University of Buckingham

University of Buckingham

  • University of Buckingham

University of Buckingham

Birleşik Krallık’ın en eski özel üniversitesi olan University of Buckingham kökeni 1973 yılında kurulan “University College at Buckingham’a” (UCB) dayanmaktadır. 1970 -74 yılları arasında Milli Eğitim Bakanı olan Margaret Thatcher tarafından 1976 yılında resmi açılışı yapılan University College at Buckingham’ın, 1983 yılında üniversite statüsü kazanmasında Margaret Thatcher bu sefer de dönemin Başbakanı olarak önemli rol oynamıştır. Üniversite Oxford, Birmingham, Cambridge ve Londra şehirleri ortasındaki tarihi bir pazar kasabası olan Buckingham’da bulunmaktadır. Üniversite kampüsü Buckingham’ın merkezinde İngiltere’nin en uzun nehirlerinden biri olan River Great Ouse’un hemen kıyısında bulunmaktadır. Kompakt bir kampüse sahip olan üniversitede eğitim binaları, kütüphane, sosyal ve sportif tesisler ve yurtlar bir arada bulunmaktadır.

2017 yılında, Birleşik Krallık’taki Üniversitelerin eğitim kalitesini ölçen (Teaching Excellence Framework-TEF) sistemindeki en yüksek derece olan Gold derecesini alan Buckingham’da “İşletme”, “Bilgisayar”, “Eğitim”, “Beşeri ve Sosyal Bilimler”, “Hukuk”, “Tıp” ve “Psikoloji” okullarında 1.700’ü Lisans, 1.600’ü Yüksek Lisans öğrencisi olmak üzere yaklaşık 3.300 öğrenci eğitim görmektedir ve bu öğrencilerin yaklaşık % 35’ini 70 farklı ülkeden gelen uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. Buckingham’ı diğer üniversitelerden ayıran en önemli özellik akademik takvimi aralarında uzun tatiller olan Fall ve Spring sömestrleri yerine kısa tatillerle ayrılmış Fall, Winter, Spring ve Summer sömestrlerine bölmesidir. Bu sayede birçok Lisans programını 3 yerine 2 yılda tamamlamak mümkündür.

2020 The Times and Sunday Times’a göre Birleşik Krallık’taki üniversiteler arasında ilk 50 içinde olan Buckingham Üniversitesi ayrıca 2020 The Guardian University Guide’a göre “Ekonomi” bölümünde 6. sırada, “Muhasebe ve Finans” bölümünde 10. sırada, “İşletme ve Pazarlama” bölümünde 18. sırada, “İngilizce ve Yaratıcı Yazma” bölümünde 12. Sırada, “Hukuk” bölümünde 28. sırada ve “Psikoloji” bölümünde de 51. sırada gösterilmiştir. Kampüs adını verdiği üç farklı yurt kompleksi bulunan Buckingham’ın “Hunter Street” Yurt Kampüsünde “Sunley House”, “Nortons Place”,  “Mitre Court”, “Hutber House”, “Hailsham House”, “Bishops Court” ve “Beloff House” isimli yurtları bulunmaktadır. Üniversitenin doğu ucundaki “Verney Park” Yurt Kampüsünde ise “25 London Road”,  “Paulley House”, “Harris House”, “Caine House” ve “Bateman House” yurtları bulunmaktadır. Üniversite kampüsüne 25 dakika yürüme mesafesinde olan ve en son açılan “Moreton Road” Yurt Kampüsünde ise “Moreton Road Flats” ve “Moreton Road Houses” yurtları bulunmaktadır. Tek kişilik standart odadan Premium özel banyolu odaya kadar birçok faklı oda tipi sunan Buckingham Üniversitesinde haftalık yurt ücretleri 90 ile 237 Pound arasında değişmektedir.

Call Now Button