University of York

University of York

  • University of York

University of York

York Üniversitesi 1963 yılında kurulmuştur. 2012 yılında Araştırma Ağırlıklı Üniversiteler Birliği, “Russel Group” üyesi olan üniversite, araştırma alanında yaptığı yatırımlar ve devamında göstermiş olduğu başarıyla 2014 yılında Dünya’daki 50 yaş altı üniversiteler sıralamasında 8. sırayı almıştır. Demiryolu ve çikolata endüstrisinin öncüsü olan York şehir merkezinin hemen 3 km doğusunda Batı Kampüsü ve bu kampüsün 2 km doğusunda da Doğu Kampüsü bulunmaktadır. Kampüsler, içinde göller ve geniş yeşil alanların da olduğu yaklaşık 2 km2’lik büyük bir alana yayılmıştır. Ayrıca bu kampüslerin dışında York şehir merkezinde King’s Manor isimli Arkeoloji ve Tarih bölümü öğrencilerinin kullandığı ufak bir yerleşke daha bulunmaktadır.

 

Milattan sonra 71 yılında kurulan tarihi York şehri 2018 yılında TripAdviser tarafından İngiltere’nin en popüler 5. Şehri seçilmiştir. 200.000 nüfuslu şehir İngiltere’nin orta bölgesinde, Londra’nın yaklaşık 300 km kuzeyinde bulunmaktadır. York Üniversitesi 9 kolejden oluşan bir idari sisteme sahiptir ve her öğrenci bu kolejlerden birine üyedir. Üniversitede eğitim alan öğrenci sayısı yaklaşık 19.000’dir. Uluslararası öğrencilerin çokça tercih ettiği York Üniversitesi’nde yaklaşık 150 farklı ülkeden öğrenci bulunaktadır.

 

İngiltere için yeni sayılabilecek bir tarihte kurulmasına rağmen York Üniversitesi eğitimdeki başarışıyla 2020 Guardian University Guide’a göre Birleşik Krallık’taki üniversiteler arasında 12. sırada, 2020 The Times and Sunday Times’a göre 22. sırada ve 2020 Complete University Guide’a göre 30. sırada yer almıştır. Ayrıca 2019 Guardian University Guide’a göre Birleşik Krallık’taki üniversiteler arasında “Hukuk” bölümünde 5. sırada, “Biyolojik Bilimler” bölümünde 6. sırada, “Siyaset Bilimi” bölümünde 7. sırada ve 2019 The Times and Sunday Times’a göre “Psikoloji” bölümünde 8. sırada yer almıştır.

 

York Üniversitesi ayrıca Hull Üniversitesi ile birlikte ortak eğitim verdikleri “Hull York Medical School” isimli Tıp Okulunda yüksek kalitede Tıp eğitimi sunmaktadır. Yurt konaklama ücretlerinin haftalık 99 Pound’dan başladığı York Üniversitesi, uluslararası öğrencilere eğitim sürelerinin tamamı boyunca konaklama garantisi vermektedir. Birçok alanda dünyaca tanınmış mezunlar veren York Üniversitesi’nin en ünlü mezunları devlet adamları ve politikacılardır. İngiliz Parlamentosu’nda 15, Lordlar Kamarası’nda 5, İskoç Parlamentosu’nda 2, Avrupa Parlamentosu’nda 1 York Üniversitesi mezunu bulunmaktadır.

 

University of York'da lisans ve master/yüksek lisans eğitimleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Call Now Button