Central Film School

Central Film School

  • Central Film School

Central Film School

Central Film School, profesyonel bir ekip tarafından yaratıcı bir ortamda pratik eğitim vermek amacıyla 2008 yılında Londra’da kurulmuştur. 2015 yılında belgesel yayıncılığına fon sağlayan aktivist Bertha Vakfı ile ortaklık kuran Central Film School, bu tarihten itibaren sunduğu programlar arasına bu alanda programlar eklemiştir. Tüm lisans ve yüksek lisans programları University of Gloucestershire tarafından onaylıdır. Lisans ve yüksek lisans programlarının yanında birkaç hafta ile 6 ay arasında süren farklı sertifika programları ve part-time kurslar da sunmaktadır.  Öğrencilerinin %40’ı Birleşik Krallık, %30’u Avrupa ve kalan %30’u da dünyanın diğer ülkelerinden gelmektedir. Yaklaşık 100 öğrencisiyle butik bir okul olan Central Film School film ve televizyon endüstrisine dair yüksek kalitede eğitim verir ve öğrenciler ve öğretmenler her zaman yakın iletişim içerisindedir. Ayrıca okul Birleşik Krallık’taki en yüksek öğrenci-ekipman ve öğrenci-eğitmen oranına sahip okullardan biridir. Okuldaki tüm eğitmenler profesyonel olarak film endüstrisinde çalışmaktadır ve güncel ve yenilenen teknolojilere hakimdirler. Eğitmenler arasında Oscar ödüllü Sir Ronald Harwood, Barry Ackroyd gibi ünlüler ve BAFTA ödüllü daha birçok eğitmen vardır. Öğrencilerin yenilikçi yaklaşımları benimsemeleri, orijinal hikaye anlatımını öğrenmeleri en temel hedeflerindendir.

Neden Central Film School?

Okul her sene tüm programlara toplam 100 öğrenci kabul eder bunun amacı sınıfları daha samimi ve yakın tutmak ve öğrencilerin eğitmenlerden ve ekipmanlardan maksimum fayda almasını sağlamaktır.

Öğrenciler birbirlerinin filmlerinde oyunculuk sergiler ve bu sayede kamera önünde olmanın nasıl bir deneyim olduğunu öğrenirler, bunun dışında profesyonel oyuncular da öğrencilerin projelerinde yer almaktadırlar. Hem projelerine dahil olup oyunculuk sergilerken hem de öğrencilere oyunculuk tekniklerini öğretirler. Film Endüstrisinde kullanılan ekipmanlara öğrenciler ders dışı zamanlarda da erişim sağlayabilir ve projeleri üstünde çalışmaya devam edebilirler.

Öğrenciler proje çekimlerine Canon EOS C100 ile başlarlar ve ardından C300, Black Magic 4K Cinema Camera, Arri ALEXA ve hatta ARRI SRIII Super 16mm ile devam ederler. Öğrenciler ayrıca film endüstrisi standartlarında kullanılan ışık ve ses ekipmanlarını kullanma becerisini de edinirler.

Central Film School’un ana binası Shoreditch’tedir, çok merkezi bir konumda olduğu için ulaşım çok kolaydır. Liverpool Street tren istasyonu 10-15 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Mezunlarının %91’i mezun olduktan sonraki ilk altı ay içerisinde film endüstrisinde bir iş bulmuşlardır. Mezunlar büyük bütçeli olan Star Wars: The Last Jedi, SPECTRE, The Jungle Book gibi birçok filmde çalışmışlardır.

 

Mezunların çalıştığı filmler ve alanları:


Star Wars: The Last Jedi – Video Assist Operator, Motion Control Unit
Star Wars: Rogue One – Camera Trainee
Ready Player One (Spielberg) – Video Assist
The Jungle Book – VFX Production Assistant
Harlots (ITV / Hulu) – Second Assistant Camera
SPECTRE – Location Marshal
Les Miserables – Production Assistant
Doctor Strange – DIT Assistant
Free Fire (Ben Wheatley) – Production Coordinator
Doctor Thorne (ITV) – Production Coordinator
Britain’s Got Talent – Logger / Transcriber
Holby City – Runner
iBoy – Sound Crew
Marco Polo (Netflix) – Extras Coordinator

Eğitimler:

Central Film School’da öğrencilere lisans öncesi, lisans, yüksek lisans, sertifika ve part-time seviyesinde eğitimler vermektedir.

Lisans Öncesi Program:

International Foundation in Media Production:

1 yıllık bu hazırlık programı sonrası öğrenciler Central Film School’da veya diğer üniversitelerde sunulan Media ve Film bölümlerinde okumaya hazır hale gelirler. Ekim veya Ocak aylarında başlayabileceğiniz bu program 1 akademik yıla yayılmış 3 dönemden oluşmaktadır.

Lisans Programları:

BA (Hons) Practical Filmmaking:

2 yıllık hızlandırılmış BA (Hons) Practical Filmmaking programı, ekran endüstrisinde çalışmayı planlayanlara her alanda gereken tüm türlü marifet ve beceriyi öğretmeyi amaçlar. Film yapımcılığında profesyonel çalışma ve istihdam için ideal bir programdır.

Dersler, film yapımcılığındaki standart derslerden daha çok pratiğe yöneliktir. Öğrenciler, ders, seminer ve atölye eğitimini izleyen kurs modeliyle profesyonel, standartlara yönelik işbirliği içinde çalışmayı öğrenirler. Kursun son aşamasında öğrenciler, mezuniyet film projeleri ile Curs, Bloomsbury’de Londra’da bir Gala Göstergesinde yer alırlar.

BA (Hons) Screenwriting

Bu 2 yıllık lisans derecesi süresince, öğrenciler senaryo yazımı ve sanatı hakkında çalışma endüstrisi yazarlarından öğrenim almalarının yanı sıra kendi çalışmalarının profesyonel oyuncuların prova, çekim ve performansına da tanıklık ederler.

Öğrenciler alıştırmalar, sahneler ve kısa filmler üzerinde çalışarak senaryo yazımı becerilerinizi geliştirdikten sonra, İngiliz yayıncı temsilcileriyle özel toplantılara katılarak profesyonel senaryo geliştirme desteği alırlar.

Yüksek Lisans Programları:

MA Directing Fiction

MA Filmmaking

MA Film Sales & Distribution

MA Social Impact Documentary Filmmaking,

MA Visual Effects

Sertifika Programları:

Independent Filmmaking( 6 Ay )

Certificate in Documentary Filmmaking( 4 Hafta )

Certificate in Practical Filmmaking( 3 Hafta )

Summer Teen Filmmaking Course( 2 Hafta )

Part Time Programlar:

Introduction to Filmmaking( 6 Hafta )

Writing a Great Screenplay( 6 Hafta )

Directing the Visual Story( 6 Hafta )

Directing Actors( 1 Hafta )

Konaklama

Okula hem yürüme mesafesinde hem de metro ile kolayca ulaşılabileceğiniz birçok yurt seçeneği mevcuttur.

En-suite hizmet veren bu yurtlar: Hult Tower & Studios, Prodigy Living: Magentha House, Liberty Living: Liberty Plaza London, The Curve, Chapter London: Spitalfields, Scape Shoreditch, Unite Students: Blithehale Court, Scape Mile End.

 

Central Film School’da lisans ve master/yüksek lisans eğitimleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Call Now Button