniversite statüsünü kazanarak “University of Leicester” adını almıştır.Üniversite Nottingham, Birmingham ve Coventry şehirleri ortasındaki İngiltere’nin en eski şehirlerinden biri olan Leicester’da bulunmaktadır. Londra’nın yaklaşık 150 km kuzeyinde kalan Leicester’dan Londra’ya 1,5 saatlik tren yolculuğu ile ulaşmak mümkündür. Şehrin nüfusu yaklaşık 350.000’dir. Üniversite kampüsü şehir merkezinin yaklaşık 2,5 km güneyinde, Victoria Park’ın yanında bulunmaktadır. Kampüsün genel siluetini 1960’larda inşa edilen “Engineering Building”, “Attenborough Tower” ve “Charles Wilson Building” oluşturmasına rağmen kampüs 1837’den kalma tarihi yapılara da ev sahipliği yapmaktadır. 32 Milyon Poundluk bir yatırımla yenilenen David Wilson Üniversite Kütüphanesi 2008 yılında Kraliçe Elizabeth tarafından açılmıştır. Ayrıca kampüsün yaklaşık 3,5 km güneydoğusunda üniversiteye ait bir botanik bahçe bulunmaktadır.

Akademik olarak 3 fakülteye ayrılmış olan üniversitede, “Yaşam Bilimleri Fakültesi” çatısı altında “Tıp”, “Biyolojik Bilimler”, “Psikoloji” ve “Yardımcı Sağlık Birimleri” okulları, “Fen ve Mühendislik” fakültesi çatısı altında “Kimya”, “Enformasyon”, “Coğrafya, Jeoloji ve Çevre”, “Mühendislik”, “Matematik” ve “Fizik ve Astronomi” okulları ve “Sosyal Bilimler, Sanat ve Beşeri Bilimler” fakültesi çatısı altında da “Arkeoloji ve Eski Çağ Tarihi”, “Sanat”, “İşletme”, “Kriminoloji”, “Eğitim”, “Tarih, Politika ve Uluslararası İlişkiler”, “Hukuk”, “Medya, İletişim ve Sosyoloji” ve “Müze Çalışmaları” okulları bulunmaktadır. Tüm bu okullarda 12.000’i Lisans, 5.000’i Yüksek Lisans öğrencisi olmak üzere toplam 17.000 öğrenci eğitim görmektedir ve bu öğrencilerin 4.000’ini 110 farklı ülkeden gelen uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. Ayrıca tüm bu öğrencilerin en üst seviyede eğitim alması için üniversite bünyesinde 2.200 idari ve 1.700 akademik personel görev yapmaktadır.

“Fizik ve Astronomi” alanındaki başarılı çalışmaları sonucunda 1994 yılında Birleşik Krallık’ın eğitim alanındaki en saygın ödüllerinden biri olan “Queen’s Anniversary Prizes’ı” alma başarısını gösteren Leicester 2021 The Complete University Guide’a göre Birleşik Krallık’taki üniversiteler arasında ilk 40 üniversite içinde yer almıştır. Ayrıca 2020 Times Higher Education World University Rankings’ e göre de Dünyadaki üniversiteler arasında 166. sırada gösterilmiştir. Leicester Üniversitesi öğrencileri için iki farklı lokasyonda ve modelde konaklama imkanı sunmaktadır. “The Village Accommodation” olarak geçen opsiyon, kampüsün 3,5 km güneyinde bulunan ve üniversiteye ait Botanik Bahçenin yakınlarında bulunan vintage yurt komplekslerinden oluşmaktadır. “The City Accommodation” opsiyonu ise üniversiteye 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan “Nixon Court”, “Opal Court” ve “Brookland Raod” isimli yeni tip modern yurtlardan oluşmaktadır.  Haftalık yurt konaklama ücretleri 87 ila 178 Pound arasındadır.

Call Now Button