University of Stirling

University of Stirling

  • University of Stirling

University of Stirling

1967 yılında kurulan Stirling Üniversitesi’nin Stirling şehir merkezinin 5 km kuzeyinde konumlanmış olan kampüsü Avrupa’nın en güzel kampüslerinden biri olarak bilinir. 18. Yüzyıla ait Airthrey Kalesi 1,5 km2 lik kampüsün en önemli figürlerinden biridir. Dağlar ve göller ile çevrili olan tarihi Stirling şehri Glasgow ve Edinburgh’un ortasında, iki şehre de yaklaşık bir saat mesafe bulunur. Sanat ve Beşeri Bilimler, Doğal Bilimler, Sosyal Bilimler, Sağlık Bilimleri ve Spor ve İşletme Fakülteleri olmak üzere 5 fakültede yaklaşık 14.000 öğrencisi olan Stirling Üniversitesi, Spor Bilimleri, Aquaculture, Yönetim, Medya ve Sosyal Pazarlama gibi alanlarda uzmanlaşmış bir üniversitedir.

 

2020 The Guardian University Guide’a göre Kriminoloji, Ekonomi ve Eğitim bölümlerinde Birleşik Krallık’ta ilk 10’da yer almaktadır. Ayrıca 2020 The Complete University Guide’ göre de Muhasebe ve Finans, İletişim ve Medya Çalışmaları, Fransızca, Coğrafya ve Çevre Bilimleri, Pazarlama, Sosyal Politika, Sosyoloji ve Spor Bilimleri bölümlerinde Birleşik Krallık’ta ilk 20’de yer almaktadır. Bununla birlikte Stirling, spor faaliyetleri ve olanaklarıyla da İskoçya’nın 1 numaralı üniversitesidir. Times and Sunday Times Good University Guide 2020 araştırmasında “Sports University of the Year 2020” olarak seçilen üniversite push.co.uk’a göre 2008 yılında İskoçya’daki en iyi üniversite ve Birleşik Krallık’taki en iyi 3. üniversite seçilmiştir. Şubat başlangıçlı eğitim programları da sunan Stirling Üniversitesi ayrıca Birleşik Krallık’ta sömestr sistemini getirmiş ilk yüksek eğitim kurumudur.

 

Stirling Üniversitesi’nin kütüphanesi yakın geçmişte yenilenmiştir ve harika bir çalışma ve öğrenim merkezi haline gelmiştir. Stirling Üniversitesi kampüsünde bulunan Mac Robert Arts Centre, sinema, müzik, tiyatro, dans ve komedi alanlarında öğrencilerin sosyal hayatlarını zenginleştiren birçok aktivite sunmaktadır. Ayrıca kampüste öğrencilerin güzel zaman geçirebileceği çok sayıda ödüllü cafe bulunmaktadır. Öğrenci yurtlarının modernizasyonu için son dönemde 40 Milyon Sterlin yatırım yapılmıştır ve şu anda kampüs içindeki ve dışındaki 19 yurt binasında 2.900 öğrenci için yeni ve modern birçok konaklama seçeneği bulunmaktadır. İskoçya’nın ilk başbakanı Jack McConnell, farklı tarihlerde Birleşik Krallık’ta Sağlık, Savunma ve İçişleri Bakanlığı görevinde bulunan John Reid ve Manchester United Futbol Klubü’nün efsanevi İskoç Teknik Direktörü Sir Alex Ferguson üniversitesinin bazı bilinen mezunlarındandır.

 

University of Stirling'de lisans ve master/yüksek lisans eğitimleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Call Now Button