University of St Andrews

University of St Andrews

  • University of St Andrews

University of St Andrews

1413 yılında kurulan St Andrews Üniversitesi, İskoçya’nın en eski üniversitesidir. Ayrıca Birleşik Krallık’ta ve Dünya’da İngilizce konuşulan ülkeler arasında ise Oxford ve Cambridge’den sonra kurulan en eski 3. üniversitedir. 20.000 nüfuslu küçük bir şehir olmasına rağmen St Andrews, İskoçya’nın politik ve dini merkezi olarak bilinir. Edinburgh’un 1 saat, Glasgow’un yaklaşık 2 saat kuzey doğusunda bulunan St Andrews şehri aynı zamanda golf sporunun da anavatanı olarak bilinir. St Andrews Üniversitesi şehir ile bütünleştiğinden dolayı şehrin farklı yerlerinde okul binaları bulunmaktadır. “Sanat”, “İlahiyat”, “Tıp” ve “Fen” fakültesi olmak üzere toplam 4 fakültede 7.500’ü Lisans, 1.800’ü Yüksek Lisans öğrencisi olmak üzere toplam yaklaşık 9.300 öğrenci eğitim görmektedir. Amerikan üniversiteleri ile yakın ilişkileri bulunan ve öğrencilerinin yaklaşık 1/6 ‘sını Amerikalı ve Kanadalı öğrencilerin oluşturduğu St Andrews Üniversitesi’nin kuruluşunun 600. yılında üniversiteyi ziyaret eden Hillary Clinton’a fahri doktora unvanı verilmiştir. Ayrıca St Andrews Üniversitesi öğrencileri değişim programları sayesinde UC Berkeley, UC Los Angeles, Georgetown gibi Amerika’nın en iyi üniversitelerinde okuyabilirler.

 

St Andrews, Ulusal Öğrenci Anketi’ne (NSS) göre öğrenci memnuniyetinde en üst seviyedeki üniversitelerden biridir (2006-2010,2012).  Ayrıca 2020 Complete University Guide Öğrenci Memnuniyet Anketine göre de Birleşik Krallık’taki üniversiteler arasında 1. sırayı alan St Andrews Üniversitesi aynı zamanda akademik sıralamada da Birleşik Krallık’ta ilk sıralarda yer almaktadır. 2020 Guardian University Guide’a göre Birleşik Krallık’taki üniversiteler arasında 2. sırada, 2020 The Complete University Guide ve 2020 The Times ve The Sunday Times Guide’a göre de 3.sırada yer almaktadır. Özellikle Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Psikoloji, Teoloji, Felsefe, Tarih, Matematik ve Fizik bölümleriyle öne çıkan St Andrews uluslararası alanda da çok saygın bir üniversitedir. 2015-2016 Times Higher World Education Rankings’e göre Dünya’daki üniversiteler arasında Sosyal Bilimler alanında 46. sırada, Sanat ve Beşeri Bilimler alanında 50. sırada ve Yaşam Bilimleri alanında 74. sırada yer almıştır. Ayrıca 2010 yılında 15 Milyon Pound’luk yatırımla açılan yeni tesislerine taşınan Tıp Okulu 2019 NSS Öğrenci Memnuniyet Anketine göre Birleşik Krallık’taki en iyi Tıp Okulu seçilmiştir.

 

180 öğrenci derneği olan üniversitede ayrıca 50’den fazla spor dalında yaklaşık 100 spor takımı bulunmaktadır. Lisans ve Yüksek Lisans öğrencileri için ayrı ayrı yemekli ve yemeksiz olmak üzere birçok konaklama alternatifi sunan St Andrews Üniversitesi’nin toplam yurt kapasitesi 4.000’i bulmaktadır. Birçok ünlü akademisyen, felsefeci, politikacı, antropolog, teolog, yazar, tarihçi, dilbilimci yetiştirmiş, mezunları ve akademisyenleri arasından 6 Nobel Ödülü sahibi çıkartmış St Andrews Üniversitesi yakın dönem mezunlarının en ünlüleri Cambridge Dükü Prens William ve Cambridge Düşesi Kate Middleton’dır.

University of St Andrews'ta lisans ve master/yüksek lisans eğitimleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Call Now Button