University of Sheffield

University of Sheffield

  • University of Sheffield

University of Sheffield

1828 yılında Kral Edward VII tarafından açılışı yapılan “Sheffield Medical School”, 1879 yılında kurulmuş olan “Firth College” ve 1884 yılında kurulmuş olan “Sheffield Technical School’un” birleşmesiyle 1897 yılında kurulan “University College Sheffield” daha sonra 1905 yılında üniversite statüsü kazanarak “University of Sheffield” adını almıştır. Birleşik Krallık'ın en saygın ödüllerinden biri olan Queen’s Anniversary Prizes’ı 1998, 2000, 2002 ve 2007 yıllarında kazanmış olan Sheffield Üniversitesi aynı zamanda okul bünyesinden 6 Nobel ödülü çıkartmıştır. İngiltere’nin en yeşil şehirlerinden biri olan Sheffield’ın %62’si yeşil alanlardan oluşmaktadır. Manchester’in 60 km doğusunda bulunan ve trenle Londra’ya 2 saat uzaklıkta olan şehir aynı zamanda öğrencilere sıcak ve harika bir sosyal hayat sunar. Sheffield, yaşam masrafları açısından ise Birleşik Krallık’ta en düşük şehirlerden biridir. Bir kampüs üniversitesinden çok şehir üniversitesi olarak adlandırabileceğimiz Sheffield Üniversitesi şehrin 1,5 km batısında geniş bir alana yayılmış 87 binada öğrencilerine eğitim vermektedir.

 

“Sanat ve Beşeri Bilimler”, “Mühendislik”, “Tıp, Diş Hekimliği ve Sağlık Bilimleri” “Fen” ve “Sosyal Bilimler” olmak üzere 5 farklı fakültede yaklaşık 30.000 öğrenci eğitim görmektedir. Uluslararası öğrenciler tarafından da yoğun şekilde tercih edilen Sheffield Üniversitesi’ndeki 30.000 öğrencinin yaklaşık 7.000’ini 150 farklı ülkeden gelen yabancı öğrenciler oluşturmaktadır. Ayrıca Sheffield Üniversitesi’nin Yunanistan’ın Selanik şehrinde “İşletme ve Ekonomi”, “Psikoloji”, “Bilgisayar Bilimleri” ve “İngilizce” departmanları olan uluslararası bir fakültesi bulunmaktadır.

 

Araştırmalarıyla öncü üniversitelerin oluşturduğu Russell Group’un önemli bir üyesi olan Sheffield Üniversitesi’nin 29 bölümü araştırma gücünde Birleşik Krallık’ta ilk 10’da yer alır. Sheffield Üniversitesi, Mimarlık, Şehir Planlama, Coğrafya, Makine Mühendisliği, Müzik, İngilizce, Politika, Bilgisayar Bilimleri, Dişçilik, Gazetecilik ve Din Bilimleri’nde güçlü eğitimi ile isim yapmıştır. Sheffield Üniversitesi İşletme Okulu Dünyadaki en büyük 3 İşletme Okulları Akreditasyon Kurumunca verilen AACSB, EQUIS ve AMBA akreditasyonlarının tamamını alarak  ‘Triple Crown’ statüsüne ulaşmış ender eğitim kurumlarında birisidir. 1908 yılından beri eğitim verilen Sheffield Mimarlık Okulu ise Birleşik Krallık’taki en eski ve en saygın Mimarlık okullarından birisidir. Ayrıca Birleşik Krallık’taki Genel Tıp Konseyi tarafından yetkilendirilmiş 32 Tıp Fakültesi’nden biri de Sheffield Tıp Fakültesi’dir.

 

2020 Complete University Guide’a göre Birleşik Krallık’taki üniversiteler arasında 33. sırada yer alan Sheffield ayrıca 2020 The Guardian’a göre 39. ve 2020 Times and Sunday Times’a göre de 25. Sırada yer almıştır. Sheffield Üniversitesi ayrıca Birleşik Krallık’ın en iyi Öğrenci Birliği’ne sahiptir (Times Higher Education Student Experience Survey 2009, 2010, 2011, 2012, 2013). Sheffield Üniversitesi öğrencilerine üniversite bölgesinde 7, üniversite bölgesine 2,5 km mesafedeki Ranmoor ve Endcliffe bölgesinde 30 farklı yurt kompleksinde birçok farklı konaklama imkanı sunmaktadır. İlk İngiliz astronot Helen Sharman ve Nobel ödüllü kimyager Sir Harry Kroto, yazar Lee Child, komedyen Eddie Izzard, Sheffield mezunlarından sadece birkaçıdır.

 

University of Sheffield’da lisans ve master/yüksek lisans eğitimleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Call Now Button