University of Southampton

University of Southampton

  • University of Southampton

University of Southampton

Tarihi 1862’de kurulmuş olan Hartley Institution’a dayanan okul, 1902 yılında Hartley University College adını aldıktan sonra 1952 yılında üniversite statüsünü kazanarak University of Southampton adını almıştır. Southampton Üniversitesi araştırmalarıyla öncü üniversitelerin oluşturduğu Russell Group’un kurucularındandır. Bununla birlikte araştırma gücüne sahip en iyi 11. İngiliz üniversitedir.

 

İngiltere’nin Southampton şehrinde 5, Winchester şehrinde 1, Malezya’nın Iskandar Puteri şehrinde 1 olmak üzere toplam 7 kampüste yaklaşık 25.000 öğrenciye eğitim vermekte olan Southampton Üniversitesi’nde ayrıca eğitim görevlileri ve diğer çalışanlar dahil 5.000 kişi görev yapmaktadır. Şehrin 3 km kuzeyindeki ana kampüs olan Highfield Kampüsü, öğrenciler için sanat, sosyal ve spor alanlarına, öğrenci birliği SUSU’ya ve tasarım ödüllü Mountbatten ve Yaşam Bilimleri Binasına ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca 1400’lerden kalma ender kitapların bulunduğu ve toplamda 6 milyondan fazla bir arşive sahip olan Hartley Kütüphanesi de Highfield kampüsünde bulunur. Ana kampüse yürüme mesafesindeki Boldrewood Innovation Kampüsü ise Mühendislik öğrencileri için en son teknoloji ile donatılmış sınıflar ve laboratuarlar sunmaktadır. Yine merkez kampüse sadece 15 dakika yürüme mesafesinde bulunan Avenue Kampüsü ise Beşeri Bilimler öğrencilerine ev sahipliği yapmaktadır. Şehirdeki diğer iki kampüsten Southampton Üniversite Hastanesi Kampüsü Tıp ve Sağlık Bilimleri öğrencilerine, Waterfront Kampüsü ise Okyanus ve Yer Bilimleri öğrencilerine ev sahipliği yapmaktadır. Southampton şehrinin yaklaşık 20 km kuzeyinde bulunan Winchester şehrindeki Southampton Üniversitesi Winchester Sanat Okulu ise 1.500 Lisans ve Yüksek Lisans öğrencisine ev sahipliği yapmaktadır.  Malezya’daki eğitim şehri olan Iskandar Puteri’deki kampüste ise Mühendislik eğitimleri sunulmaktadır.

 

Birleşik Krallık’ta araştırma yoğunluklu olması ile ünlü olan okul, dünyanın ilk yüz üniversitesi arasında derecelendirilmektedir. 2020 Complete University Guide’a ve 2020 Times and Sunday Times’a göre Birleşik Krallık’taki üniversiteler arasında 20. sırada ve 2020 Guardian’a göre 24. sırada olan Southampton Üniversitesi, Elektrik-Elektronik, Aerodinamik, Gemi İnşaat, Deniz Bilimleri ve İnşaat ile Makine Mühendisliği alanlarında adını duyurmuştur. Tıp ve Sağlık Bilimleri, İşletme, Hukuk, Okyanus ve Yer Bilimleri, Deniz Teknolojileri ve Mühendislik gibi birçok alanda eğitim vermekte olan Southampton Üniversitesi toplamda 8 fakülteye sahiptir. Üniversite genelinde toplam 10 yurt kompleksin ile yaklaşık 7.000 öğrenciye birçok farklı konaklama imkanı sağlanmaktadır.

 

University of Southampton’da lisans ve master/yüksek lisans eğitimleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Call Now Button