University of Portsmouth

University of Portsmouth

  • University of Portsmouth

University of Portsmouth

Üniversitenin kökeni 1908 yılında kurulan “Portsmouth Municipal College’a” dayanmaktadır. 1953 yılında “Portsmouth College of Technology” adını aldıktan sonra 1969 yılında “Portsmouth Polytechnic” olarak isim değiştirmiş ve en son 1992 yılında üniversite statüsünü kazanarak “University of Portsmouth” adını almıştır.Üniversite,Londra’nın 110 km güney batısında, Winchester ve Southampton şehirlerini de kapsayan Hampshire bölgesindeki bir liman şehri olan Portsmouth’da bulunmaktadır. Ünlü İngiliz yazar Charles Dickens’ın doğduğu şehir olan Portsmouth’dan Londra yaklaşık 2 saatlik tren mesafesindedir. Southampton havaalanına ise arabayla 30 dakikada ulaşabilirsiniz. Portsmouth Üniversitesi de dahil olmak üzere yaklaşık 250.000 nüfuslu Portsmouth şehrinin büyük bir kısmı anakaradan ufak bir akarsu ile ayrılan Portsea adasında yer almaktadır. Portsmouth, 2016 Natwest Student Index’e göre öğrenciler için Birleşik Krallık’ın yaşam maliyeti en düşük şehri seçilmiştir.

Şehrin ve adanın merkezinde geniş bir alana yayılmış olan Portsmouth Üniversitesi, 2016 da ortaya koyduğu 400 Milyon Poundluk master plan çerçevesinde üniversite ve çevresinin imarına ve yenileme çalışmalarına devam etmektedir. Merkezdeki ana yerleşke dışında üniversitenin adanın diğer tarafında, Milton bölgesinde “Deniz Bilimleri Enstitüsünün” yer aldığı ufak bir yerleşkesi daha bulunmaktadır. “İşletme ve Hukuk”, “Yaratıcı ve Kültürel Endüstriler”, “ Beşeri ve Sosyal Bilimler”, “Fen ve Sağlık” ve “Teknoloji” fakültesi olmak üzere 5 fakülteye ayrılan üniversitede 20.000’i Lisans, 4.000’i Yüksek Lisans öğrencisi olmak üzere toplam yaklaşık 24.000 öğrenci eğitim görmektedir ve bu öğrencilerin yaklaşık 4.000’i 150 farklı ülkeden gelen uluslararası öğrencilerdir.

2017 yılında Times Higher Education World University Rankings’e göre Dünya’nın 50 yaş altı en modern üniversitelerinden birisi olarak gösterilen Portsmouth ayrıca İngiliz Üniversitelerinin eğitim kalitesini ölçen (Teaching Excellence Framework-TEF) sistemindeki en yüksek derece olan Gold derecesi sahibidir. Son 5 yıldır akademik değerlendirmelerdeki sıralaması düzenli bir şekilde yükselen Portsmouth Üniversitesi 2020 Guardian University Guide’a göre Birleşik Krallık’taki üniversiteler arasında  21. sırada yer almıştır. Üniversitenin kendisine ait 4, özel işletmeye ait 6 olmak üzere toplam 10 farklı yurt kompleksi bulunmaktadır. Yemekli veya yemeksiz olmak üzere 2 farklı yurt tipi olmakla beraber, oda tipinizi de tek kişilik oda, paylaşımlı oda veya stüdyo oda gibi birçok alternatif arasından seçebilirsiniz. Haftalık konaklama ücretleri 99 ile 163 Pound arasındadır.

Call Now Button