De Montfort University

De Montfort University

  • De Montfort University

De Montfort University

Adını 1265 yılında ilk İngiliz Parlamentosunu kuran Leicester Kontu Simon De Montfort’dan alan üniversitenin kökeni 1870 yılında kurulan “Leicester School of Art’a” dayanmaktadır. 1929 yılında “Leicester Colleges of Art and Technology” ve daha sonra 1969 yılında “Leicester Polytechnic” isimlerini aldıktan sonra 1992 yılında üniversite statüsünü kazanarak günümüzdeki adı olan “De Montfort University” adını almıştır.2017 yılında, İngiliz Üniversitelerinin eğitim kalitesini ölçen (Teaching Excellence Framework-TEF) sistemindeki en yüksek derece olan Gold derecesini alan De Montfort Üniversitesi, Londra’nın yaklaşık 150 km kuzeyindeki Leicester şehrinde bulunmaktadır. İngiltere’nin en eski şehirlerinden biri olan Leicester’in nüfusu yaklaşık 350.000’dir. Şehrin diğer üniversitesi olan Leicester Üniversitesine oranla şehir merkezine daha yakın bir kampüsü bulunan De Montfort Üniversitesi, kampüs yenileme çalışmalarına son 10 yılda ağırlık vermiştir. 2009 yılında İşletme ve Hukuk bölümü öğrencileri için açılan Hugh Aston binası için 35 Milyon Pound harcanmıştır. 2016 yılında Sanat ve Tasarım bölümü öğrencileri için açılan Vijay Patel binası ise 136 Milyon Poundluk yatırım projesinin diğer önemli bir parçasıdır.

Teknoloji harikası bu yeni binaların yanında kampüs içerisindeki 1331 yılından kalan Trinity House ve 1800’lerin sonundan kalan Heritage House ve Hawthorn Building binaları da hala kullanılmaktadır.“Sanat, Tasarım ve Beşeri Bilimler”, “İşletme ve Hukuk” , “Sağlık ve Yaşam Bilimleri” ve “Bilgisayar, Mühendislik ve Medya” fakülteleri olmak üzere 4 fakültede 21.000’i Lisans, 4.000’i Yüksek Lisans öğrencisi olmak üzere yaklaşık 25.000 öğrenci eğitim almaktadır. Bu öğrencilerin de yaklaşık 2.700’ünü 130 farklı ülkeden gelen uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır.

Öğrenci başına düşen akademisyen oranlarında Birleşik Krallık’taki üniversiteler arasında en yüksek oranlara sahip olmasıyla “Centre of Excellence” ödülü kazanan De Montfort ayrıca 2019 yılında Times Higher Education tarafından Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine uygunluk çalışmaları bakımından Dünya’da ilk 50 üniversite arasına seçilmiştir. Üniversite kendine ait 3 ve özel işletmelere ait 10 yurt kompleksinde 4.100 öğrenciye yurt konaklaması sunmaktadır. Ortalama 200 kişilik bu komplekslerde İngiliz ve uluslararası öğrenciler beraber kalmaktadır. En büyük yurt kompleksi 690 öğrenci kapasitesi ile Liberty Park’dır. Haftalık konaklama ücretleri 99 ile 197 Pound arasındadır.

Call Now Button