Bangor University

Bangor University

  • Bangor University

Bangor University

1884 yılında“University College of North Wales” olarak kurulduktan sonra 1996 yılında “University of Wales Bangor” adını alan üniversite son olarak 2007 yılında günümüzdeki hali olan “Bangor University” adını almıştır. Üniversite, ismini aldığı ve İngiltere, İskoçya ve Kuzey İrlanda ile birlikte Birleşik Krallık’ı oluşturan dördüncü ülke olan Galler’in en eski şehri olan Bangor’da bulunmaktadır. Galler’in kuzey batı ucunda bulunan ve bir katedral şehri olan Bangor, Liverpool’un 110 km batısında kalmaktadır. Bangor’dan Londra’ya ise yaklaşık 3,5 saatlik bir tren yolculuğu ile ulaşabilirsiniz.

Bangor şehir merkezinde geniş bir alana yayılmış olan üniversitede üç fakülte altında on altı ana akademik bölüm bulunmaktadır. “Sanat, Beşeri Bilimler ve İşletme Fakültesi” çatısı altında “İşletme”, “Tarih, Felsefe ve Sosyal Bilimler”, “Yabancı Diller, Edebiyat ve Dil Bilimi”,” Hukuk”, “Müzik ve Medya”, “Gal Dili ve Keltçe Çalışmaları”  okulları ve “İki Dillilik (Bilingualism) Araştırmaları Merkezi” bulunmaktadır. “Çevre Bilimleri ve Mühendislik Fakültesi” altında ise “Bilgisayar Bilimleri ve Elektronik Mühendisliği”, “Doğal Bilimler”, “Okyanus Bilimleri” okulları ve “Biyokompozit Araştırmalar” merkezi bulunmaktadır.  “Eğitim ve İnsan Gelişimi”, “Sağlık Bilimleri”, “Tıbbi Bilimler”, “Psikoloji” ve “Spor, Sağlık ve Eksersiz Bilimleri” okulları ise “İnsan Bilimleri” fakültesi çatısı altındadır. Tüm fakülte binaları, konaklamalar,  sosyal ve sportif tesisler Menai Boğazı ve Snowdonia Ulusal Parkı arasındaki muhteşem alanda, Bangor şehir merkezinde bulunmakla beraber, “Sağlık Bilimleri” okulunun Bangor’un 70 km doğusunda Wrexham şehrinde bir yerleşkesi daha bulunmaktadır. Tesis yatırımlarına her sene yenisini ekleyen Bangor son olarak ana kütüphanenin yanına milyon poundluk yatırımla “Pontio Sanat ve İnovasyon Merkezini” açmıştır.Üniversitede 7.500’ü Lisans, 2.500’ü Yüksek Lisans öğrencisi olmak üzere yaklaşık 10.000 öğrenci eğitim görmektedir ve bu öğrencilerin yaklaşık 2.500’ünü 120 farklı ülkeden gelen uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır.

Birleşik Krallık’taki üniversitelerinin eğitim kalitesini ölçen (Teaching Excellence Framework-TEF) sistemindeki en yüksek derece olan Gold derecesi sahibi olan Bangor ayrıca Ulusal Öğrenci Anketi (NSS)  2019’a göre öğrenci memnuniyeti açısından Birleşik Krallık’taki üniversiteler arasında ilk 10’dadır. Bangor Üniversitesi, 2018 What Uni Anketine göre Birleşik Krallık’taki en iyi konaklama imkanlarına sahip üniversite olarak seçilmiştir. Standart oda tipinden stüdyo oda tipine kadar birçok alternatifli  “Friddoedd” ve “St Marys’s” yurt kompleksleri 2.960 öğrenci kapasitesine sahiptir. Haftalık oda ücretleri 104 Pound’dan başlamaktadır. Ayrıca Wrexham kampüsündeki “Hemşirelik” ve “Radyoloji” bölümü öğrencileri için de “Snowdon” isimli bir yurt kompleksi bulunmaktadır. Tek kişilik özel banyolu odaların haftalık ücreti 86 Pound’dur. Kurulduğu 1884 yılından günümüze kadar geçen 135 yılı aşkın sürede birçok devlet adamı, politikacı, akademisyen, iş insanı ve sanatın birçok farklı alanından ünlü isimler yetiştirmiş olan Bangor Üniversitesi’nin son dönem mezunlarından en tanınmışı olarak “The Beach”, “Trainspotting”  ve “ Slumdog Millionaire” filmlerinin yönetmeni Danny Boyle sayılabilir.

Call Now Button