University of Leeds

University of Leeds

  • University of Leeds

University of Leeds

Üniversitenin kökeni 1874 yılında kurulan “Yorkshire College of Science’a” dayanmaktadır. 1884 yılında “Yorkshire College of Science”ve 1831 yılında kurulan “Leeds School Medicine” birleşerek “Yorkshire College” adını almıştır. 1887 yılında “Yorkshire College”,“Owens College” ve “University College of Liverpool’un” birleşimiyle oluşturulan “Victoria University’nin” bir parçası olduktan sonra, 1904 yılında bağımsız üniversite statüsünü kazanarak “University of Leeds” adını almıştır.Üniversite kampüsü Manchester, Sheffield ve York şehirlerinin ortasında bulunan Leeds şehir merkezine yürüme mesafesinde bulunmaktadır ve yüz ölçüm olarak Birleşik Krallık’taki en büyük kampüslerden birisidir. Gothic, Art Deco, Brutalist ve Postmodern tarzda bir çok farklı mimari yapı görebileceğiniz kampüs bu anlamda Birleşik Krallık’taki en zengin kampüslerden birisidir. Ayrıca tamamıyla dumansız hava sahasına geçmenin birinci adımı olarak 1 Ağustos 2019’dan beri kampüsün açık alanları dahil bir çok yerinde sigara içilmesi yasaklanmıştır.

Araştırma Ağırlıklı Üniversiteler Birliği, “Russel Group” üyesi olan Leeds Üniversitesi ayrıca İngiliz Üniversitelerinin eğitim kalitesini ölçen (Teaching Excellence Framework-TEF) sistemindeki en yüksek derece olan Gold derecesi sahibidir. 27.000’i Lisans, 10.000’i Yüksek Lisans öğrencisi olmak üzere 37.000 öğrencinin eğitim aldığı üniversite, öğrenci sayısı bakımından Birleşik Krallık’taki üniversiteler arasında ilk 5’dedir. Leeds, akademik yapı olarak “Sanat, Beşeri Bilimler ve Kültürler”, “Biyolojik Bilimler”, “İşletme”, “Sosyal Bilimler”, “Mühendislik ve Fizik Bilimleri”, “Çevre” ve “Tıp ve Sağlık Bilimleri” fakülteleri olmak üzere 7 fakülteye ayrılmıştır ve bu fakültelerde yaklaşık 3.750 akademisyen görev almaktadır.

2020 QS World University Rankings’e göre Dünya’daki ilk 100 üniversite içerisinde olan Leeds’in bu başarısı uluslararası öğrencileri oldukça cezbetmektedir ve uluslararası değişim öğrencileri ile beraber yaklaşık 9.000 uluslararası öğrenci Leeds Üniversite’sinde eğitim görmektedir. Birleşik Krallık’taki üniversiteler arası sıralamalarda da her zaman yukarlarda olan Leeds, 2020 Complete University Guide, Guardian ve The Times and Sunday Times Listelerinin üçünde de ilk 15’dedir. Ayrıca Leeds Üniversitesi İşletme Okulu Dünyadaki en büyük 3 İşletme Okulları Akreditasyon Kurumunca verilen AACSB, EQUIS ve AMBA akreditasyonlarının tamamını alarak  ‘Triple Crown’ statüsüne ulaşmış ender eğitim kurumlarında birisidir.Kampüs içinde ve şehir merkezinde 20 den fazla yurt kompleksi sunan Leeds, uluslararası Lisans ve Yüksek Lisans öğrencilerine ilk yıl için konaklama garantisi vermektedir. Birçok alanda dünyaca tanınmış mezunlar veren Leeds Üniversitesi’nin ayrıca mezunları ve akademik ve idari kadrosu arasında altı Nobel Ödülü sahibi bulunmaktadır.

Call Now Button