Queen Mary University

Queen Mary University

  • Queen Mary University

Queen Mary University of London

Kısaca “QMUL” olarak da bilinen Queen Mary Üniversitesi’nin kökeni 1785 yılında kurulan İngiltere’nin ilk resmi Tıp Okulu olan “London Hospital Medical College” e dayanmaktadır. 1905 yılında “East London College” ve 1934 yılında “Queen Mary College” isimlerini aldıktan sonra 1989 yılında “Westfield College” ile birleşerek “Queen Mary ve Westfield College” adını almıştır. Son olarak da 2000 yılında günümüzdeki adı olan “Queen Mary University of London” adını almıştır. Mükemmel eğitim kalitesi ve araştırma konularında İngiltere’nin en önde gelen üniversiteleri arasında olan Queen Mary Üniversitesi ayrıca 2012 yılında Araştırma Ağırlıklı Üniversiteler Birliği, “Russel Group” üyesi olmuştur.

 

“Beşeri Bilimler ve Sosyal Bilimler”, “Fen ve Mühendislik” ve “Tıp ve Diş Hekimliği” olmak üzere toplam 3 fakültede, 14.000’in üzerinde Lisans, 6.000’in üzerinde Yüksek Lisans toplam yaklaşık 20.500 öğrencinin eğitim gördüğü Queen Mary Üniversitesi ayrıca en yüksek uluslararası öğrenci çeşitliliğine sahip üniversitelerden birisidir. 160’dan fazla ülkeden gelen uluslararası öğrenci QMUL’da eğitim almaktadır. Queen Mary Üniversitesi orta ve doğu Londra genelinde toplam 5 kampüse sahiptir. Ana kampüs Mile End’dir ve Londra’nın en büyük bağımsız üniversite kampüsüdür. Diğer kampüsleri ise Chaterhouse Square, Lincoln’s Inn Fields, West Smithfield ve Whitechapel’dir. Ayrıca İngiltere dışında Fransa, Yunanistan, Malta, Çin ve Singapur’da da kampüsleri bulunmaktadır.

 

2020 The Times and Sunday Times Good University Guide’a göre “Malzeme Mühendisliği”, “Havacılık ve Üretim Mühendisliği”,“Genel Mühendislik”, “Eczacılık” ve “Ekonomi” bölümlerinde Birleşik Krallık’taki üniversiteler arasında ilk 25’de yer alan Queen Mary Üniversitesi ulusal alandaki akademik başarısını uluslararası alana da taşımıştır. 2020 QS World University Subject Ranking’s göre “Diş Hekimliği”, “Drama”, “Film” ve “Hukuk” alanlarında Dünya’daki üniversiteler arasında da ilk 50’de yer almıştır. Queen Mary geniş öğrenci konaklama seçeneğine sahip bir üniversitedir. İlk yıl öğrencilerine konaklama garantisi veren üniversitede haftalık yurt konaklama ücretleri 155 Pound’dan başlamaktadır.

 

Queen Mary Üniversitesi ayrıca öğrencilerin kendini sosyal olarak da gelişmesini sağlayan 100 kadar sosyal kulübe sahiptir. Birçok ünlü akademisyen, felsefeci, politikacı, hukukçu, doktor, yazar, tarihçi, dilbilimci yetiştirmiş üniversitenin yakın ğeçmiş mezunları arasında Hollanda Prensesi Petra Laurentien Brinkhorst, İzlanda Cumhurbaşkanı Guoni Thorlacius Johannesson,  Iron Maiden vokalisti Bruce Dickinson ve Queen Bateristi Roger Taylor da bulunmaktadır.

Queen Mary'de lisans ve master/yüksek lisans eğitimleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Call Now Button