University of Sussex

University of Sussex

  • University of Sussex

University of Sussex

Sussex Üniversitesi 1961 yılında kurulmuş genç ve dinamik bir üniversitedir. Ayrı ayrı açık ve kapalı spor komplekslerinin, kafe, restoran ve barların, kütüphanenin, postanenin, bankanın, eczane ve dişçi dahil geniş bir sağlık merkezinin ve birçok diğer sosyal tesisin bulunduğu Sussex Üniversitesi kampüsü Brighton şehir merkezine sadece 6 km mesafededir ve South Downs Ulusal Parkı ile çevrilidir. “Deniz kenarındaki Londra” olarak da bilinen Brighton, Birleşik Krallık’ın en popüler sahil şehirlerinden biridir. İngiltere’deki en büyük sanat festivallerinden biri olan Brighton Festival’i de yine Londra’ya 1 saat mesafedeki bu canlı şehirde yer almaktadır. Öğrenci birliği binası olan Falmer House’da sürekli etkinlikler düzenlenmektedir ve öğrenciler Brighton’daki çok sayıdaki gece kulübü, trendy publar veya kafelerde bir araya gelmektedir.

 

“İşletme”, “Eğitim ve Sosyal Hizmetler”, “Mühendislik ve Bilişim”, “İngilizce”, “Küresel Çalışmalar”, “Tarih, Sanat Tarihi ve Felsefe”, “Hukuk, Politika ve Sosyoloji”, “Yaşam Bilimleri”, “Matematik ve Doğal Bilimler”, “Medya, Film ve Müzik”, “Psikoloji” ve “Tıp” olmak üzere 12 anabilim dalında, 15.000’i Lisans, 7.500’ü Yüksek Lisans öğrencisi olmak üzere toplam yaklaşık 22.500 öğrenci okumaktadır. Uluslararası öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği Sussex Üniversitesi 2019 Times Higher Education World University Rankings’s göre Dünya’daki uluslararası üniversiteler kategorisinde 25. sırada yer almıştır. Akademik ve idari kadronun da üçte birinin Birleşik Krallık dışından olmasının da bu durumda etkisi çok büyüktür.

 

“Psikoloji”, “Biyolojik Bilimler”, “Uluslararası İlişkiler”, “Politika”, “Antropoloji”, “İngiliz Dili”, “Tarih” ve “Medya ve Film” alanlarındaki eğitim kalitesiyle öne çıkan Sussex Üniversite’sinin 18 bölümü, devletin Yüksek Eğitim Kurumları için uyguladığı 2008 yılı Research Assessment Exercise’a göre Birleşik Krallık’ta araştırma gücünde ilk 20’dedir. Ayrıca genel sıralamada 2020 The Complete University Guide’a göre Birleşik Krallık’taki üniversiteler arasında 32. sırada, 2020 The Times ve The Sunday Times Guide’a göre 38. sırada ve 2020 Guardian University Guide’a göre de 41.sırada yer almaktadır.

 

Sussex Üniversitesi, kampüs içinde 9 farklı yurt kompleksinde ve kampüs dışı 3 farklı yurt kompleksinde toplam yaklaşık 5.500 öğrenciye konaklama imkanı sunmaktadır. Kampüs içi yurt komplekslerinden biri olan East Slope’un genişletilmesi için 150 Milyon Pounluk bütçe ayıran üniversite 2021 yılında öğrencilerine ek 5.000 yatak kapasitesi sunmayı planlamaktadır. 3 Nobel ödüllü akademisyen çıkarma başarısı göstermiş Sussex Üniversitesi mezunları arasında ayrıca Botsvana, Güney Afrika, Zambiya, Kosta Rika cumhurbaşkanları gibi birçok devlet adamı bulunmaktadır. 

 

University of Sussex’de lisans ve master/yüksek lisans eğitimleri için bizimle iletişime geçiniz.

Call Now Button