University of Bristol

University of Bristol

  • University of Bristol

University of Bristol

İngiltere’nin güneybatısında, Londra’ya 200 km mesafede bulunan Bristol şehrinde konumlanmış Bristol Üniversitesi’nin tarihi 15yy’a kadar gitmektedir. 1595 yılında Ticari Gelişim Okulu olarak kurulduktan yaklaşık 3 asır sonra 1876’da University College Bristol olarak eğitim vermeye başlamıştır. 1909’da Kraliyet Imtiyaznamesini alan okul University of Bristol adını alarak öğrencilerini kabul etmeye başlamıştır. Toplam 6 fakültede yaklaşık 20.000’i Lisans, 5.000’i Yüksek Lisans öğrencisi olmak üzere 25.000 öğrencinin eğitim aldığı Bristol Üniversitesi’nde ayrıca 6.000’in üzerinde de akademik ve idari personel görev almaktadır. Üniversite kampüsü Bristol şehir merkezinin 2 km batısında bulunmaktadır.

Fakülteler

Her sene 5.000 öğrencinin kayıt yaptığı üniversitede yüzlerce Lisans ve Yüksek Lisans programı şu 6 fakültede verilmektedir:

 

Sanat Fakültesi

Bristol Üniversitesi son zamanlarda üstlendiği yatırım programıyla bünyesinde Sanat Okulu, Beşeri Bilimler Okulu ve Modern Diller Okullarını bulunduran Sanat Fakültesini yenilemiştir. Son teknoloji ile donatılan sınıfların yanı sıra Sanat ve Sosyal Bilimler Kütüphanesi de yenilenmiş ve öğrencilerin dil öğrenimini geliştirmeleri için Multimedya Merkezi açılmıştır. Bu fakültede verilen “Felsefe” ve “İngilizce” bölümleri 2020 QS World University Rankings by Subject’e göre ilgili alanda Dünya’da ilk 50 içindedir.

Mühendislik Fakültesi

Bilgisayar Bilimleri, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği ve Matematik Mühendisliği Okulu ve İnşaat, Uzay ve Makine Mühendisliği Okulu bu fakülte çatısı altında bulunmaktadır. Araştırma temeli üzerine oluşturulmuş bir eğitim sistemine sahip olan Bristol Üniversitesi’nin akademik kadrosu genellikle kendi alanlarında lider otoritelerdir. Üniversite Rolls-Royce ve Airbus dahil olmak üzere yerel ve küresel sektörlerde güçlü ortaklıklar ve stratejik ittifaklar geliştirmektedir ve yapmış olduğu 19 Milyon Sterlinlik yatırımıyla Hi-Spec laboratuvarını ve ekipmanlarını geliştirerek, güncelleyerek ve yenileyerek araştırma ve geliştirme yarışındaki yerini almıştır. Bristol Mühendislik öğrencilerine, güncel uygulamaları sorgulaması teşvik edilir ve onlara liderlik ve girişimcilik konusunda güven aşılanır. Mühendislik Fakültesi birçok kariyerde başarılı olmak için yetenekli, saygın ve yaratıcı takım oyuncuları yetiştirir ve kamu hizmeti, silahlı kuvvetler, eğitim, yatırım hizmetleri ve medya gibi birçok alanda Bristol mühendisleri yer alır.

Sağlık Bilimleri Fakültesi

Sağlık Bilimleri Fakültesi üç tıp merkezi ve bir disiplinler arası merkez aracılığıyla Tıp, Diş Hekimliği, Veterinerlik Bilimi ve Sağlık Bilimleri Eğitimi programlarını sunmaktadır. Disiplinler arası Uygulamalı Anatomi Merkezi de bu fakültede eğitim gören öğrenciler için önemli bir avantajdır. Research Excellence Framework ( REF ) 2014’e göre İngiltere’nin en iyi araştırma okullarından biri seçilen University of Bristol’ün Sağlık Bilimleri Fakültesi, aynı zamanda NHS (National Health Service) ile ortaklık içerisinde birçok bağlantılı eğitim ve araştırma gerçekleştirmektedir. Bristol Üniversitesi Veterinerlik Bilimi alanında 2020 QS World University Rankings by Subject’e göre ilgili alanda Dünya’da 19. Sırada yer almıştır.

