The University of Edinburgh

The University of Edinburgh

  • The University of Edinburgh

The University of Edinburgh

UNESCO tarafından dünya kültür mirasları listesinde bulunan bir başkentte eğitim sunmakta olan Edinburgh Üniversitesi, İskoçya’nın en eski 4. üniversitesi ünvanına sahiptir. Üniversite 1582 yılında kurulmuş ve ilk öğrencilerini 1583 yılında kabul etmiştir. Birleşik Krallık’ta yaşamak için en güvenli şehirlerden biri olarak kabul edilen Edinburgh aynı zamanda art arda 13 yıl Birleşik Krallık’ın en favori şehri seçilmiştir. Central, King’s Buildings, Bio Quarter, Western General, Easter Bush olmak üzere 5 kampüste yaklaşık 35.000 öğrenci eğitim görmektedir. Uluslararası bir öğrenci yapısı olan üniversitenin öğrencilerinin yaklaşık % 40 ila 45’i Birleşik Krallık dışından gelmektedir. Ayrıca Birleşik Krallık’ta en çok Erasmus öğrencisi kabul eden üniversite de yine Edinburgh Üniversitesi’dir.

 

“Sanat, Beşeri ve Sosyal Bilimiler”, “Tıp ve Veterinerlik” ve “Bilim ve Mühendislik” fakülteleri olmak üzere 3 farklı fakültesi bulunan Edinburgh Üniversitesi Tıp, Mühendislik, Hukuk, Yönetim, Ekonomi, Sosyal Bilimler, Felsefe, Biyoloji, İngilizce ve Mimarlık gibi birçok alanda eğitim programına yer vermektedir. Üniversitenin Tıp bölümü tüm dünyada en üst seviyelerde verilen kaliteli eğitimi ve çalışmaları ile tanınır. Edinburgh Üniversitesi, araştırma odaklı üniversitelerin içinde bulunduğu Russell Group’un bir üyesidir ve 2014 Research Excellence Framework’a göre araştırma kalitesinde Birleşik Krallık’ta 4.sırada yer almaktadır. Üniversite ayrıca 2020’de QS World University Rankings’e göre Dünyada 20. The Times Higher Education’a göre de 30. sıradadır. Dünyaca ünlü bilim insanları Charles Darwin ve Alexander Graham Bell Edinburgh Üniversitesi mezunu birçok bilim insanından sadece ikisidir. Edinburgh Üniversitesi bugüne kadar 19 Nobel ödülü sahibi yetiştirmiştir. Genetik olarak klonlanan ilk memeli, Dolly the Sheep ve Higgs Bozonu’nun geliştirilmesi üniversitesinin bilimde yapmış olduğu büyük başarılardan sadece birkaçıdır. Neil Armstrong, Bill Gates ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau ise yine üniversitenin dünyaca ünlü fahri mezunlarındandır sadece birkaçıdır.

 

Edinburgh Üniversitesi, geniş yelpazede konaklama seçenekleri sunmaktadır. Üniversitenin kendisine ait Lisans öğrencileri için Baird House, Holland House ve Riego Street olmak üzere 3 adet, Yüksek Lisans öğrencileri için de Deaconess, Richmond Place ve O’Shea South olmak üzere yine 3 adet yurt kompleksi bulunmaktadır. Edinburgh Üniversitesi Student Union epey aktif olup şehrin en büyük gece kulübünü işletmektedir. Üniversite ayrıca uluslararası öğrenciler için İngilizce kursları ve “Sanat, Beşeri ve Sosyal Bilimiler” fakültesi Lisans programlarına geçiş için Uluslararası Akademik Hazırlık programları sunmaktadır.

 

University of Edinburgh’da lisans ve master/yüksek lisans eğitimleri için bizimle iletişime geçiniz.

Call Now Button