Oxford Brookes University

Oxford Brookes University

  • Oxford Brookes University

Oxford Brookes University

Oxford Brookes Üniversitesi, 1865 yılında Oxford Sanat Okulu olarak kurulmuştur. Yıllar içinde bir dizi isim değişikliğinden sonra 1992 yılında üniversite statüsünü kazanarak kurucularından John Henry Brookes adına ithafen Oxford Brookes Üniversitesi adını alarak öğrencilerini kabul etmeye başlamıştır. Oxford Brookes Üniversitesi’nin Headington, Wheatley, Harcourt Hill ve 2017’de açılan Swindon olmak üzere 4 kampüsü bulunur. Bu 4 kampüste toplam yaklaşık 18.000 öğrenci eğitim görmektedir ve bu öğrencilerin yaklaşık % 18’ini uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. Headington kampüsü ana kampüstür ve Oxford şehir merkezine sadece 10 dakika mesafededir. Bu kampüste Mimarlık, Sanat, İşletme, Otel Yöneticiliği, Hukuk ve Sosyal Bilimler, Hemşirelik ve Sağlık Bilimi, Toplum Bilimi ve Çevre eğitimleri verilmektedir. Şehir merkezinin 15 dakika batısında bulunan Harcourt kampüsünde Eğitim, İletişim, Medya, Felsefe, Spor Bilimleri ve Beslenme eğitimleri verilmektedir. Wheatley kampüsü şehir merkezinin 30 dakika doğusunda bulunmaktadır ve bu kampüste Mühendislik, Teknoloji, Bilgisayar Bilimleri ve Robotik eğitimleri sunulmaktadır. En son açılan Swindon kampüsü Oxford şehrine 1 saat mesafede Batı Swindon’da bulunmaktadır ve bu kampüste de yine Hemşirelik eğitimleri verilmektedir. Son yıllarda kampüslerine milyonlarca sterlinlik yatırım yapan Oxford Brookes Üniversitesi,  önümüzdeki 10 yıl içinde 220 milyonluk bir yatırım planlamaktadır.

 

Devletin Yüksek Eğitim Kurumları için uyguladığı 2008 yılı Research Assessment Exercise’a göre Oxford Brookes Üniversitesi’nin 15 bölümü uluslararası alanda önde gelen araştırma gücüne sahiptir. Geleceğin iç gücünü yetiştirmek üzere kurulan Teknik Üniversiteler Birliği “University Alliance” üyesi olan Oxford Brookes Üniversitesi’nin en güçlü olduğu bölümler; Sanat, Mimarlık, Felsefe, Sağlık, Eğitim, Yayıncılık ve Turizm ve Otelcilik’tir. 2020 The Guardian University Guide’a göre bu bölümlerde Birleşik Krallık’taki üniversiteler arasında ilk 10’da yer almaktadır. Oxford Brookes Mimarlık Okulu Birleşik Krallıkta’ki en büyük mimarlık okullarından biridir ve İngiltere ve Dünya sıralamalarında en önlerde gelmektedir. Ayrıca 2020 QS World University Sıralamalarında 50 yaş altı en iyi 50 üniversite arasına giren tek İngiliz üniversitesi ünvanı da yine Oxford Brookes Üniversitesine aittir.

 

Her kampüsün kendine ait kütüphanesi ve spor tesisleri olan Oxford Brookes Üniversitesi, yönetimi kendisine ait 14, ortaklığı bulunan 7, toplam 21 öğrenci yurdunda öğrencilerine faklı tiplerde binlerce oda sunmaktadır. Oxford ve Londra arası her 15 dakikada bir tren seferleri vardır ve yolculuk yaklaşık 1 saat sürmektedir. Oxford, yüksek bir öğrenci nüfusuna sahip canlı bir şehirdir ve köklü bir eğitim ve tarih birikimine sahiptir.

 

Oxford Brookes Üniversitesi'nde lisans ve master/yüksek lisans eğitimleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Call Now Button