Bilim Fakültesi

Kimya, Yer Bilimleri, Coğrafi Bilimler, Matematik ve Fizik bölümündeki programlar bu fakültede verilmektedir. Üniversite Yer Bilimleri alanında 2020 QS World University Rankings by Subject’e göre ilgili alanda Dünya’da 15. Ve Brileşik Krallık’ta 3. sıradadır. 2014 yılında açılan ve Birleşik Krallık Sentetik Biyoloji Araştırma Merkezi’ne ev sahipliği yapan, 56 Milyon Sterlin yatırımla kurulan Yaşam Bilimleri binası, Bilim Fakültesi’nin bilimi ileriye götürecek yetenek ve kaynaklara gösterdiği önemin bir belirtisidir. Bristol Üniversitesi, Research Excellence Framework (REF)’teki ilk 5 Birleşik Krallık kurumu arasında yer alırken, Fen Fakültesi ise ilk 3’te yer almaktadır. Bilimin özünün inovasyon ve yaratıcılıkta yattığını bilen kurum, küresel alanda rekabet edebilecek vizyonlu öğrenciler yetiştirmektedir.

Yaşam Bilimleri Fakültesi

Bristol Üniversitesi’nin yeni açtığı bu fakülte, araştırma ve öğretim faaliyetlerini yaşam bilimleri genelinde tüm ölçeklerde vermektedir; moleküler, hücresel, doku ve organ sistemleri seviyelerinden, davranışsal, sosyal ve çevreye kadar uzanan geniş bir yelpazede öğrenim gören öğrenciler yaşam bilimlerindeki bir dizi önemli zorluğu ele alarak çalışmalarını / araştırmalarını gerçekleştirirler.

Sosyal Bilimler ve Hukuk Fakültesi

Sosyal Bilimler ve Hukuk Fakültesi Ekonomi, Eğitim, Muhasebe, Finans, Beşeri Coğrafya, Uluslararası Çalışmalar, Hukuk, Yönetim, Siyaset, Sosyal Politika, Kriminoloji, Sosyal Çalışmalar ve Sosyoloji alanlarında 40’in üzerinde Lisans ve 70’in üzerinde Yüksek Lisans programı sunmaktadır.

 

Dereceler

QS World University Ranking derecelendirme kuruluşuna göre Bristol Üniversitesi 2020’de Dünya çapında 49. Sırayı, Avrupa’da 11. Sırayı,  Birleşik Krallık’ta ise 9. sırayı almıştır. Ayrıca The Times Higher Education World University Rankings’e göre de Dünya çapında 87. Sırayı,  Birleşik Krallık’ta ise 10. sıradadır. Üniversite aynı zamanda bir “Russell Group (Araştırma Temelli Lider Üniversiteler Birliği)” üyesidir. Bristol mezunları en yüksek maaşla iş hayatına üniversite mezunları arasında ilk 10’da bulunmaktadır.

 

Konaklama

Lisans öğrencileri için 25 farklı yurt kompleksinde yemekli ve yemeksiz birçok konaklama seçeneği sunan Bristol Üniversitesi, Yüksek Lisans öğrencileri için de 9 farklı yurt kompleksi bulunmaktadır. Ayrıca başvurusunu zamanında yapan tüm ilk yıl İngiliz ve uluslararası öğrencilere konaklama garantisi verilmektedir.

 

Nobel Ödülleri

Bristol Üniversitesi’nde eğitim görmüş veya akademisyen olarak görev almış 13 kişi çeşitli alanlarda Nobel Ödülü almıştır. Bu kişilerin en sonuncusu 1976 ve 1983 yılları arasında Bristol Üniversitesi’nde Ekonometri Profesörü olarak görev alan ve “Tüketim Analizi, Fakirlik ve İktisadi Refah” konularındaki çalışmaları nedeniyle 2015 Nobel Ekonomi Ödülü alan Profesör Angus Deaton’dur

University of Bristol'un lisans ve yüksek lisans eğitimlerine dair bilgi almak ve kayıt yaptırmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Call Now Button