University of the West of England

University of the West of England

  • University of the West of England

University of the West of England

Kısaca “UWE Bristol” olarak bilinen University of the West of England kökeni 1595 yılında kurulan “Merchant Venturer’s Technical College’a” dayanmaktadır. 1970 yılında “Bristol Polytechnic” adını aldıktan sonra 1992 yılında üniversite statüsünü kazanarak günümüzdeki adını almıştır. Üniversitenin Bristol şehrinde 3, Gloucester’da 1 olmak üzere toplam 4 kampüsü bulunmaktadır. Bristol şehir merkezine toplu taşıma ile 15 dakika mesafede bulunan Frenchay Kampüsü ana kampüstür ve eğitimlerin birçoğu bu kampüste verilmektedir. City Kampüsü şehir merkezindeki Bower Ashton, Arnolfini, Spike Island, Watershed bölgelerinde bulunan 4 merkezden oluşmaktadır ve “Sanat ve Tasarım” ve “Radyo – Televizyon ve Gazetecilik” öğrencilerine ev sahipliği yapmaktadır. Şehir merkezi ile Frenchay Kampüsü ortasında bulunan Glenside Kampüsünde “Sağlık ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi” öğrencileri ve Bristol şehrinin yaklaşık 55 km kuzeyinde Gloucester’daki kampüsünde ise “Hemşirelik ve Ebelik” bölümü öğrencileri eğitim görmektedir.

 

Tüm bu kampüslerde “Sanat ve Yaratıcı Bilimler ve Eğitim”, “İşletme ve Hukuk”, “Çevre ve Teknoloji” ve “Sağlık ve Uygulamalı Bilimler” fakülteleri çatısı altında yaklaşık 23.000’i Lisans ve 7.000’i Yüksek Lisans öğrencisi olmak üzere toplam 30.000’in üzerinde öğrenci eğitim almaktadır. Bu öğrencilerin de yaklaşık 4.500’ünü uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. 3.5000’ün de üzerinde akademik ve idari personel de bu öğrencilerin en iyi eğitimi alması için hizmet vermektedir. 2020 Guardian University League Table’a göre Birleşik Krallık’taki üniversiteler arasında 28. sırada yer alan üniversite yine aynı derecelendirme kurumuna göre “Film, Prodüksiyon, Fotoğrafçılık” bölümünde 3. sırada, “Mimarlık” ve “Felsefe” bölümlerinde 6. sırada, “İnşaat ve Şehir Planlama” bölümünde 7. sırada, “Yer ve Deniz Bilimleri” bölümünde 8. sırada, “Gazetecilik, Yayıncılık ve Halkla İlişkiler” bölümünde 9. sırada, “Eğitim” bölümünde 11. sırada ve “Sanat” bölümünde ise 15. sırada yer almıştır.

 

Merkez kampüs olan Frenchay Kampüsü öğrencileri için 3 farklı konaklama kompleksi sunan üniversitenin en büyük yurt kompleksi 4 binadan oluşan 2.000 öğrenci kapasiteli “Student Village’dir”. Glenside Kampüsü öğrencileri için de üniversiteye ait 2 ayrı yurt kompleksi bulunmaktadır. City Centre Kampüsü öğrencileri içinse şehrin farklı bölgelerinde 5 farklı özel yurt imkanı sunulmaktadır. Üniversitenin tanınmış mezunları genellikle işitsel, görsel ve yazılı medya alanında olmakla beraber dünyanın ilk akıllı oyun robotunu geliştiren Silas Adenkunle de UWE Bristol Robotik bölümü mezunudur.

Call Now Button