University of Liverpool

University of Liverpool

  • University of Liverpool

University of Liverpool

Tarihi 1881’e kadar dayanan okul “University College Liverpool” olarak ilk öğrencilerini kabul etmesinin ardından 22 sene sonra, 1903 yılında üniversite statüsü alarak University of Liverpool adıyla eğitim vermeye başlamıştır. İngiltere’nin en köklü üniversitelerinden biri olan Liverpool Üniversitesi, İngiltere’nin önde gelen araştırma üniversitelerinin bulunduğu Russell Group’un bir üyesidir ve her sene bu araştırmalar için milyonlarca pound bütçe ayırmaktadır. Sadece 2016-17 dönemi araştırma bütçesi 95 milyon pound olan üniversite, CERN’de yapılan dünyanın en büyük ve en güçlü parçacık çarpıştırıcısı Large Hadron Collider’a fizikçiler, mühendisler ve teknikerlerden oluşan bir grup göndermiştir. Şuana kadar Bilim, Tıp, Ekonomi ve Barış alanlarında Nobel ödülü kazanmış 9 mezun veren Liverpool Üniversitesi’nde, Fen ve Mühendislik, Sağlık ve Yaşam Bilimleri ve Beşeri ve Sosyal Bilimler olmak üzere 3 fakültede 400’den fazla farklı bölümde en yüksek kalitede eğitim verilmektedir.

 

Üniversitesi’nin ana kampüsü Liverpool şehir merkezine yürüme mesafesindedir. Kampüs yatırımlarına sürekli devam eden Liverpool, 2012’de 23 Milyon Poundluk yatırımla Kimya, Fizik ve Çevre Bilimleri öğrencileri için Central Teaching Hub isimli Merkezi Öğretim Binasını açmıştır. Bu merkezde aynı anda 1.600 öğrencinin çalışma yapabileceği 7 farklı laboratuvar yanında birçok da amfi bulunmaktadır. Kampüs yatırımlarının bir parçası olarak konaklama imkanlarını da zenginleştiren üniversite, eski yurtlarını yenilemiş ve 3 yeni yurt açmıştır. Yeni açılan bu yurtlarla birlikte 4.500 öğrenci için yüksek kalitede konaklama imkanı sunulmaktadır. Ayrıca içinde sinema, tiyatro, dans salonları, 4 adet bar, 2.300 kapasiteli bir gece kulübü, toplantı alanları ve ofisler bulunan üniversite öğrenci birliği Liverpool Guild of Students binası da 10 Milyon Poundluk bir yatırımla yenilenmiştir.

 

Üniversitenin, Liverpool şehir merkezindeki ana kampüsü dışında, şehrin 20 km güneyinde Veterinerlik Bilimleri eğitimin verildiği Leahurts Kampüsü ve Finans, Muhasebe, İşletme, İletişim ve Tasarım alanında Yüksek Lisans eğitimlerinin verildiği 2013 yılında açılan Londra Kampüsleri bulunmaktadır. Ayrıca 2006 yılında Çin’in Suzhou şehrinde Xi’an Jiatong Üniversitesi ile birlikte Xi’an Jiatong -Liverpool Üniversitesi’ni kurmuştur. Yaklaşık 27.000 öğrencinin eğitim gördüğü Liverpool Üniversitesi öğrencilerinin 7.000’i uluslararası öğrenci statüsündedir. 2020 Complete University Guide’a göre Birleşik Krallık’taki üniversiteler arasında 28. sırada yer alan Liverpool Üniversitesi ayrıca 2020 Times Higher Education World University Rankings ve 2020 QS World University Rankings’e göre Dünya’daki en iyi ilk 200 üniversite arasındadır.

 

Singapur'un 5. Başbakanı Ong Teng Cheong’dan, İngiliz İstihbarat Servisinin Genel Direktörü Dame Stella Rimington’a, Tesco, Motorola ve Coca-Cola gibi büyük şirketlerin CEO’larından, dünyaca ünlü fizikçilere kadar birçok tanınmış kişi Liverpool Üniversitesi mezunudur.

University of Liverpool'da lisans ve master/yüksek lisans eğitimleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Call Now Button