Cardiff University

Cardiff University

  • Cardiff University

Cardiff University

Üniversitenin kökeni 1883 yılında kurulan “University College of South Wales and Monmouthshire’a”dayanmaktadır. 10 yıl sonra 1893 yılında diğer birkaç farklı kolejin daha katılımıyla “University of Wales” olarak yapılandıktan sonra 1972 yılında “University College, Cardiff” adını almıştır. 2005 yılında bağımsız üniversite statüsünü kazanarak 1999’dan beri kullandığı “Cardiff University” adını resmileştirmiştir. Üniversite, ismini aldığı ve İngiltere, İskoçya ve Kuzey İrlanda ile birlikte Birleşik Krallık’ı oluşturan dördüncü ülke olan Galler’in başkenti tarihi Cardiff şehrinde bulunmaktadır. Birleşik Krallık’ın nüfus bakımından en büyük on birinci şehri olan Cardiff, Bristol’un 70, Londra’nın ise 250 km batısında bulunmaktadır.

Üniversitenin “Cathays Park” isimli ana kampüsü Cardiff şehir merkezine 10 dakika yürüme mesafesindedir ve üniversitenin akademik yapısını oluşturan “Sanat, Beşeri Bilimler ve Fen Bilimleri”, “Biyomedikal ve Yaşam Bilimleri” ve “Fizik Bilimleri ve Mühendislik” olmak üzere 3 fakülte altında bulunan 26 Akademik birimin 24’ü bu kampüs çatısı altındadır. Şehir merkezinin 5 km kuzeyinde Birleşik Krallık’ın en büyük hastanelerinden biri olan Galler Üniversite Hastanesi’nde bulunan “Heath Park” kampüsünde “Tıp” ve “Diş Hekimliği” öğrencileri eğitim görmektedir. Kampüs gelişimi için 600 Milyon Poundluk dev bir bütçe ayıran üniversite,bu yatırımın birinci aşaması olan 300 Milyon Poundluk “Innovation Centre” içinde bulunacak 44 Milyon Poundluk “Beyin Araştırmaları ve Görüntüleme Merkezi – CUBRIC” ve 30 Milyon Poundluk “Şizofreni, Alzheimer, Kök Hücre ve Kanser Araştırmaları” için kullanılacak “Hadyn Ellis” binası hizmete almış bulunmaktadır.

Öğrenci kapasitesi ile Birleşik Krallık’ın en büyük 10 üniversitesinden biri olan Galler Üniversitesi’nde 24.000’i Lisans, 9.000’i Yüksek Lisans öğrencisi olmak üzere yaklaşık 33.000 eğitim görmektedir ve bu öğrencilerin yaklaşık 8.500’ünü 130 farklı ülkeden gelen uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmalarıyla öncü Birleşik Krallık üniversitelerinin oluşturduğu Russell Group’un tek Galler temsilcisi olan Cardiff, 2020 Complete University Guide, Guardian ve The Times and Sunday Times Listelerinin üçüne göre de Birleşik Krallık’taki üniversiteler arasında ilk 40 içindedir. Ayrıca 2020 QS World University Rankings ve 2020 Times Higher Education World University Rankings’e göre Dünyadaki en iyi ilk 200 üniversite içerisinde gösterilmektedir.

Cardiff Üniversitesi standart oda tipinden stüdyo oda tipine kadar birçok alternatifli 5.000’den fazla öğrenci kapasiteli 17 yurt kompleksine sahiptir. Haftalık oda ücretleri 104 ile 147 Pound arasında değişmektedir. İlk yıl öğrencilerine yurt konaklama garantisi verilmektedir. Birçok devlet adamı, politikacı, akademisyen, iş insanı ve sanatın birçok farklı alanından ünlü isimler yetiştirmiş olan Cardiff Üniversitesi akademisyenleri arasından da 2 Nobel Ödülü sahibi çıkartmıştır.

Call Now Button