The University of Manchester

The University of Manchester

  • The University of Manchester

The University of Manchester

“Victoria University of Manchester” ve “University of Manchester Institute of Science and Technology” (UMIST) üniversitelerinin birleşmesiyle 2004 yılında kurulan olan Manchester Üniversitesi’nin kökeni 1824 yılında kurulan Manchester Mechanic’s Institute’a dayanmaktadır. Açılışına bizzat Kraliçe’nin de katıldığı Manchester Üniversitesi’nden şu ana kadar 25 kişi Nobel Ödülü alma başarısını göstermiştir. Manchester Üniversitesi yerleşke olarak Manchester şehir merkezinin güneyinde eskiden Victoria University of Manchester’in bulunduğu alan olan The Oxford Road bölgesinde ve eskiden University of Manchester Institute of Science and Technology’nin (UMIST) bulunduğu alan olan The Sackville Street bölgesinde bulunur. Üniversite 27.000’i Lisans, 13.000’i Yüksek Lisans öğrencisi olmak üzere 40.000’in üzerinde öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır ve bu 40.000 öğrencinin yaklaşık 11.500’ü uluslararası öğrencidir. “Biyoloji, Tıp ve Sağlık”, “Bilim ve Mühendislik” ve “Beşeri Bilimler” olmak üzere 3 ayrı fakültede yaklaşık 4.700 kişilik bir akademik kadro ile tüm bu öğrencilere en üst kalitede eğitim verilmektedir.

 

Manchester Üniversitesi, dünyada Biyomedikal araştırmalarda en önde gelen üniversitelerden biridir. Üniversite, Birleşik Krallık’ta sadece 5 üniversitede bulunan Ulusal Araştırma Kütüphanesinden birine sahiptir. Spor olanakları açısından ise Birleşik Krallık’ta ilk 10’da yer alır. En büyük araştırma üniversitelerinin bulunduğu Russell Group’un değerli bir üyesi olan Manchester Üniversitesi’nin güçlü olduğu alanlar; Biyolojik Bilimler, Kimya, Mühendislik, Pazarlama, Tıp ve Eczacılık’ tır. 2019 Times Higher Education World University Rankings by Subject’e göre ilgili bölümlerde Dünya sıralamaları şu şekildedir: Eczacılık 11.- Muhasebe ve Finans 21. – Kimya Mühendisliği 21. – Sosyoloji 23. – Kimya 32. – İşletme ve Yönetim 35. – Hukuk 35. – Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 38. Ayrıca 2020 QS World University Rankings’e göre genel sıralamada da Dünyada 27.sıradadır.

 

Manchester Üniversitesi son yıllarda Birleşik Krallık’ta bir üniversiteye yapılmış en büyük yatırım olan 1.75 milyar Sterlinlik bir yatırım ile üniversiteyi renove etmiştir. 19 yurt kompleksinde 8.000 öğrencisine çok geniş yelpazede konaklama seçenekleri sunan Manchester Üniversitesi ayrıca konaklama başvurularını zamanında yapan ilk yıl öğrencilerine konaklama garantisi vermektedir. Manchester şehri, Londra’ya trenle 3 saat uzaklıkta yer alır ve Birleşik Krallık’ın en iyi müzelerine, sanat galerilerine, canlı müziğine ve mimarisine sahip şehirlerinden biridir. 25 Nobel Ödüllü mezunu dışında onlarca bilim insanı, akademisyen, siyasetçi, hukukçu, mühendis yetiştiren Manchester Üniversitesi’nin son dönem mezunları arasında Dünyaca başarılı aktörlerden biri olan Benedict Cumberbatch (Doctor Strange), Radiohead Gitaristi Ed O’Brien ve Belçika Futbol Milli Takımı ve Manchester City Futbol Klübü Kaptanı Vincent Kompany bulunmaktadır.

 

University of Manchester'da lisans ve master/yüksek lisans eğitimleri için bizimle iletişime geçiniz.

 

ingiltere üniversiteleri

Call Now Button