Middlesex University

Middlesex University

  • Middlesex University

Middlesex University

Üniversitenin kökeni 1878 yılında kurulan öğretmen okulu “St Katharine’s College’a” dayanmaktadır. 1973 yılında “St Katharine’s College”, “Enfield and Hendon Colleges of Technology” ve “Hornsey College of Art” birleşerek “Middlesex Polytechnic” adını almıştır. Daha sonra 1992 yılında ise üniversite statüsünü kazanarak “Middlesex University” adını almıştır. Resmi adı “Middlesex University” olmasına rağmen daha çok “Middlesex University London” olarak anılmakta ve kısaltma gerektiğinde “MDX” kullanılmaktadır. Üniversite kampüsü Kuzey Londra’da Hendon bölgesinde bulunmaktadır. Londra merkeze yaklaşık 13-14 km mesafede bulunan Hendon, Anglo-Saxon döneminden 1900’lerin ortasına kadar Middlesex olarak adlandırılan idari bir bölge içinde bulunmaktaydı. Üniversitenin adı da bulunduğu bu tarihi bölgeden gelmektedir.

Londra’nın farklı bölgelerindeki Middlesex Üniversitesi kampüsleri 2013 yılında başlayan 200 Milyon Poundluk büyük kampüs yenileme yatırım projesi ile Hendon’daki ana üniversite binası çevresinde toplanmıştır. Sadece ana binanın yenileme ve genişletilmesi için 40 Milyon Pound harcanmıştır.2014 yılında açılan Sheppard Kütüphanesi aynı anda 1.000 öğrenciye çalışma alanı sunabilmektedir. 2017 yılında açılan Ritterman Binası ‘Fen ve Teknoloji” ve “Sanat ve Yaratıcı Endüstriler” fakülteleri öğrencileri için 3.300 m2’lik ekstra bir çalışma alanı yaratmıştır. Bu iki fakülte dışında üniversitenin akademik çatısı altında bir de altında “İşletme”, “Hukuk” ve “Sağlık ve Eğitim” okullarının yer aldığı “Profesyonel ve Sosyal Bilimler” fakültesi bulunmaktadır. Toplam bu üç fakültede 15.000’i Lisans, 5.000’i Yüksek Lisans öğrencisi olmak üzere yaklaşık 20.000 öğrenci eğitim görmektedir. Üniversitenin Londra’daki kampüsü dışında ayrıca Dubai, Mauritius ve Malta’da da birer kampüsü bulunmaktadır. Ayrıca bir çok üniversite ile akademik ortaklığı ve öğrenci değişim programı anlaşması bulunan Middlesex’in global öğrenci sayısı yaklaşık 40.000’i bulmaktadır.

2020 yılında Times Higher Education Young University Rankings’e göre Dünya’nın 50 yaş altı en iyi 100 üniversitesinden birisi olarak gösterilen Middlesex ayrıca Birleşik Krallık’taki en prestijli ödüllerden biri olan Queen’s Anniversary Prize’ı 3 kez kazanma başarısını göstermiştir. Özellikle “Film Yapımcılığı ve Fotoğrafçılık” bölümlerindeki başarısı ile tanınan Middlesex ayrıca 2020 Times Higher Education World University Rankings’e göre “Psikoloji” bölümünde Dünya’daki ilk 250 üniversite arasına girmiştir. Üniversitenin kendisine ait 4; “Platt Hall”, “Usher Hall”, “Ivy Hall”, “Writtle House” ve özel işletmeye ait 1; “Unite Olympic Way” olmak üzere toplam 5 farklı yurt kompleksi bulunmaktadır. İlk yıl için öğrencilerine konaklama garantisi veren üniversitenin haftalık konaklama ücretleri 150 ile 185 Pound arasındadır. Özellikle radyo, sinema, televizyon, müzik, moda gibi sanatın birçok farklı alanından ünlü isimler yetiştirmiş olan Middlesex  Üniversitesi’nin en tanınmış mezunlarından biri Oscar ödüllü ünlü İngiliz oyuncu Helen Mirren’dir.

Call Now Button