University of Chester

University of Chester

  • University of Chester

University of Chester

İngiltere’nin kuzeybatısında Chester şehrinde bulunan University of Chester, 1839 yılında bir öğretmen yetiştirme okulu olarak kurulmuştur. O zamanki adı “Chester Diocesan Training College” olan okul 2005 yılında üniversite statüsü alarak şimdiki adı olan University of Chester’ı almıştır. Chester şehri İngiltere ile Galler sınırına yakın bir bölgede bulunur. Liverpool’a 40 km, Manchester’a 70 km mesafededir. Londra’ya trenle 2,5 saatte ulaşılabilmektedir. Şehrin nüfus yaklaşık 120.000’dir.

Kampüsler

Chester Üniversitesi’nin Chester şehrinin farklı bölgelerinde 4 adet kampüsü bulunmaktadır. Parkgate Road Kampüsü üniversitenin ana kampüsüdür ve 1839 yılından beri kullanılmaktadır. Sosyal ve Spor Tesisleri bu kampüstedir. Bu kampüsten 20 dakika yürüme mesafesinde Creative Kampüs bulunmaktadır. Sanat, Tasarım ve Performans Sanatları Departmanları bu kampüstedir. Ana kampüsün 2,5 km güneyinde İşletme Okulu’na ev sahipliği yapan Queen’s Park Kampüs bulunmaktadır. Dee Nehri kenarındaki Riverside kampüsü ise Eğitim, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Fakültelerine ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca üniversitenin Chester’in 50 km kuzey doğusunda Warrington şehrinde bir kampüsü daha bulunmaktadır Bunlara ek okulun Öğrenci Birliğinin bulunduğu ve Mezuniyet seremonilerini yaptığı iki binası daha bulunmaktadır. Chester’in ilk Bilim Parkı Chester Üniversitesi bünyesinde Okul rektörü George Osborne tarafından 2014 yılında açılmıştır. Bu sayede bilim ve mühendislik alanlarında eğitim gören öğrenciler bu alanda üst düzey araştırma ve geliştirmelerde bulunabilecekler.

 

Fakülteler

Lisans ve Yüksek Lisans programlarında yaklaşık 20.000 öğrenciyi ağırlayan üniversite 7 fakültede öğrencilerine eğitim vermektedir. Bunlar;

Sanat ve Beşeri Bilimler Fakültesi

Sanat ve Medya Okulu

Sanat ve Medya Okulu, Chester ve Warrington’daki kampüslerde çok çeşitli Lisans ve Lisansüstü Medya ve Yaratıcı Sanat programları sunmaktadır. Fakülte, en yeni araştırma değerlendirme çalışmasında en yüksek araştırma notunu almıştır.

Beşeri Bilimler Okulu

Beşeri Bilimler Okulu’nun temel taahhüdü, burs ve araştırmalarla tam olarak bilgilendirilen yüksek kaliteli öğretim programlarının sağlanmasıdır. Okul aynı zamanda çok sayıda işbirlikçi faaliyetlerine (yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası) büyük önem vermektedir. İngilizce, Tarih, Arkeoloji, Modern Diller, Teoloji eğitimleri bu fakülte bünyesinde verilmektedir.

 
İşletme Fakültesi

Chester İşletme Okulu hem bölgesel hem de uluslararası düzeyde öğretim ve öğrenim mükemmelliği ile tanınan ve 2019 tarihli Educate North Awards’da Yılın İş Okulu ödülüne layık görülmüştür. Son teknoloji eğitimi sunan fakültemiz, hem uluslararası hem de Kuzey Batı’da bölgesel olarak güçlü iş bağlantılarına sahiptir. En son, Araştırma Mükemmelliği Çerçevesinde (REF) uluslararasında değerlendirilen University of Chester dünya standartlarındaki araştırmalarında % 48’lik büyüme göstermiştir.

 

Eğitim ve Çocuk Hizmetleri Fakültesi

Eğitim ve Çocuk Hizmetleri Fakültesi, Lisans ve Lisansüstü düzeyde öğretmen eğitimi ve eğitim teorisi derslerini kapsayacak şekilde kültürel ve toplumsal çalışmalar ve araştırmalar için geniş bir yelpazede eğitim vermektedir.

 

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Fakültesi

Cheshire, Wirral ve Warrington genelinde sağlık ve sosyal çalışma programlarının ana sağlayıcısı olan Sağlık ve Sosyal Hizmetler Fakültesi, sağlık ve sosyal hizmet uzmanları için çok çeşitli Lisans ve Lisansüstü programlar sunmaktadır. Araştırma, fakülte faaliyetlerinin merkezi ve büyüyen bir parçasıdır. Fakülte aynı zamanda yayınlanan çalışmalara, araştırma hibelerine ve yüksek lisans denetimine yansıyan önemli başarılara sahiptir.

 

Fen ve Mühendislik Fakültesi

Thornton Bilim Parkı’nda yer alan Bilim ve Mühendislik Fakültesi Parkgate Road Kampüsü, Chester’a sadece 20 dakikalık bir mesafede bulunur. Fakülte önemli bir araştırma ve inovasyon merkezindedir. Aynı zamanda, disiplinler arası bir öğretim felsefesi ile mühendislik, fen ve spor disiplinlerinde derece sunmaktadır. Bilgisayar Bilimleri, Kimya Mühendisliği, Elektronik ve Elektrik Mühendisliği, Matematik, Makine Mühendisliği, Doğal Bilimler programları bu fakülte bünyesinde verilmektedir.

 

Sosyal Bilimler Fakültesi

Sosyal Bilimler Fakültesi, ağırlıklı olarak Parkgate Road Kampüsünde eğitim vermektedir. Ancak Warrington Kampüsü’nde de eğitim veren ve kapsamlı Lisans ve Yüksek Lisans programları sunan Chester Üniversitesi, Coğrafya ve Uluslararası Kalkınma, Psikoloji, Sosyal ve Siyasal Bilimler ve Hukuk alanlarina bu fakültede yoğunlaşmaktadır.

 

Tıp, Diş Hekimliği ve Yaşam Bilimleri Fakültesi

Bu fakülte merkez kampüs olan Parkgate Road Kampüsünde bulunmaktadır. Biyolojik Bilimler, Klinik Bilimler ve Beslenme, Spor ve Eksersiz Bilimleri programları ve Chester Tıp Okulu bünyesindeki programlar bu fakültede sunulmaktadır.

Konaklama

Hem Chester şehrindeki kampüslerine hem de Warrington Kampüsüne yürüme mesafesinde küçük öğrenci evlerinden büyük yurt komplekslerine kadar birçok konaklama alternatifine sahip olan Chester Üniversitesi, ilk yıl öğrencilerine ve uluslararası öğrencilere konaklamada öncelik tanınmaktadır.

 

University of Chester’ın lisans ve yüksek lisans eğitimlerine dair bilgi almak ve kayıt yaptırmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Call Now Button