University of Dundee

University of Dundee

  • University of Dundee

University of Dundee

1881 yılında “University College Dundee” olarak kurulduktan sonra 1897 yılında “United College” ve “St Mary’s College” ile birleşerek “St Andrews Üniversitesini” oluşturmuştur ve daha sonra 1967 yılında üniversite statüsünü kazanarak St Andrews Üniversitesi’nden ayrılmış ve “University of Dundee” ismini almıştır. Üniversite, İskoçya’nın Glasgow ve Edinburgh ve Aberdeen şehirlerinden sonra en büyük dördüncü nüfusuna sahip şehri olan Dundee’de bulunmaktadır. İskoçya’nın en büyük nehri olan Tay nehrinin Kuzey Denizi ile birleştiği bölgede kurulu olan yaklaşık 150.000 nüfuslu Dundee, Edinburgh’a 90, Glasgow’a 130 km mesafededir.

Dundee Üniversitesi 2019 yılında akademik yapısını “Sanat ve Tasarım”, “İşletme”, “Diş Hekimliği”, “Eğitim ve Sosyal Çalışmalar”, “Beşeri Bilimler”, “Yaşam Bilimleri”, “Tıp”, ‘Hemşirelik ve Sağlık Bilimleri”, “Fen ve Mühendislik” ve “Sosyal Bilimler” olmak üzere 10 okul çatısı altında olacak şekilde yeniden organize etmiştir. Üniversitenin ana kampüsü şehir merkezinin hemen 1 km batısında bulunmaktadır. Kompakt bir kampüs olan ana kampüste eğitim binaları, kütüphane, sosyal ve sportif tesisler ve yurtlar bir arada bulunmaktadır. 2000’li yılların başından beri süregelen kampüs modernizasyonu süresince kampüs olanakları sürekli iyileştirilmektedir. Tıp ve Hemşirelik bölümü öğrencileri eğitimlerini ana kampüsün 4 km batısındaki Ninewells Hastanesinde, Hemşirelik bölümü öğrencileri ise şehrin 50 km güneyindeki Kirkcaldy kampüsünde almaktadır. Yaklaşık 3.500 akademik ve idari personelin görev yaptığı üniversitede 12.000’i Lisans, 5.000’i Yüksek Lisans öğrencisi olmak üzere toplam 17.000 öğrenci eğitim görmektedir ve bu öğrencileri yaklaşık dörtte birini 145 farklı ülkeden gelen uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır.

2020 The Guardian ve 2020 The Times and Sunday Times Good University Guide’a göre Birleşik Krallık’taki tüm üniversiteler arasında ilk 30’a giren Dundee Üniversitesi ayrıca Complete University Guide’a göre de 31. sırada yer almıştır. Genel sıralamalar dışında bölüm bölüm bakıldığında da yüksek başarılara sahip olan Dundee Üniversitesi , “Diş Hekimliği”, “Hukuk”, “ Adli Tıp”, “Arkeoloji” ve “Tıp” alanlarında Birleşik Krallık’taki üniversiteler arasında ilk 10’da yer almaktadır. Uluslararası alanda da prestijli bir üniversite olan Dundee, 2020 QS World University Rankings ve 2020 Times Higher Education World University Rankings’e ve 2020 Academic Ranking of World Universities’e (Shangai Ranking) göre de Dünya’da ilk 300 üniversite arasında gösterilmiştir.

“Belmont Flats”, “Belmont Tower ve Balfour Flats”, “Heathfield”, “Seabraes 1-32”, “Seabraes 33-64”,  “West Park Flats”, “West park Villas”isimli yurt kompleksinde 1.600 öğrencisine tek kişilik özel banyolu odalar sunan üniversitenin bulunan üniversitenin yıllı konaklama ücretleri 4.500 ila 7.000 Pound arasındadır. Birçok bilim ve iş insanı yetiştiren Dundee mezunları arasında eski Nato Genel Sekreteri Lord Robertson ve dünyaca ünlü iş dergisi "Forbes’un” kurucusu Bertie Charles Forbes’un yanı sıra 2 Nobel ödülü sahibi bulunmaktadır.

Call Now Button