University of Glasgow

University of Glasgow

  • University of Glasgow

University of Glasgow

Glasgow Üniversitesi Birleşik Krallık’ın en önemli sanat ve müzik merkezlerinden biri olan Glasgow’da 1451 yılında kurulmuştur. Araştırma odaklı prestijli ve başarılı üniversitelerin üye oldukları Russell Grup’ta yer alan Glasgow Üniversitesi sadece Birleşik Krallık’taki değil Dünya’daki en iyi üniversiteler arasında yer almaktadır. 2020 QS World University Rankings’e göre Dünya’da 67. sıradadır ve 2020 Times Higher World University Rankings’e göre de 93. sıradadır. Ayrıca ünlü Kolombiya, Hong Kong, McGill ve Sidney Üniversiteleri ile de stratejik ortaklık yapmaktadır

 

Glasgow Üniversitesi’nin Gillmorehill, Garscube ve Dumfries olmak üzere 3 kampüsü bulunmaktadır. Ana kampüs olan Gillmorehill Kampüsü Glasgow şehir merkezine 3 km mesafededir. Tarihi ana bina ve 2 milyondan fazla kaynağın bulunduğu Avrupa’nın en güçlü akademik araştırma kütüphanesi bu kampüstedir. Garscube Kampüsü merkez kampüsün yaklaşık 5 km kuzeydoğusundadır. Veterinerlik fakültesi, kanser araştırma merkezi ve outdoor sporları yapabileceğiniz geniş spor alanları bu kampüste yer almaktadır. Glasgow şehrinin 130 km güneyindeki Dumfries Kampüsü, West of Scotland Üniversitesi ile birlikte yürüttükleri ve Disiplinlerarası Çalışmalar Okulu’nun bulunduğu kampüstür.  Bu kampüslerde 20.500’ü Lisans, 8.500’ü Yüksek Lisans öğrencisi olmak üzere toplam yaklaşık 29.000 öğrenci eğitim almaktadır.

 

“Sanat”, “Tıp, Veterinerlik ve Yaşam Bilimleri”, “Sosyal Bilimler”, “Fen ve Mühendislik” olmak üzere 4 ana akademik birime ayrılmış olan Glasgow Üniversitesi, “Sentetik Biyoloji”,” Coğrafya”, “Quantum Fiziği”, “Virüs Araştırmaları” ve “İskoç Edebiyatı” alanlarında güçlüdür. Ekonomi, Tıp ve Veterinerlik Bilimi bölümleri ile ünlü olan Glasgow Üniversitesi, 2020 Guardian University Guide’a göre Birleşik Krallık’taki üniversiteler arasında 14. ve 2020 Complete University Guide’a göre de 18. sırada yer almıştır. Glasgow Üniversitesi’nin İşletme Okulu eğitim kalitesi ile dünyada isim yapmış bir okuldur ve Dünya’daki İşletme Okulları’nın sadece % 1’inin sahip olduğu Triple Crown Accreditation olarak adlandırılan 3 büyük derecelendirme kurumu olan AACSB, AMBA ve EQUIS onayına sahiptir. İşletme Okulu’na üniversitede hem öğrenci olarak eğitim almış hem de profesörlük yapmış ünlü felsefeci ve ekonomist Adam Smith’in adını yaşatmak için “Adam Smith Business School” adı verilmiştir.

 

Ayrıca ünlü İskoç aktör Gerard Butler da öğrencileri ve akademisyenleri arasından 7 Nobel Ödülü sahibi ve 3 İngiliz Başbakanı çıkan Glasgow Üniversitesi mezunudur. Üniversitenin Glasgow şehrindeki 2 kampüsteki Lisans öğrencileri için 6 adet yemeksiz, 1 adet yemekli ve Yüksek Lisans öğrencileri için de 4 adet yemeksiz yurt kompleksi bulunmaktadır. Ayrıca Dumfries kampüsündeki öğrenciler için 3 adet yemeksiz yurt kompleksi vardır. Tüm bu yurtlarında 3.500 öğrencisi için birçok farklı konaklama seçeneği sunan Glasgow Üniversitesi konaklama başvurusunu zamanında yapan öğrenciler için ilk yıl konaklama garantisi vermektedir.

University of Glasgow’da lisans ve  master/yüksek lisans eğitimleri için bizimle iletişime geçiniz.

Call Now Button