University of East London

University of East London

  • University of East London

University of East London

Üniversitenin kökeni 1892 yılında kurulan “West Ham Technical Institute’a” dayanmaktadır. 1952 yılında “West Ham College of Technology”,  1970 yılında “North East London Polytechnic” ve 1989 yılında “Polytechnic of East London” olarak isim değişikliklerine gittikten sonra son olarak 1992 yılında üniversite statüsünü kazanarak “University of East London” adını almıştır.Üniversite akademik olarak 3 kolej altında bulunan 6 okula ayrılmıştır. “Uygulamalı Sağlık ve Toplum” koleji altında “Sağlık, Spor, Biyolojik Bilimler” ve “Psikoloji” okulları, “Sanat, Teknoloji ve İnovasyon” koleji altında “Mimarlık, Bilgisayar ve Mühendislik” ve “Sanat ve Dijital Endüstriler” okulları ve “Profesyonel Hizmetler” koleji altında da “İşletme ve Hukuk” ve “Eğitim ve Toplum” okulları bulunmaktadır.

Üniversitenin Londra’da 3 adet kampüsü bulunmaktadır; Londra’nın güneydoğu bölgesindeki tarihi kraliyet gemi tersanesinin bulunduğu Docklands bölgesinde, bölgeden adını alan Docklands kampüsü ve Londra’nın doğusunda kalan Stratford bölgesindeki Stratford ve USS – University Square Stratford kampüsleri. Stratford kampüsleri birbirine 10 dakika yürüme mesafesindedir. En büyük kampüs olan Docklands kampüsünde 2008 yılında kendi kafeleri, restoranları ve fitness alanları olan 1.200 öğrenci kapasiteli bir yurt kompleksi ve 2012 yılında 21 Milyon Poundluk yatırımla “Sports Dock” isimli spor ve spor eğitimi merkezi açılmıştır. Stratford kampüsü “Eğitim ve Toplum” okulu ve “Fizyoterapi” ve Spor Bilimleri” bölümü öğrencilerine ev sahipliği yapmaktadır. 2013 yılında açılan Stratford Kampüs Kütüphanesi için 13 Milyon Pound harcanmıştır. 2013 yılında açılan USS – University Square Stratford kampüsü Avrupa’nın en büyük kapalı alışveriş merkezi olan Westfield Stratford City’e 10 dakika yürüme mesafesindedir. Yaklaşık 3.400 “Hukuk”, “Kriminoloji”, “Dans”, “Performans Sanatları” ve “MBA” öğrencisi USS kampüsünde eğitim görmektedir. Bu 3 farklı kampüste okuyan öğrencilerinin entegrasyonunu artırmak ve diğer kampüs imkanlarından faydalanmalarını kolaylaştırmak için de üniversite, kampüsler arası ücretsiz öğrenci servis hizmeti sunmaktadır. 135 farklı ülkeden 9.500’ü Lisans, 3.500’ü Yüksek Lisans öğrencisi olmak üzere yaklaşık 13.000 tam zamanlı öğrencisi olan East London Üniversitesi’nin öğrenci sayısı yarı zamanlı ve online eğitim alan öğrencilerle beraber 17.000’i bulmaktadır.

2018 Times Higher Education Young University Rankings’e göre Dünya’daki ilk 200 üniversite içerisinde olan East London ayrıca 2018 Ulusal Öğrenci Ankenti’ne göre Londra’daki modern üniversiteler içerisinde öğrenci memnuniyetinde 2. Sırada yer almıştır. Londra içinde olup kampüs içi yurt konaklama sunabilen ender üniversitelerden birisi olan East London Üniversitesi, ana kampüs olan Docklands kampüsündeki öğrencileri için birçok faklı oda tipinde kampüs içi konaklama imkanı sunmaktadır. East ve West Student Village olarak adlandırılan yurtlarda yaklaşık 1.200 öğrenci haftalık 150 Pound’dan başlayan ücretlerle kalabilmektedir. East London Üniversitesi mezunları arasında “Ford Motor Company” eski CEO’su Alexander Trotman, “Dominika Eski Başbakanı” Edison James, Hint Sineması “Bollywood’un” ünlü oyuncusu Sonam Kapoor, “Nijerya Ekonomi Bakanı” Kemi Adeosun, “Birleşik Krallık Aktif Parlamento Üyesi” Rupa Huq, ve “Queen” bateristi Roger Taylor gibi birçok farklı alanda başarılı olmuş isimler bulunmaktadır.

Call Now Button