Queen’s University Belfast

Queen’s University Belfast

  • Queen’s University Belfast

Queen’s University Belfast

1845 yılında Queen’s College, Belfast olarak eğitim vermeye başladıktan sonra 1908 yılında Birleşik Krallık’ın en eski 9. üniversitesi olarak, üniversite statüsünü kazanmış ve Queen’s University, Belfast adını almıştır. Birleşik Krallık’ın en güçlü araştırma üniversitelerinin yer aldığı Russell Group’un en değerli üyelerinden biri olan Queen’s Belfast, 2014 Research Excellence Framework’e göre ise araştırma yoğunluğunda Birleşik Krallık’ta 8. sırada yer almıştır. Üniversitenin öncü olduğu global araştırma alanları “Green Chemistry”, “Secure Information Technologies”, “Food Security”, “Collaborative Research in the Humanities”, “Conflict Transformation”, “Health Sciences” ve “Astrophysics”dir. 2013 National Student Survey’a göre öğrenci memnuniyetinde Birleşik Krallık’ta 12. sırada yer alan üniversite, ayrıca en prestijli ödüllerden biri olan Queen’s Anniversary Prize’ın 5. sini kanser araştırmalarındaki büyük başarılarıyla almıştır.

 

Queen’s Belfast’ın iş dünyası ile de bağları çok güçlüdür ve bu bağ öğrencilerin kariyer hedeflerine ulaşmalarında büyük fayda ve kolaylık sağlamaktadır. Üniversitenin 1984 yılında kurmuş olduğu start-up firması “QUBIS Ltd”, güçlü ticari, araştırma ve inovasyon gücü ile 70 büyük firmanın oluşumunda öncü yer almıştır. Birleşik Krallık’ın en önde gelen Knowledge Transfer Partnership (Bilgi Transfer Ortaklığı) üniversitelerinden biri olan Queen’s University Belfast 300’den fazla şirketin hizmet ve ürün geliştirmelerine büyük katkılarda bulunmuştur. “Sanat, Beşeri Bilimler ve Sosyal Bilimler”, “Mühendislik ve Fiziki Bilimler” ve “Tıp, Sağlık ve Yaşam Bilimleri” olmak üzere toplam 3 fakültede 6.000’i Lisans, 19.000’i Yüksek Lisans öğrencisi olmak üzere toplam yaklaşık 25.000 öğrenci eğitim almaktadır ve bu öğrencilerin yaklaşık 2.600’ünü uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. 2020 The Complete University Guide’a göre Birleşik Krallık’ta “Eczacılık” bölümünde 6. sırada, “Muhasebe” ve “Finans” bölümlerinde 8. sırada, “Mimarlık” alanında 12. sırada ve “Elektrik ve Elektronik Mühendisliği” bölümünde 17. sırada yer alan Queen’s Belfast’ın uluslararası reputasyonu da çok yüksektir. 2020 QS World University Rankings’e göre Dünya’da 173. sıradadır.

 

Queen’s Üniversitesi, Belfast kampüsü şehir merkezinden 15 dakika yürüme mesafesindedir. Son 10 yılda kampüs gelişimi için 350 Milyon Pound’luk yatırım yapılmıştır ve önümüzdeki 10 yılda da 350 Milyon Pound’un üstünde bir yatırım planlanmaktadır. 2009 yılında 50 Milyon Pound’luk yatırımla açılan McClay Kütüphanesi aynı anda 2.000 öğrencinin çalışmasına olanak sağlamaktadır. Queen’s Üniversitesi’nin spor tesisleri 2012 Olimpiyatları’nda sporcuların kullanımına açılmıştır. Son teknoloji ile donatılmış 900m²’lik fitness merkezi 140’dan fazla ekipman içermektedir. Üniversite 190’dan fazla spor ve öğrenci topluluğuna sahiptir. Öğrenci Birliği ise öğrenci memnuniyetinde 2013 National Student Survey’a göre 12. seçilmiştir. Ayrıca üniversiteye bağlı St Mary’s University College ve Stranmillis University College isimli iki kolejde “Eğitim” ve “Sosyal Bilimler” alanlarında eğitimler verilmektedir.

 

Belfast şehri Mercer.com 2012 anketine göre Birleşik Krallık’ta ki yaşam giderleri en düşük ve ayrıca British Crime Survey 2011’e göre ise de en güvenli şehir seçilmiştir. Queen’s Belfast, Elms BT1, Elms BT2, Elms BT9 ve Queen’s Houses isimli yurt komplekslerinde 3.400 öğrencisi için haftalık 75 Pound ila 124 Pound aralığında ücretlerle konaklama imkanı sunmaktadır. Nobel ödüllü iki mezun veren Queen’s Belfast, ayrıca birçok akademisyen, politikacı, devlet adamı yetiştirmiştir. Eski İrlanda Cumhurbaşkanı Mary McAleese, eski Kuzey İrlanda Başbakanı William David Trimble ve Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bunlardan sadece birkaçıdır.

 

Queen's University Belfast’da lisans ve master/yüksek lisans eğitimleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Call Now Button