University of Reading

University of Reading

  • University of Reading

University of Reading

Üniversitenin kökeni 1892 yılında kurulan Oxford Üniversitesi’ne bağlı “University College, Reading’e”dayanmaktadır. 1926 yılında üniversite statüsünü kazanarak “University of Reading” adını almıştır. Üniversite, Londra’nın 65 km batısında, Thames ve Kennet Nehir’lerinin birleştiği tarihi ticaret şehri Reading’de bulunmaktadır. Şehir hala bu unvanını korumaktadır ve özellikle Bilgi Teknolojileri ve Sigortacılık alanlarında İngiltere’nin en büyük ticari merkezlerinden birisidir.

Reading Üniversitesi’nin “Whitenights”, “London Road” ve “Greenlands” olmak üzere üç kampüsü bulunmaktadır.  Ana kampüs olan “Whitenights” kampüsü Reading şehir merkezinin 3 km güney doğusunda, ismini aldığı gölün çevresinde yaklaşık 1.3 km2’lik yeşil bir alan üzerinde kurulmuştur. “London Road” kampüsü ise Reading şehrine daha yakın bir konumdadır. 2012 yılında 30 Milyon Poundluk yatırımla yenilenen kampüste “Eğitim” ve “Mimarlık” bölümü öğrencileri eğitim görmektedir. Ayrıca mezuniyet törenlerinin yapıldığı tarihi “Great Hall” binası da bu kampüstedir. Şehrin yaklaşık 15 km kuzeyindeki “Greenlands” kampüsü Reading Üniversitesi’ne bağlı Dünyadaki en büyük 3 İşletme Okulları Akreditasyon Kurumunca verilen AACSB, EQUIS ve AMBA akreditasyonlarının tamamını alarak ‘Triple Crown’ statüsüne ulaşmış ünlü “Henley Business School”un” MBA bölümü ve kurumsal eğitim alan öğrencilerinin bulunduğu kampüstür. Lisans ve MBA dışındaki Yüksek Lisans “Henley Business School” öğrencileri ise ana kampüs olan “Whitenights” kampüsünde eğitim görmektedir. İngiltere’deki üç kampüsü dışında üniversitenin Malezya ve Güney Afrika’da birer kampüsü daha bulunmaktadır.

12.000’i Lisans, 5.000’i Yüksek Lisans öğrencisi olmak üzere yaklaşık 17.000 öğrencinin eğitim aldığı Reading Üniversitesi 2020 QS World University Rankings’e göre Dünya’daki ilk 200 üniversite içerisinde yer almaktadır. Reading’in bu başarısı uluslararası öğrencileri de oldukça cezbetmektedir ve yaklaşık 140 farklı ülkeden gelen 5.000 uluslararası öğrenci Reading’de eğitim almaktadır. Reading ayrıca 2020 Complete University Guide ve The Times and Sunday Times’a göre Birleşik Krallık’taki üniversiteler arasında ilk 40 içindedir. “İşletme”, “Finans” ve “Muhasebe” bölümlerindeki yüksek başarılarının yanında Reading Üniversitesi “Emlak Yönetimi” bölümünde 2020 The Times and Sunday Times’a göre 1. sırada yer almaktadır. İsteyen öğrencileri için yemekli yurt konaklaması da sunan Reading Üniversitesi standart oda tipinden stüdyo oda tipine kadar birçok alternatifli yurt kompleksine sahiptir. Haftalık oda ücretleri 130 ile 250 Pound arasında değişmektedir.

Call Now Button