University of Birmingham

University of Birmingham

  • University of Birmingham

University of Birmingham

Times Higher Education’a göre 2019’da İngiltere’deki en iyi üniversiteler sıralamasında 14. sırayı alan Birmingham Üniversitesi, Birmingham şehir merkezine 4 km mesafedeki Edgbaston’da konumlanmıştır. Kökeni 1825’de kurulan Birmingham Tıp Fakültesine kadar uzanan üniversite 1900 yılından beri Birmingham Üniversitesi adıyla eğitim vermektedir. İngiltere’deki en prestijli üniversiteler birliği Russell Group ve dünyanın ileri gelen üniversitelerinin kurduğu Universitas 21’in kurucu üyelerinden olan üniversite, 2019 QS World University Rankings’e göre de yine İngiltere’nin en iyi üniversiteleri sıralamasına göre 14. ve dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasına göre de 79. seçilmiştir. Üniversite, 22.000’den fazla lisans ve 12.000’den fazla yüksek lisans öğrencisi ile Birleşik Krallık’ın en büyük dördüncü üniversitesidir.

 

Birmingham Üniversitesi birçok araştırma merkezine ve farklı alanlarda çalışmalar yapan fakültelere ev sahipliği yapmaktadır. İngiltere’deki en eski İşletme Okulu olan Birmingham Business School, William Shakespeare üzerine ve İngiliz Rönesansı ile ilgili araştırmalar ve önemli çalışmalar yapan Shakespeare Enstitüsü ile birlikte çalışmalar yapmaktadır. Batı Afrika üzerine çalışmalar yapan The Centre of West African Studies gibi geniş alanda araştırma bölümleri ve fakülteleri olan okulun en önemli birimlerinden biri de University of Birmingham Medical School’dur. Kanser, Nörobilim, Endokrinoloji gibi birçok alanda araştırmalar yapan ve 450 öğrencisiyle Avrupa’nın en büyük tıp fakültesi olan University of Birmingham Medical School tıp alanında öncü olmasıyla bilinir. Üniversitenin Bilgisayar Bilimi Fakültesi 2014 yılında Guardian Üniversite Sıralamasına göre birinci olmuştur. Felsefe alanında ise 2017’de Guardian’a göre dördüncü sırada yer almıştır. Ayrıca üniversite Siyaset Bilimi alanında dünya sıralamalarına girmiştir. Kimya Mühendisliği bölümü de 2014 Guardian University Guide’a göre İngiltere’de ikinci sırayı almıştır. İki İngiliz başbakanı, 4 Nobel ödülü sahibi çıkaran üniversitenin mezunları arasında bir çok ünlü bilim insanı bulunmaktadır.

 

120 yıllık birikim ile 4 milyonun üzerinde bir arşive sahip olan Birmingham Universitesi toplam 9 kütüphaneye sahiptir. The Cadbury Research Library okulun ulusal ve uluslararası araştırma topluluğudur. 2016 da 60 milyon sterlin harcanarak açılan ana kütüphane Society Of College, National and University Libraries tasarım ödülü almıştır. Üniversitedeki 34.000’den fazla öğrencinin temsil edildiği Guild of Students adı verilmiş olan bir öğrenci birliği vardır. Bu birim öğrenciler adına birçok kampanya ve etkinlik düzenlemekte olan 280’e yakın öğrenci kulübüne de destek olur. Ayrıca Redbrick adında bir gazete yayınlar.

 

Daha fazla bilgi ve kayıt icin bizi arayınız.

Call Now Button