University of Plymouth

University of Plymouth

  • University of Plymouth

University of Plymouth

Üniversitenin kökeni 1862 yılında kurulan “Plymouth School of Navigation’a” dayanmaktadır. 1970 yılında “Plymouth Polytechnic” adını aldıktan sonra 1989 yılında “Rolle College”, “Exeter College of Art and Design” ve “Seale-Hayne College” ile birleşerek “Polytechnic South Wales” adını almıştır ve en son 1992 yılında üniversite statüsünü kazanarak “University of Plymouth” adını almıştır. 2000 yılında “Peninsula Medical School’un” üniversite bünyesine katılması üniversitenin statüsünü artırmıştır. 2011 yılında adını “Plymouth University” olarak değiştirse de 2018 yılında tekrar “Universty of Plymouth” adını almıştır.

Üniversite, Londra’nın 310 km güney batısında, Exeter ve Torbay şehirlerini de kapsayan Devon bölgesinde, bir liman şehri olan Plymouth’da bulunmaktadır. 250.000 nüfuslu şehrin belediyesi 2003 yılından beri “Vision for Plymouth” isimli devasa yatırım projesiyle şehri her anlamda daha ileriye götürmek için çalışmalarını aralıksız sürdürmektedir. “City Centre Campus” yani şehir merkezindeki kampüs üniversitenin ana kampüsüdür. Ana kampüse yürüme mesafesinde Deniz Bilimleri ile ilgili araştırma ve çalışmalar için kullanılan ve ayrıca profesyonel dalgıçlık eğitimlerinin verildiği “Marine Station” yerleşkesi bulunmaktadır. Ayrıca şehir merkezinin yaklaşık 6 km kuzeyindeki “Sağlık Yönetimi”, “Tıp” ve “Diş Hekimliği” bölümü öğrencilerinin eğitim aldığı “North Campus” bulunmaktadır.  2018 yılında açılan 17 Milyon Poundluk “Derriford Araştırma Merkezi” bu kampüste bulunmaktadır. Tüm bu kampüslerde 3.000’i uluslararası öğrenci olmak üzere yaklaşık 19.000 eğitim görmektedir. Ayrıca 30 farklı ülkede 80’den fazla eğitim kurumuyla akademik anlaşmaları olan Plymouth’un bu okullarda Plymouth Üniversitesi programlarına devam eden yaklaşık 10.000 öğrenci bulunmaktadır.

Üniversite akademik olarak 3 fakülte altında bulunan 14 okula ayrılmıştır. “Sanat, Beşeri Bilimler ve İşletme” fakültesi altında “İşletme”, “Eğitim”, “Sanat, Tasarım ve Mimarlık”, “Beşeri Bilimler ve Performans Sanatları”, “Hukuk, Kriminoloji ve Siyasal Bilimler” okulları, “Sağlık” fakültesi altında “Diş Hekimliği”, “Tıp”, “Biyomedikal”, “Sağlık Yönetimi”, “Hemşirelik ve Ebelik” ve “Psikoloji” okulları, “Fen ve Mühendislik” fakültesi altında ise “Biyolojik Bilimler ve Deniz Bilimleri”, “Mühendislik, Bilgisayar Bilimleri ve Matematik” ve “Coğrafya, Yer Bilimleri ve Çevre Bilimleri” okulları bulunmaktadır. Birleşik Krallık’ın eğitim alanında en saygın ödüllerinden biri olan ve 2 yılda bir verilen Queen’s Anniversary Prizes’ı 1994, 2011, 2019 yıllarında kazanmış olan Plymouth Üniversitesi ayrıca 2019 yılında Times Higher Education Young University Rankings’e göre Birleşik Krallık’ın 50 yaş altı en modern 10 üniversitesinden birisi olarak gösterilmiştir. Üniversitenin “Francis Drake”, “Gilwell”, “Mary Newman”, “Pilgrim”, “Radnor” ve “Robbins” isimli kendisine ait 6 yurt kompleksi bulunmaktadır. Tüm yurtlar ana kampüse ve şehir merkezine yürüme mesafesinde olup haftalık ücretleri 99 ile 180 Pound arasındadır.

Call Now Button