Arts University Bournemouth

Arts University Bournemouth

  • Arts University Bournemouth

Arts University Bournemouth

Üniversitenin kökeni 1800’lü yılların sonlarında kurulan “Bournemouth Government School of Art’a” dayanmaktadır. 1979 yılında “Bournemouth and Poole College of Art and Design”, 1998 yılında “The Arts Institute at Bournemouth - (AIB)”, 2009 yılında “The Arts University College at Bournemouth- (AUCB)” isimlerini aldıktan sonra son olarak 2012 yılında üniversite statüsünü kazanarak “Arts University Bournemouth – (AUB)” adını almıştır. Bünyesinde ünlü film okulu “Bournemouth Film School’u” da barındıran üniversite, 2 kez kazanmış olduğu Birleşik Krallık’ın eğitim alanındaki en saygın ödüllerinden biri olan “Queen’s Anniversary Prizes” ödüllerinden ilkini “Film” alanındaki başarılı eğitimleri sonucunda almıştır. İkinci “Queen’s Anniversary Prizes” ödülünü ise “Kostüm Tasarımı” bölümündeki üstün eğitim kalitesiyle 2017 yılında almaya hak kazanmıştır.

Üniversite, Londra’nın 170 km güney batısında, Bournemouth, Poole ve Christchurch şehirlerini kapsayan Dorset bölgesinde bulunmaktadır. Üniversite idari olarak Poole şehrine bağlı olsa da Bournemouth şehir merkezine çok daha yakın, sadece 4,5 km mesafededir.Bütün akademik ve idari birimlerini ve sosyal tesislerini tek bir kampüste toplayan Arts University Bournemouth 2014 ve 2016 yılları arasında kampüs yenileme çalışmaları için 17 Milyon Pound ayırmıştır ve bu sayede 2018 yılında The Times and Sunday Times Good University Guide’a göre Birleşik Krallık’ın Güney Doğu bölgesinin en modern üniversitesi seçilmiştir. Kampüs yatırımlarına devam eden üniversite, kampüs içi yurt kompleksini 2021 eğitim yılında açmak için çalışmalarına devam etmektedir.

Akşam kursları, hafta sonu kursları, yaz okulu gibi birçok eğitim alternatifi sunan ve ağırlıklı olarak Lisans bölümlerinin olduğu üniversitede yaklaşık 60 farklı ülkeden gelen toplam 4.000 öğrenci eğitim görmektedir. Birleşik Krallık’taki üniversitelerinin eğitim kalitesini ölçen (Teaching Excellence Framework-TEF) sistemindeki en yüksek derece olan Gold derecesi sahibi Arts University Bournemouth’un konaklama imkanları da yüksek kalitededir. “Madeira Road”, “Bath Road”, “Skyline” ve “Oxford Point” isimli yurt komplekslerinde Arts University of Bournemouth öğrencileri için haftalık ücretleri 155 ve 215 Pound arasında değişen kaliteli ve konforlu birçok oda bulunmaktadır. “The Full Monty” ve “Slumdog Millionnarie” filmlerinin senaryo yazarı Simon Beaufoy, “Clash of Titans” ve X-Men: The Last Stand” filmlerinin görsel efekt uzmanı Paul Campion, “Ironclad” ve “Minotaur”  filmlerinin yönetmeni Jonathan English ve “The Adventures of Tintin” senaryo yazarı Joe Cornish Arts University Bournemouth son dönem mezunlarında sadece birkaçıdır.

Call Now Button