University of Aberdeen

University of Aberdeen

  • University of Aberdeen

University of Aberdeen

1495 yılında kurulan “University of Aberdeen” İskoçya’daki en eski üçüncü üniversitedir.Üniversite, İskoçya’nın Glasgow ve Edinburgh’ şehirlerinden sonra en büyük üçüncü nüfusuna sahip şehri olan Aberdeen’de bulunmaktadır. Dee ve Don nehirleri arasında, Kuzey Denizi’nin kıyısında kurulu olan şehrin nüfusu yaklaşık 250.000 dir. Aberdeen Üniversitesi’nin iki adet kampüsü bulunmaktadır; ana kampüs diyebileceğimiz “Old Aberdeen” kampüsü ve “Foresthill” kampüsü. Old Aberdeen kampüsü şehir merkezinin yaklaşık 2 km kuzeyinde bulunmaktadır. Sanat ve Sosyal Bilimler, İşletme ve Fizik Bilimleri okullarına ev sahipliği yapan kampüs tarihi binalarla, modern binaları bir arada görebileceğiniz bir yerdir. 2012 yılında açılan 57 Milyon Pound’luk yeni üniversite kütüphanesi, 44.000 m2’lik botanik bahçe ve 75.000 farklı hayvan türünü barındıran zooloji müzesi ana kampüste bulunmaktadır.

Üniversitenin Sağlık vadisi diyebileceğimiz Foresthill kampüsü ise yaklaşık 3.000 Yaşam Bilimleri ve Tıp Fakültesi öğrencisine ev sahipliği yapmaktadır. Kampüs şehir merkezinin yaklaşık 3 km batısında bulunmaktadır. Sanat ve Sosyal Bilimler, İşletme, Fizik Bilimleri ve Yaşam Bilimleri ve Tıp okulları dışında ayrıca araştırma Yüksek Lisans ve Doktora öğrencileri için bir Araştırma okulu bulunan Aberdeen Üniversitesi’nde 10.000’i Lisans, 4.500’ü Yüksek Lisans öğrencisi olmak üzere yaklaşık toplam 14.500 öğrenci eğitim görmektedir ve bu öğrencilerin yaklaşık % 40’ını 130 farklı ülkeden gelen uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır.

2019 yılında The Times and Sunday Times Good University Guide’a göre İskoçya’nın en iyi üniversitesi seçilen Aberdeen ayrıca 2020 Complete University Guide ve 2020 The Times and Sunday Times Good University Guide’a göre Birleşik Krallık’taki tüm üniversiteler arasında ilk 30’a girmiştir. Genel sıralamalar dışında bölüm bölüm bakıldığında da yüksek başarılara sahip olan Aberdeen Üniversitesi , “Muhasebe ve Finans”, “İnşaat Mühendisliği”,  “Diş Hekimliği”, “Eğitim”, “Hukuk”, “Tıp”, “Dil Bilim” ve “Spor Bilimleri” alanlarında Birleşik Krallık’taki üniversiteler arasında ilk 10’da yer almaktadır. Uluslararası bilinirliği de çok yüksek olan Aberdeen, 2020 QS World University Rankings ve 2020 Times Higher Education World University Rankings’e göre de Dünya’da ilk 200 üniversite arasında gösterilmiştir.

“Fyfe House”, “Wavell House”, “Elphinestone Road Flats”, “Grant Court”, “South House”, “Keith House”, “Hector Boece Court”, “North Court”, “Adam Smith House”,  ve “New Carnegie Court” simli birçok yurt kompleksi bulunan üniversitenin haftalık konaklama ücretleri 90 ila 148 Pound arasındadır. Öğrenciler ayrıca haftalık 57 Pound karşılığında üniversite işletmesine bağlı 10 farklı kafede yiyecek ve içecek ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Özellikle yetiştirdiği devlet adamı, siyasetçi, hukukçu ve edebiyatçılarla ünlü olan Aberdeen Üniversitesi akademisyenleri arasından da 5 Nobel ödülü sahibi bilim insanı çıkarmayı başarmıştır.

Call Now Button