Aston University

Aston University

  • Aston University

Aston University

Üniversitenin kökeni 1895 yılında kurulan “Birmingham Municipal Technical School’a”dayanmaktadır. 1956 yılında Birleşik Krallık’in ilk “İleri Teknoloji Koleji” ünvanını kazandıktan sonra 1966 yılında üniversite statüsünü kazanarak “Aston University” adını almıştır.Üniversite, Londra’da sonra Birleşik Kralıık’ın en büyük ikinci nüfusuna sahip şehri olan Birmingham’da bulunmaktadır. İngiltere’nin orta batı kısmı diyebileceğimiz bir bölgede bulunan Birmingham’dan Londra’ya tren ile 1,5 saatte ulaşılmaktadır. Ayrıca aynı şekilde Liverpool ve Manchester şehirleri de Birmingham’a trenle yaklaşık 1,5 saat mesafededir. Yaklaşık 250.000 m2’lik üniversite kampüsü Birmingham şehir merkezinde bulunmaktadır. Yaklaşık 40.000 m2’si yeşil alan olarak ayrılan kampüste eğitim binaları, kütüphane, sosyal ve sportif tesisler ve yurtlar bir arada bulunmaktadır. Modern yapıların ağırlıkta olduğu kampüs için 10 yıl içinde 240 Milyon Poundluk bir yatırım planlanmaktadır.

“Integrated Placement Year” olarak adlandırılan ve eğitim süresine opsiyonel olarak 1 yıllık ilgili alanda çalışma programı ekleme fikrinin öncülerinden olan Aston Üniversitesi öğrencilerinin % 70’i bu şekilde eğitim almaktadır. 2017 yılında, Birleşik Krallık’taki Üniversitelerin eğitim kalitesini ölçen (Teaching Excellence Framework-TEF) sistemindeki en yüksek derece olan Gold derecesini alan Aston’da“Yaşam ve Sağlık Bilimleri”, “Yabancı Diller ve Sosyal Bilimler”, “İşletme”, “Tıp” ve “Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler” olmak üzere 5 okul bulunmaktadır.  Bu okullarda 11.000’i Lisans, 4.000’i yüksek Lisans öğrencisi olmak üzere yaklaşık 15.000 öğrenci eğitim görmektedir ve bu öğrencilerin yaklaşık 3.000’ini 120 farklı ülkeden gelen uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır.

Üniversiteye bağlı ünlü İşletme Okulu “Aston Business School” Dünyadaki en büyük 3 İşletme Okulları Akreditasyon Kurumunca verilen AACSB, EQUIS ve AMBA akreditasyonlarının tamamını alarak ‘Triple Crown’ statüsüne ulaşmış ender eğitim kurumlarında birisidir.2020 Complete University Guide ve The Guardian’a göre de Birleşik Krallık’taki üniversiteler arasında ilk 40 içinde olan Aston Üniversitesi ayrıca 2020 QS World University Rankings’e göre Dünyadaki en iyi ilk 500 üniversite içerisinde gösterilmektedir. 2019 Times Higher Education World Rankings by Subject’e göre de “İşletme ve Ekonomi”, “Psikoloji” ve “Sosyal Bilimler” alanlarında dünyada ilk 250 içinde yer almaktadır. Tamamı özel banyolu odalardan oluşan “James Watts”, “William Murdoch” ve “Mary Struge” isimli 3 yurt kompleksi bulunan Aston üniversitesinde haftalık yurt ücretleri 138 ila 144 Pound arasında değişmektedir.Dünya otomotive devi “Jaguar Land Rover” ve dünyanın en önde gelen enerji ve petrol şirketi “BP Group’un” en üst düzey yöneticileri ve CNN’in uluslararası diplomatik editörü gibi alanında birçok başarılı insan Aston mezunudur.

Call Now Button